Przeziębienie. Jak go uniknąć?

Wtorek, 10 września 2019 (19:00)

Przeziębienie, to zespół objawów. Najczęściej towarzyszy mu zapalenie gardła, zatok i katar. To wszystko spowodowane jest zakażeniem wirusowym. W tym tygodniu w cyklu Twoje Zdrowie w Faktach RMF FM mówiliśmy o tym, jak uchronić się przed przeziębieniem. Na Wasze pytania odpowiadała ekspert - dr Marta Sobczyńska, internistka.

Przeziębienie to prawdopodobnie najczęstsza choroba, która kilka razy w roku dotyka większość ludzi. Dorośli zapadają na przeziębienie średnio 2-4 razy w roku, u osób w podeszłym wieku choroba jest rzadsza. U dzieci przeziębienie występuje około 2-3 razy częściej niż u dorosłych.

Zobacz również:

Najczęściej przeziębiamy się jesienią i wiosną. Jedna z hipotez mówi, że za zwiększoną częstotliwość przeziębień odpowiadają zmiany w błonie śluzowej nosa, jakie zachodzą pod wpływem zimnego powietrza i wahań temperatury - one  ułatwiają atak wirusów, osłabiając naturalne mechanizmy broniące nas przed zakażeniem. Oprócz zimna, również przemęczenie, stresy i stany alergiczne w obrębie nosa i gardła zwiększają naszą podatność na rozwój przeziębienia.

W niektórych badaniach wykazano, że np. wychłodzenie nóg zwiększa ryzyko zachorowania na przeziębienie. Na podstawie dostępnych danych trudno jednak ocenić w sposób wiarygodny, czy faktycznie zwiększa to ryzyko choroby. Na pewno do zachorowania oprócz zmarznięcia konieczne jest zakażenie.

Jak zapobiegać przeziębieniu?

  • Regularny wysiłek fizyczny o umiarkowanym natężeniu (trening na poziomie wyczynowym może zwiększać ryzyko przeziębienia), a w okresie jesienno-zimowym noszenie odzieży zapewniającej komfort termiczny.
  • W okresach zwiększonej zachorowalności należy unikać zatłoczonych miejsc, przebywając w pracy i w miejscach publicznych (np. w tramwaju, w bibliotece lub sklepie) nie należy dotykać rękami nosa lub oczu.
  • Unikanie bliskiego kontaktu z przeziębionymi osobami.
  • Częste i długie mycie rąk mydłem (15-30 sekund).
  • Stosowanie środków odkażających na bazie alkoholu.



Medycyna Praktyczna

Artykuł pochodzi z kategorii: Odporność

Sara Bounaoui