Zabawki, monety, a nawet baterie! Małe dzieci coraz częściej połykają ciała obce

Piątek, 19 kwietnia 2019 (10:19)

Małe dzieci odkrywają świat, wkładając przedmioty do ust. Chociaż wiele takich przedmiotów jest stosunkowo nieszkodliwych, niektóre mogą powodować poważne obrażenia i wymagają natychmiastowej pomocy medycznej.

Specjaliści z Nationwide Children's Hospital w USA przeanalizowali dane pochodzące z National Electronic Injury Surveillance System (NEISS) dotyczące dzieci w wieku poniżej 6 lat, które w latach 1995-2015 trafiły na szpitalne oddziały ratunkowe z podejrzeniem połknięcia ciała obcego.

Problem najczęściej dotyczył dzieci w wieku od 1 do 3 lat (62 proc.). Najczęściej połykane były monety (62 proc.), następnie zabawki (10 proc.), biżuteria (7 proc.) i baterie (7 proc.). Sytuacja nieco ponad 10 proc. dzieci była na tyle poważna, że przyjęto je do szpitala.

Środki czystości niebezpieczne dla dzieci! Może dojść do zatrucia

Środki czystości mogą być poważnym zagrożeniem dla dzieci – alarmują naukowcy z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Około 200 zgłoszeń zatruć domową chemią odnotowuje co roku Pracownia Informacji Toksykologicznej i Analiz Laboratoryjnych CM UJ. czytaj więcej

Dramatyczny wzrost liczby obrażeń związanych z ciałami obcymi w ciągu 21 lat w połączeniu z liczbą i ciężkością obrażeń, jest powodem do niepokoju - powiedziała dr Danielle Orsagh-Yentis, główna autorka badania. Jak dodała, w celu zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom potrzebne są ciągłe działania informacyjne i regulacyjne dotyczące produktów, a dane pokazują, że czujność, informowanie i regulacje są skuteczne.

Eksperci apelują do rodziców o bezpieczne przechowywanie małych przedmiotów, zwłaszcza guzikowych bateryjek, mocnych magnesów i monet (wysoko i poza zasięgiem wzroku), a w przypadku zabawek - stosowanie się do zaleceń dotyczących wieku. Jeśli zachodzi podejrzenie, że dziecko połknęło mały przedmiot, należy najpierw zadzwonić do pediatry, ale w przypadku połknięcia baterii guzikowej lub mocnego magnesu trzeba udać się jak najszybciej do szpitalnego oddziału ratunkowego (SOR).

Jakie sygnały powinny zaniepokoić rodziców?

Niepokojące jest z pewnością ślinienie się dziecka, fakt że nie może przełykać, jeść, wymiotuje albo krztusi się i ma duszności. To może sugerować obecność ciała obcego w drogach oddechowych lub przełyku.

Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia i życia są baterie, które utkną w przełyku, albo przedmioty z ostrymi zakończeniami. W takich sytuacjach, konieczne jest pilne wykonanie gastroskopii.

Artykuł pochodzi z kategorii: Dziecko

Marcin Czarnobilski

RMF FM/PAP