Kilka kroków do zdrowych stóp. Kiedy zgłosić się do podologa?

Wtorek, 29 września 2020 (20:45)

W cyklu „Twoje Zdrowie” chcemy dziś zadbać o Wasze stopy! Wrastające, czy przebarwione paznokcie, problemy z palcami, czy odciski - z tymi problemami powinniśmy zgłosić się do podologa. Nieleczone schorzenia stóp mogą prowadzić do dużego dyskomfortu, a nawet kłopotów z chodzeniem.

Kiedy powinniśmy zgłosić się do podologa? Wtedy, gdy coś nas niepokoi z naszymi stopami. Ból, zniekształcenia, odciski, kurzajki, płaskostopie, problemy z paznokciami - tym wszystkim zajmuje się podolog. Najczęściej mam pacjentów z kurzajkami, grzybicą, nieleczonymi odciskami. Widać też skutki źle dobranych butów, chodzenia na szpilkach - mówi Dominika Stróżyńska, podolog z Olsztyna.

Jak prawidłowo dobrać buty?

Przyjęło się, że rozmiar dobieramy mierząc odległość od pięty do dużego palca. Są jednak osoby, u których to drugi palec jest najdłuższy. Buty powinniśmy dobierać więc do najdłuższego palca, a nie dużego. Musimy też pamiętać, żeby czubki nie były zbyt ciasne, bo to może powodować zniekształcenia. Panie powinny unikać zbyt wysokich szpilek - mówi podolog.

Jak dbać o stopy?

Spójrz na swoje stopy. One odzwierciedlają twój stan zdrowia

Znasz to uczucie, gdy po powrocie do domu, twoje stopy są opuchnięte i zmęczone? Zazwyczaj bagatelizujemy ten problem, czekając aż wszystko wróci do normy, a następnego dnia sytuacja się powtarza. O stopach nie myślimy tak często jak o dłoniach, brzuchu czy innych częściach ciała - a szkoda, bo... czytaj więcej

Oczywiście niezbędna jest codzienna higiena, mycie i dokładne suszenie. Gdy odwiedzamy miejsca publiczne, gdzie musimy pokazać stopy, jak na basenie, powinniśmy zadbać o klapki kąpielowe. Uchronimy wtedy nasze stopy przed grzybicą. Raz na tydzień można stopy oczyścić tarką, pumeksów lepiej unikać, ponieważ mogą podrażniać naszą skórę. Raz na miesiąc warto też naszym stopom zafundować peeling.

Jeżeli mamy problemy z palcami, powinniśmy szybko zgłosić się do podologa, ponieważ nieleczone schorzenia mogą się pogłębiać. Palce młotkowate, czyli przykurczone, kostka krawca, palce nachodzące na siebie - wszystkie te schorzenia da się zlikwidować, ale trzeba też pamiętać, że to wymaga czasu. Niejednokrotnie taka kuracja trwa nawet rok, dwa lata. Problemy z palcami można leczyć specjalnymi klamrami, ale też ćwiczeniami.

ZOBACZ, JAK WYKONAĆ PEELING I MASAŻ STÓP

Jak pielęgnować stopy? /RMF FM

Stopy to jeszcze dla niektórych jest temat tabu, wstydzimy się pokazywać stopy, ale z roku, na rok, jest coraz lepiej. Przychodzi więcej pacjentów zarówno młodych, jak i starych - mówi Stróżyńska. W badaniu stóp pomagają dzisiaj nowe technologie. Diagnostyka komputerowa stopy pomaga zbadać, czy poprawnie stawiamy stopę:

Badanie trwa około godziny, pacjent chodzi po specjalnej macie, a w komputerze widzimy, jak stawia kroki, gdzie ma punkty podparcia, podbicia. Gdy są problemy możemy zlecić noszenie specjalnych wkładek korekcyjnych. Pamiętajmy, że wkładki powinniśmy zrobić do każdej pary butów, w której chodzimy - mówi podolog. Nie warto samemu analizować swoich problemów i kupować gotowych wkładek, bo źle dopasowane wkładki korekcyjne mogą nie pomóc, a wręcz pogorszyć naszą motorykę.

Artykuł pochodzi z kategorii: Narządy ruchu

Piotr Bułakowski

Marcin Czarnobilski