5 nietypowych oznak raka skóry

Piątek, 16 sierpnia 2019 (13:23)

Dermatolodzy alarmuję, że regularna kontrola swojej skóry jest najlepszą profilaktyką raka. Ale czy wiemy, czego tak naprawdę szukać? Jakie zmiany powinny nas zaniepokoić?

Zmianami, które z całą pewnością powinny zwrócić naszą uwagę są dziwnie wyglądające pieprzyki oraz znamiona, zarówno nowe, jak i te, które przez wiele lat pozostawały takie same, a w ostatnim czasie powiększyły się lub zmieniły swój kształt.

Lekarze uczulają, że tak właśnie rozwija się czerniak - złośliwa odmiana raka skóry, która szybko postępuje, często daje przerzuty i jest dość odporna na leczenie.

Jak rozpoznać, czy dane znamię może być groźnym czerniakiem? Tu bardzo przydaje się tzw. test ABCDE, który możemy wykonać samodzielnie, w  domu i na jego podstawie ocenić, czy potrzebna jest wizyta u lekarza.

Warto jednak wiedzieć, że pod hasłem "nowotwory skóry", poza czerniakiem, kryje się wiele rodzajów raka. Najczęstsze z nich to: rak podstawnokomórkowy i rak płaskonabłonkowy, jest też wiele innych. Każdy z nowotworów skóry wygląda inaczej i daje specyficzne  objawy. Część z nich łatwo też pomylić z objawami innych chorób.

Na co zwracać uwagę? Co powinno nas zaniepokoić?

Półprzezroczysty, błyszczący guzek

Pierwszym objawem raka skóry może być guzek: wyraźne, błyszczące zgrubienie w kolorze ciała. Taka zmiana często jest przez pacjentów mylona z rosnącym pryszczem lub ugryzieniem owada i ignorowana szczególnie, że zazwyczaj nie boli, nie krwawi i nie daje żadnych niepokojących dolegliwości. Warto jednak pokazać go lekarzowi - tak może się zaczynać rak podstawnokomórkowy lub kolczystokomórkowy.

Naszą uwagę powinno też zwrócić twarde zgrubienie na powiecie - tak zaczyna się rzadki, ale złośliwy rak gruczołów łojowych.

Łuszcząca się zmiana

Każdemu z nas może zdarzyć się łuszczące miejsce na skórze. Jeśli jest to pozostałość po wyprysku albo miejscowym przesuszeniu, z pewnością wkrótce się zagoi, szczególnie, gdy smarujemy ja maścią przyspieszającą regenerację skóry. Jeśli jednak, mimo smarowania i czasu, zmiana nie goi się i nie znika - skontaktujmy się z lekarzem. Szczególnie, gdy miejsce zamiast maleć - rośnie. Tak może zaczynać się rak podstawnokomórkowy lub płaskonabłonkowy.

Rany, które nie chcą się goić

Klasycznym objawem raka podstawnokomórkowego jest narośl, która łuszczy się, sączy i nie goi się przez dłuższy czas. Na wszelkie tego typu fragmenty skóry należy zwrócić uwagę i pokazać je lekarzowi dermatologowi.

Kolorowe pieprzyki

Szczególnie te czerwone, fioletowe i niebieskie, nawet, jeśli mają regularne kształty. W ten sposób może także objawiać się kilka typów nowotworów skóry.

Wszystko, co nie znika

Każde skaleczenie, wyprysk czy ugryzienie powinno z czasem wysychać, zmniejszać się i stopniowo zanikać. Okres rekonwalescencji w takich przypadkach nie trwa dłużej niż kilka tygodni. Jeśli zmiana nie znika i nie goi się, albo okresowo wysycha i znów staje się wilgotna - pokaż ją lekarzowi, bez względu na to, w jakim miejscu się znajduje i jaki ma kształt.

Artykuł pochodzi z kategorii: Nowotwory

Marcin Czarnobilski