Dieta niskotłuszczowa pomocna w profilaktyce raka

Poniedziałek, 9 września 2019 (13:17)

Najnowsze badania wskazują, że dieta niskotłuszczowa jest korzystna przede wszystkim dla kobiet. Po dwóch dekadach zaobserwowano, że stosowanie takiej diety zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi.

Badania, które wcześniej wykonywane były na szczurach i myszach wykazały, że u gryzoni na diecie wysokotłuszczowej rozwija się więcej nowotworów.  Większość z tych badań wykazały, że szczególnie rozwijał się rak jelita grubego, diecie wysokotłuszczowej przypisywano również przyspieszanie wzrostu guza raka piersi.

Wyniki najnowszych badań sugerują, że przestrzeganie diety niskotłuszczowej może poprawić zdrowie i długość życia kobiet, u których zdiagnozowano raka piersi.

Zainspirowany tymi badaniami, doktor Ross Prentice - członek programów zapobiegania nowotworom i biostatystyki w Fred Hutchinson Cancer Research Center w Seattle w stanie Waszyngton - oraz koledzy z Inicjatywy Zdrowia Kobiet (WHI) postanowili dalej badać korzyści jakie mogą wynikać z stosowania diety niskotłuszczowej przez kobiet po menopauzie.

Naukowcy obserwowali prawie 50 000 kobiet po menopauzie w ciągu 2 dekad, starając się ustalić wpływ diety niskotłuszczowej na rozwój raka piersi, raka jelita grubego i ryzyko chorób serca .

Prentice i zespół opublikowali swoje odkrycia w "The Journal of Nutrition" .

Wyniki badań po 20-letniej obserwacji

Naukowcy początkowo opracowali badanie, zwane próbą modyfikacji diety, rozpoczęły się w 1993 r.

W tym czasie Prentice i koledzy zakwalifikowali do badań 48 835 kobiet po menopauzie, mieszkających w Stanach Zjednoczonych. 40 proc. z nich miało stosować dietę niskotłuszczową dietę - miały również zwiększyć spożycie warzyw, owoców i zbóż. Pozostałe 60 proc. uczestniczek przestrzegało swojej zwykłej diety.

Po obserwacji, która trwała 19 lat naukowcy odkryli utrzymujące się korzyści z stosowania diety niskotłuszczowej:

·         Kobiety, u których zdiagnozowano raka piersi i stosowały dietę niskotłuszczową "z odpowiednim wzrostem spożycia warzyw, owoców i zbóż" były o 15-35% mniej narażone na śmierć z jakiejkolwiek przyczyny.

·         Kobiety w grupie wysokiego ryzyka były o 13-25% mniej podatne na rozwój cukrzycy insulinozależnej .

·         Kobiety, które miały wysokie ciśnienie krwi lub cierpiały na choroby sercowo-naczyniowe w wywiadzie na początku badania, były o 15-30% mniej podatne na rozwój choroby niedokrwiennej serca w okresie obserwacji.

Najnowsze wyniki potwierdzają wpływ odżywiania na ogólne zdrowie i wskazują, że diety niskotłuszczowe bogate w owoce, warzywa i zboża przynoszą korzyści zdrowotne bez zauważalnych negatywnych skutków - podsumowuje Prentice.

Redukcja tłuszczu w diecie wraz  z odpowiednim wzrostem spożycia warzyw, owoców i zbóż doprowadziła do korzystnego wpływu na zdrowie pacjentów z rakiem piersi, chorobą wieńcową i cukrzycą, bez negatywnych skutków - podsumowują autorzy.

Artykuł pochodzi z kategorii: Dieta

Sara Bounaoui

RMF24