W Lublinie powstaje Centrum Innowacyjnych terapii schorzeń plamki żółtej oka

Sobota, 5 października 2019 (10:03)

Dobra wiadomość dla pacjentów. W Lubelskiej Kinice Okulistyki – Szpitala Klinicznego nr 1, powstaje pierwsze w Polsce Europejskie Centrum Innowacyjnych terapii schorzeń plamki żółtej oka. "Na znaczcie większą skalę, niż dotąd, będzie możliwa najnowsza diagnostyka i nowoczesne leczenie" – mówi szef kliniki prof. Robert Rejdak.

Powstanie ośrodka to przypieczętowanie wieloletniej współpracy lubelskiej kliniki z najlepszymi ośrodkami na całym świecie. Centrum będzie miało do dyspozycji 3 piętra remontowanego teraz budynku tzw. starej okulistyki. Znajdą się tam sale operacyjne, pracownie badawcze i gabinety zabiegowe m.in. iniekcji do ciała szklistego.

Dzięki uzyskanym przez szpital dotacjom klinika będzie doposażona w super-nowoczesną infrastrukturę informatyczną i cyfrową.

Ośrodek przygotowuje się do wprowadzenia stosowanej np. w USA telemedycyny. Będzie to polegać na tym, że np. lekarz rodzinny wyposażony w specjalną kamerę będzie wykonywał zdjęcie oka u swojego pacjenta. Zdjęcie trafi do cyfrowej chmury. System komputerowy w klinice przeanalizuje je pod kątem charakterystycznych zmian dla chorób. Od razu wyśle też odpowiednią informację.

Schorzenia plamki to niestety plaga XXI wieku

Okulistyka wciąż bywa mało dostępna, głównie ze względu na odległości, jakie pacjenci muszą pokonywać do specjalistów. Mimo problemów z dostępnością, jest to dziedzina medycyny, która bardzo się rozwija. O przyszłości polskiej okulistyki w rozmowie z RMF FM prof. Robert Rejdak - Prezes... czytaj więcej

Jeszcze w październiku do Lublina przyjedzie prof. Marco Zarbin z  Rutgers University, któremu na kontynuowanie wieloletniej współpracy i wymiany naukowej z lubelską kliniką przyznano na początku tego roku stypendium amerykańskiej Fundacji Fulbrighta. Zarbin w USA zastosował telemedycynę w okulistyce na szeroką skalę.

Schorzenia plamki to niestety plaga XXI wieku. Będziemy kontynuować teraz działania w kluczowych obszarach obejmujących telemedyczną diagnostykę schorzeń siatkówki oka, cukrzycowego obrzęku plamki, retinopatii wcześniaczej, traumatologii, a także będziemy prowadzić badania genetyczne i rozwijać terapie genowe - mówi prof. Robert Rejdak. Dla pacjentów powstanie centrum powinno poprawić dostępność do programów lekowych i terapii eksperymentalnych. Nieleczone schorzenia plamki żółtej prowadzą bardzo często do nieodwracalnej ślepoty. I niestety dotyczy to wszystkich grup wiekowych.

Właśnie zakończył się kurs 30 lekarzy okulistów w zakresie diagnostyki i terapii plamki żółtej pod patronatem ESASO - Europejskiej Szkoły Zaawansowanych Studiów Okulistycznych, która również od wielu lat jest partnerem lubelskiej kliniki.

Artykuł pochodzi z kategorii: Oczy

Krzysztof Kot

Urszula Gwiazda