Problem otyłości. Dyżur eksperta

Wtorek, 10 grudnia 2019 (19:00)

Największym zagrożeniem dla zdrowia jest coraz częściej występująca otyłość. Jak alarmują lekarze, to poważna choroba przewlekła, która zabija. W tym tygodniu w cyklu „Twoje Zdrowie w Faktach RMF FM” mówiliśmy właśnie o otyłości. Naszym ekspertem była Katarzyna Turek-Kawecka, dietetyk kliniczny, psychodietetyk oraz technolog żywności.



Do głównych, bardzo poważnych następstw otyłości należą choroby układu krążenia i cukrzyca typu 2. Zwiększenie masy ciała sprzyja rozwojowi i nasileniu innych czynników ryzyka, głównie zaburzeń lipidowych i nadciśnienia tętniczego. Otyłość prowadzi do rozwoju zespołu metabolicznego oraz zwiększa ryzyko powstawania zakrzepów w naczyniach.

Na świecie z powodu nadwagi lub otyłości cierpi już 10 proc. dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 17 lat. Według Światowej Organizacji Zdrowia, w Europie otyłość dotyka przeciętnie jednego na trzech chłopców i jedną na pięć dziewczynek w wieku od sześciu do dziewięciu lat. Żadna inna choroba przewlekła nie jest aż tak bardzo rozpowszechniona wśród populacji dzieci w wieku szkolnym.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby