Czym jest męska angina?

Wtorek, 2 stycznia 2018 (20:05)

Angina Plauta-Vincenta zwana też męską anginą, dotyka znacznie częściej mężczyzn niż kobiety. Mogą na nią zachorować też osoby młode, niedożywione i te, które nie dbają o higienę jamy ustnej.

Angina Plauta-Vincenta jest chorobą bakteryjną, która występuje przede wszystkim u mężczyzn. Można ją rozpoznać zwykle po jednostronnych zmianach w górnym biegunie migdałka w postaci brudnoszarego nalotu.

Pacjenci, których dotknęła ta dolegliwość, zazwyczaj skarżą się na ból gardła po stronie zaatakowanego migdałka, który nasila się podczas przełykania.

Angina Plauta-Vincenta najprawdopodobniej wywoływana jest przez bakterie - wrzecionowce i krętki.

Ogólne objawy męskiej anginy dotyczą tylko jednego migdałka i są dość łagodne, a należą do nich:

·        ogólne złe samopoczucie,

·        cuchnący oddech,

·        powiększone węzły chłonne szyi po stronie zaatakowanego chorobą migdałka,

·        uczucie dyskomfortu w gardle,

·        ból odczuwany podczas przełykania pokarmów (zwykle po jednej stronie),

·        stany podgorączkowe.

Jak lekarz może rozpoznać chorobę?

W trakcie badania lekarz stwierdza, że na migdałku znajduje się brudnoszary nalot, który można od niego łatwo oddzielić, jednak powoduje to krwawienie. Pod nalotem jest głębokie owrzodzenie. Zmiany na migdałku mogą być zlokalizowane tylko na jego górnym biegunie, ale mogą też objąć inne okolice jamy ustnej, np. drugi migdał, podniebienie, dziąsła, czy policzki.

Postawienie diagnozy polega przede wszystkim na wykluczeniu chorób nowotworowych migdałków podniebiennych i ostrej białaczki. W tym celu pobiera się wycinek lub wykonuje biopsję.

Leczenie męskiej anginy

Przed wdrożeniem właściwego leczenia męskiej anginy przez laryngologa, skuteczną metodą w walce z chorobą jest płukanie gardła roztworem wody utlenionej w proporcji: 1 łyżka wody utlenionej na pół szklanki przegotowanej wody. Jeszcze skuteczniejszym sposobem jest pędzlowanie nalotu na migdałku 3-6% wodą utlenioną przy użyciu pędzelka z waty, w który możemy zaopatrzyć się w aptece.

Natomiast właściwe leczenie polega na przyjmowaniu antybiotyków, jak również leków przeciwgorączkowych i odkażających, których zadaniem jest złagodzenie objawów. Zazwyczaj nalot oddziela się od migdałka po upływie 1-2 tygodni i owrzodzenie goi się. W niektórych przypadkach konieczne jest mechaniczne usunięcie nalotu.

(ag)

Artykuł pochodzi z kategorii: Piotr Łach - otolaryngolog

Piotr Łach