Prof. Chłosta: "Jeśli zadbam o siebie to wygram". Posłuchaj rad znanego urologa

Wtorek, 22 września 2020 (20:00)

Od 21 do 25 września trwa międzynarodowy Tydzień Urologii. W środowym cyklu Twoje Zdrowie pod lupę bierzemy więc problemy urologiczne. Będziemy rozmawiać z ekspertami o profilaktyce, metodach leczenia i o tym dlaczego urolog jest najlepszym przyjacielem każdego mężczyzny. "Musimy pamiętać, że pierwsze wystąpienie dolegliwości ze strony dolnych dróg moczowych, stanowi podstawę do tego, żeby lekarzem pierwszego kontaktu był urolog" – mówi w rozmowie z naszą dziennikarką Katarzyną Staszko prof. Piotr Chłosta, kierownik Oddziału Klinicznego Urologii Urologii Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie i szef Polskiego Towarzystwa Urologicznego. Jak zaznacza, choroba wcześnie wykryta jest uleczalna.

Katarzyna Staszko w rozmowie z profesorem Chłostą /RMF FM

Profilaktyka jest kluczowym elementem. Jeśli zadbam o siebie to wygram. Choroba wcześnie wykryta jest uleczalna, poza tym pozwala na zastosowanie mniej okaleczających i mniej inwazyjnych sposobów leczenia - podkreśla w rozmowie z RMF FM prof. Piotr Chłosta, kierownik Oddziału Klinicznego Urologii i Urologii Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie i szef Polskiego Towarzystwa Urologicznego.

Trwa Tydzień Urologii. To inicjatywa podjęta przez Europejskie Stowarzyszenie Urologów, która ma na celu zwiększenie świadomości pacjentów na temat chorób urologicznych. W tym roku obchodzony jest dniach 21-25 września. Jest to czas, który skupia krajowe towarzystwa urologiczne, lekarzy urologów, pielęgniarki urologiczne, pacjentów i ich rodziny oraz polityków w celu budowania świadomości, zachęcania pacjentów do regularnych badań i przeciwdziałania tym chorobom. Na całym świecie prowadzone są liczne aktywności tj. szkolenia, kampanie, koncerty, które każdego roku angażują tysiące uczestników.

Rozmowy o problemach urologicznych. Sprawdź program Festiwalu KultURO

Trwają seminaria w ramach Festiwalu KultURO 2020. Szósta edycja wydarzenia organizowana jest w formie wirtualnej. Najlepsi specjaliści z zakresu urologii i medycyny rodzinnej są dostępni dla pacjentów online, odpowiadając na najtrudniejsze pytania związane z tematyką urologii. czytaj więcej

Dominującą strefą działań urologa chirurga jest urologia onkologiczna. Zarówno w Europie, jak i na świecie, 1/4 osób chorych na raka, ma chorobę wywodzącą się z układu moczowego bądź moczowo-płciowego. To przede wszystkim nowotwory gruczołu krokowego,  na drugim miejscu - pęcherza. Na trzecim co do częstotliwości diagnozowania jest rak nerki, a także nowotwory jądra.

Musimy pamiętać, że pierwsze wystąpienie dolegliwości ze strony dolnych dróg moczowych stanowi podstawę do tego, żeby lekarzem pierwszego kontaktu był urolog - zaznacza prof. Chłosta.

Rewolucja w dziedzinie zastosowania technik mało inwazyjnych jaka się dokonała w urologii jest jednym z największych w dziejach przejawem postępu chirurgii. Obecnie w wielu przypadkach niemal wyeliminowano konieczność wykonywania operacji otwartych w przypadku kamicy. Tak samo dzieje się w przypadku nowotworów w różnym stopniu zaawansowania, gdzie zastosowanie technik laparoskopii manualnej albo laparoskopii z asystą robota, czy wreszcie działań znikomo inwazyjnych z wykorzystaniem niewielkich nacięć na skórze czy z wykorzystaniem naturalnych otworów ciała jest w tej chwili standardem.

Kiedy odwiedzić urologa?

Szybka diagnostyka, a także samobadanie. Od tego zależy skuteczność leczenia chorób urologicznych - podkreślał nasz ekspert dr Tomasz Wiatr z Oddziału Klinicznego Urologii i Urologii Onkologicznej w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Tymczasem przez pandemię część pacjentów zaniedbało... czytaj więcej

Artykuł pochodzi z kategorii: Układ moczowo-płciowy

Marcin Czarnobilski

Katarzyna Staszko