Jaki wpływ na naszą skórę ma stres?

Piątek, 25 września 2020 (09:16)

Stres ma bardzo duży wpływ na wiele procesów zachodzących w naszym organizmie. Kiedy znajdujemy się w stresującej sytuacji i odczuwamy zdenerwowanie, często wydaje nam się, że to tylko chwilowe i niegroźne, choć nie zawsze tak nie jest. O tym, w jaki sposób napięcia przyczyniają się do zmian w organizmie tłumaczy lekarz dermatolog Agnieszka Drożniak-Konstanty.

Każdego dnia możemy doświadczyć jakichś stresujących sytuacji. Może to być w pracy, w domu, lub gdy dowiadujemy się o czymś nieprzyjemnym albo coś poszło zdecydowanie nie po naszej myśli. Ostatnio także pandemia koronawirusa przyczyniła się do pojawienia coraz częstszych stanów nerwowych, dotykając dziesiątki tysięcy ludzi, powodując załamanie finansowe w wielu państwach, a także przyczyniając się do utraty pracy przez wiele osób na świecie.

Jak na nasz organizm działa stres?

Choć swędzące i nieestetyczne wykwity, które raz na jakiś czas pojawiają się na ustach większości z nas wywoływane są przez wirusy, to jednak warto wiedzieć, że nawrotowi opryszczki sprzyja wiele innych czynników zewnętrznych, w tym m.in. stres. czytaj więcej

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że pomimo iż stres jest naturalną reakcją każdego człowieka na sytuacje zagrożenia, podwyższonego ryzyka lub nieprzyjemnych sytuacji w życiu, to jeśli odczuwamy go zbyt często, pojawia się w naszym organizmie wiele zmian. Szczególnie długotrwałe i sine odczuwanie napięcia prowadzi do wydzielania się kortyzolu, czyli hormonu stresu. Przy zbyt długim doznawaniu zdenerwowania niszczy neurony w strukturze mózgu, które odpowiadają za tak ważne działania, jak pamięć oraz myślenie.

Codzienne odczuwanie silnego zdenerwowania, które pozostaje w naszym odczuciu przez długi czas, prowadzi do powstawania stanów lękowych czy depresyjnych, ataków paniki, problemów z zasypianiem lub nadmiernej senności, bólów i zawrotów głowy, a także znacznie częstszych przeziębień. Ponadto w takich sytuacjach częściej sięgamy po używki, które już same w sobie są bardzo niezdrowe dla naszego organizmu.

Nasza skóra również mocno odczuwa stres. Zazwyczaj w pierwszej kolejności objawia się on na twarzy przez wydzielane w stanach długotrwałego napięcia kortykosteroidy. Są to substancje, które produkują w nadmiarze serum, a tym samym zatykają ujścia gruczołów łojowych. Z tego powodu rozwijają się na skórze liczne bakterie, a to prowadzi do powstania nieestetycznych zaskórników, stanów zapalnych i w efekcie do trądziku.

Jak skutecznie pokonać stres?

Jest kilka możliwości, które warto rozważyć podczas walki ze stresem. Oprócz udania się na terapię psychologiczną, spróbowania medytacji i ćwiczeń relaksacyjnych zarówno ciało, jak i umysł, uprawiania sportu dla odciągnięcia niechcianych myśli, warto pomyśleć także o terapii światłem. Podczas tego rodzaju terapii używane są medyczne lampy LED i są one całkowicie bezpieczne oraz nieinwazyjne. Ich działanie polega na wykorzystaniu światła o różnej długości fal w sześciu kolorach. Fototerapia pozwala osiągnąć stan relaksacji, ukojenia i jest bardzo przydatna podczas leczenia depresji czy właśnie w zwalczaniu napięć stresowych.

Artykuł pochodzi z kategorii: Psychika

Marcin Czarnobilski

Agnieszka Drożniak - Konstanty