Tarczyca. Dyżur eksperta

Wtorek, 5 czerwca 2018 (19:15)

W tym tygodniu w cyklu „Twoje Zdrowie w Faktach RMF FM” zajmujemy się problemami z tarczycą. Naszym ekspertem będzie dr Monika Buziak-Bereza, endokrynolog, doktor nauk medycznych z Oddziału Klinicznego Kliniki Endokrynologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Od 11:00 do 13:00 nasza ekspert będzie mieć dyżur telefoniczny, a od 13:10 odpowie na pytania słuchaczy podczas wideoczatu.

>>>ZADAJ PYTANIE EKSPERTOWI<<<

Najczęściej ból tarczycy jest spowodowany podostrym zapaleniem tarczycy czyli tzw. chorobą de Quervaina. Jest to zapalenie, które pojawia się zwykle sezonowo - wiosną, jesienią. Często jest mylone z infekcją górnych dróg oddechowych. Pacjenci skarżą się na uporczywy ból przedniej strony szyi. Ten ból zwykle promieniuje do ucha. U chorych podwyższona jest leukocytoza. Takie objawy wymagają konsultacji u lekarza endokrynologa.

Podostre zapalenie tarczycy leczy się początkowo niesterydowymi lekami przeciwzapalnymi, po których ból szyi zwykle ustępuje. Niektóre przypadki wymagają też wdrożenia sterydów na pewien okres czasu. Jeżeli po włączeniu sterydów ból ustąpi w ciągu 24-48 godzin, wtedy możemy być pewni, że mieliśmy do czynienia z zespołem de Quervaina.

(ag)

Artykuł pochodzi z kategorii: Organy wewnętrzne

Ewa Kwaśny