Wobec tego bólu lekarze są często bezradni

Piątek, 27 września 2019

Przykry, przeszywający, palący. Ból neuropatyczny bardzo trudno uśmierzyć. Popularne leki przeciwbólowe nie pomagają, a diagnostyka obrazowa nie wskazuje na przyczynę dolegliwości.

Neuralgia wywołuje ostry ból nerwu czuciowego. Nie jest łatwo znaleźć przyczynę tego schorzenia. Najczęściej jest wywołana przez ucisk na nerw, urazy kostne lub infekcje. Z kolei neuralgia nerwu trójdzielnego najczęściej spowodowana jest problemami stomatologicznymi, laryngologicznymi i okulistycznymi.

Najczęściej spotykamy się z neuralgią nerwu trójdzielnego na twarzy, nerwu językowo-gardłowego albo neuralgią międzyżebrową.

Gdy ból staje się chorobą

Kłujący, rwący, piekący. Często nie do wytrzymania. Ból potrafi zamienić nasze życie w piekło. Gdy znamy jego przyczynę, w większości szpitali znajdziemy pomoc. Co w sytuacji, gdy wyniki badań są prawidłowe a ciągle boli? Wtedy musimy się udać do specjalistycznej poradni leczenia bólu. czytaj więcej

Lekarze przestrzegają pacjentów cierpiących na neuralgię przed nadużywaniem popularnych leków przeciwbólowych dostępnych na każdej stacji benzynowej. Preparaty te w tym wypadku nie przyniosą ulgi, a zamiast pomóc - mogą zniszczyć błonę śluzową żołądka, a nawet uszkodzić wątrobę. Dlaczego? Takie środki farmaceutyczne działają tylko na ośrodkowy układ nerwowy, a nie wpływają na przewodnictwo neuronalne. Najskuteczniejsze w leczeniu neuralgii są leki przeciwpadaczkowe. Wspomagająco stosuje się też witaminy z grupy B.

Bardziej radykalną metoda leczenia są zabiegi chirurgiczne. Przeprowadza się je w przypadku neuralgii spowodowanej uciskiem na nerw. 

Artykuł pochodzi z kategorii: Ból

Marcin Czarnobilski

Barbara Prawdzic-Seńkowska