Trenuj pamięć, uruchamiając wyobraźnię!

Piątek, 11 września (13:29)

Temat rozwoju umysłowego staje się coraz bardziej popularny. Obecnie nie tylko ćwiczymy różne sporty poprawiające naszą kondycję i sprawność fizyczną, ale również szukamy metod na trening mózgu i wytworzenie „mięśni umysłowych”. Jak trenować pamięć – radzi Martyna Grela Wicemistrzyni Mistrzostw Polski Pamięci 2019.

Badania naukowe przeprowadzone przez Monicę Malby-Lervåg z University of Oslo pokazały, że trening pamięci rozwija zdolności poznawcze zarówno dorosłych, jak i dzieci. Brak ćwiczeń pamięci powoduje problemy z nauką, przechowywaniem nauczonych informacji oraz wydobyciem ich z pamięci. Wytrenowany mózg zapewnia nam lepszą koncentrację uwagi, ułatwia przyswajanie i analizę informacji. Wszyscy przecież chcemy spędzać jak najmniej czasu na nauce, by mieć więcej przestrzeni na rozwój swoich zainteresowań czy po prostu odpoczynek - przyznaje Martyna Grela Wicemistrzyni Mistrzostw Polski Pamięci 2019, najwyżej sklasyfikowana kobieta w Polsce w światowym rankingu pamięci IAM.

Trenuj swój mózg w czasie pandemii!

W czasie pandemii wielu z nas dba o swoje ciało i kondycję fizyczną. A co z naszym mózgiem? O niego też warto zadbać, bo jego dobra kondycja pomoże nam, jeśli dopadnie nas zniżka nastroju. Poniżej kilka prostych pomysłów jak rozruszać swój mózg w trudnych czasach. czytaj więcej

Okazuje się również, że dzięki odpowiednim technikom pamięciowym i regularnemu treningowi w krótkim czasie jesteśmy w stanie osiągnąć długofalowe rezultaty. Badania naukowe przeprowadzone przez Martina Dreslera z Radboud University Medical Center pokazały, że trenując pamięć z pomocą mnemotechnik 30 minut dziennie przez 40 dni jesteśmy w stanie zwiększyć swoje zdolności do zapamiętywania informacji ponad dwukrotnie. Ponadto, wyniki te nie są krótkotrwałe - po 4 miesiącach przerwy bez treningu mózgu, wyniki w zapamiętywaniu uczestników doświadczenia wciąż utrzymywały się na bardzo wysokim poziomie.

"Wymień jak najwięcej zastosowań ołówka", czyli o nauce przez skojarzenia

Pamięć (nie)doskonała - jak o nią dbać?

Pamięć jest jedną z podstawowych funkcji poznawczych, obok myślenia, koncentracji, uwagi i poznawania otoczenia poprzez narządy zmysłów. Po 30. roku życia stopniowo pogarszają się zasoby pamięciowe. Jak zatem dbać o nasz mózg? Dlaczego sen, aktywność fizyczna i odpowiednia dieta mają znaczenie? O... czytaj więcej

Trening pamięci to nie tylko rozwój logicznego myślenia i analizowanie informacji. Chociaż może wydawać się to zaskakujące, to podstawą wszystkich technik pamięciowych jest tworzenie skojarzeń oraz wyobraźnia. Ćwicząc pamięć z pomocą mnemotechnik, łączymy elementy, które na pierwszy rzut oka nie mają ze sobą nic wspólnego, układamy niesamowite historie, tworzymy w naszej głowie nieprawdopodobne wyobrażenia, co bez wątpienia rozwija naszą kreatywność - cechę niesamowicie pożądaną w dzisiejszym świecie. Coraz częściej na rozmowach kwalifikacyjnych o pracę możemy spotkać zadania typu: "proszę wymienić jak najwięcej zastosowań ołówka" czy po prostu potencjalny pracownik musi wykazać się kreatywnością, spostrzegawczością i uważnością w rozwiązaniu jakiegoś problemu - wyjaśnia Martyna Grela.

Fascynujące tajemnice ludzkiej pamięci

"Pamięć nie jest książką, którą się drukuje, odkłada na półkę i ona tam stoi. To jest raczej brudnopis pisany ołówkiem" – mówi w rozmowie z dziennikarką RMF FM Magdaleną Wojtoń dr Paweł Boguszewski z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN. Opowiada o związkach... czytaj więcej

W tym miesiącu (5.09) odbyły się 5. Ogólnopolskie Mistrzostwa Pamięci 'Best Brain'. Zawodnicy rywalizowali ze sobą w pięciu pamięciowych konkurencjach. Wydaje się to nieprawdopodobne, ale najlepsi uczestnicy tych mistrzostw byli w stanie zapamiętać ponad 120 cyfr w ciągu 2 minut czy 24 słówka z fikcyjnego języka obcego w czasie 5 minut! Jakie to ułatwienie chociażby przed sprawdzianem z języka obcego! Możemy się też zastanawiać po co nam umiejętność zapamiętywania 120 cyfr w ciągu 2 minut - ale to jest świetne ćwiczenie koncentracji uwagi, ponadto pomoże nam to na przykład w nauce historii i zapamiętywaniu dat. Co więcej można zabłysnąć dziewczynie, chłopakowi na randce i w kilka sekund zapamiętać jej/jego numer telefonu - komentuje zeszłoroczna Wicemistrzyni Mistrzostw Polski Pamięci.

Treningi pamięci mogą nam również ułatwić codzienne życie. W szkole, na uczelni, w pracy - wszędzie tam gdzie spotykamy ogrom informacji, które trzeba przyswoić, przeanalizować i odpowiednio nimi operować. Wytrenowany mózg sprawi, że nauka do testów czy egzaminów będzie łatwa, efektywna i przede wszystkim będzie dla nas świetną zabawą. I co najważniejsze we współczesnym świecie - zajmie nam mniej czasu, który dla nas wszystkich obecnie jest bardzo cenny - dodaje.

Artykuł pochodzi z kategorii: Mózg

Marcin Czarnobilski