Brytyjscy lekarze zoperowali kręgosłup dziecka w łonie matki

Środa, 24 października 2018 (21:12)

Brytyjscy chirurdzy przeprowadzili operacją na płodach z rozszczepieniem kręgosłupa – to poważna wada rozwojowa wynikająca z niezamknięcia kanału kręgowego. Powstaje we wczesnej fazie rozwoju człowieka.

Zabieg - pierwszy taki na Wyspach - został wykonany z udziałem zespołu  30 lekarzy londyńskiego linckiego University College Hospital. Dotychczas korektę tej wady przeprowadzano po narodzinach dziecka. Tym razem chirurdzy zdecydowali się interweniować wcześniej. Po rozcięciu jamy brzusznej matek, macice zostały wydobyte na zewnątrz. Właściwy zabieg dokonano przez niewielkie nacięcie w jej ściance. Jest to ryzykowna procedura, ponieważ może wywołać przedwczesny poród. Lekarze doskonalą obecnie metodę laparoskopową, która jest znacznie mniej inwazyjna.

Ciężarnym kobietom, poddawanym operacji, aplikuje się leki uspokajające,  które pomagają im się rozluźnić, ale nadal operacje są ryzykowne - powiedziała profesor Szpitala  Uniwersyteckiego w Londynie, Anne David, która przez trzy lata pracowała nad przeprowadzeniem operacji w Wielkiej Brytanii.

Szpital poinformował, że stan zdrowia matek oraz zoperowanych niemowląt się poprawia.

Co to jest rozszczep kręgosłupa?

Co roku na Wyspach rodzi się około 200 dzieci z takim schorzeniem. Nie wiadomo co jest jego przyczyną. Zdaniem niektórych ekspertów jednym z powodów może być niedobór kwasu foliowego w organizmie matki.

NHS (brytyjski Narodowy Fundusz Zdrowia)  mówi, że zaburzenie występuje, gdy rdzeń kręgowy oraz mózg dziecka - nie rozwijają się prawidłowo, co prowadzi do luk lub defektów w rdzeniu kręgowym i kościach kręgosłupa.

W większości przypadków można zastosować zabieg chirurgiczny, aby zamknąć lukę w kręgosłupie, ale często układ nerwowy zostaje uszkodzony, co może prowadzić do problemów, takich jak porażenie nóg i nietrzymanie moczu. Niektóre osoby z tym schorzeniem mają trudności w nauce.

Dzieci, po zoperowaniu kręgosłupa w fazie prenatalnej, były w stanie chodzić i gdyby nie ta operacja, spodziewałbyś się, że będą w stanie samodzielnie się poruszać  - powiedziała prof.  Anne David na podstawie ostatnich badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych.

(mch)

Artykuł pochodzi z kategorii: Aktualności

Bogdan Frymorgen