Najlepiej wytrenowane mamy mięśnie kciuka

Sobota, 11 listopada 2017 (16:37)

Jesienny listopadowy wieczór. Na kanapie siedzi babcia zmieniająca pilotem programy w TV, a wnuczek i jego mama wysyłają wiadomości przez smartfony. „Najbardziej rozwinięta i aktywowana w ciągu dnia jest grupa mięśni w obrębie kciuka” – mówi prof. Marek Żak, specjalista fizjoterapii i zachęca do trenowania również pozostałych mięśni naszego ciała. Warto postawić na wspólną, rodzinną aktywność. To motywuje!

Nasz organizm jest stworzony do aktywnego trybu życia. Aby lepiej funkcjonować, trzeba dostarczyć niezbędnej dawki ruchu naszym mięśniom, kościom czy sercu. Aż o 30-50 proc. wzrasta ryzyko zachorowania na nadciśnienie u osób mało aktywnych, niż u tych wysportowanych.

Jeżeli regularnie trenowaliśmy wiosną i latem, nie warto przestawać jesienią i zimą. Mimo niesprzyjającej aury, poświęćmy codziennie trochę czasu na ćwiczenia. Kluczem do sukcesu jest systematyczność!

Ruszyć się z kanapy

Rodzinne oglądanie TV to częsty obrazek podczas coraz chłodniejszych i deszczowych listopadowych dni. Jeżeli brakuje motywacji do wyjścia na basen czy zapisania się na kurs fitness, można zadbać o aktywność fizyczną, nawet przy włączonym telewizorze. Wystarczy zaopatrzyć się w tzw. piłki szwajcarskie. Są dość duże, miękkie, łatwo je napompować. Na takiej piłce cała rodzina może wykonywać ćwiczenia leżąc lub siedząc. Uzyskując "efekt aktywnego siedzenia", odciążymy plecy, rozluźnimy mięśnie przykręgosłupowe - zaznacza specjalista fizjoterapii prof. Marek Żak.

Rodzinnie ćwiczy się łatwiej

Gdy tylko aura na zewnątrz się poprawi, zamiast rodzinnego seansu w kinie, można wybrać się na marsz z kijkami czyli popularny nordic walking. Może w nim uczestniczyć zarówno mama, tata jak i wnuczka z babcią. Taką aktywność warto połączyć z wymianą poglądów, dyskusją rodzinną. W ten sposób zacieśniamy nasze relacje, więzi, a przy okazji zadbamy o formę - przekonuje prof. Marek Żak. Dodaje, że można przy tym wzajemnie motywować się i podczas ćwiczeń wytyczać sobie cele, tj. dzienna liczba kroków, pokonany dystans czy miesięczny spadek wagi.

Aby ćwiczenia fizyczne były efektywne

Nie ważne jaką formę aktywności fizycznej wybierzemy - istotne by ćwiczyć wystarczająco często, intensywnie oraz odpowiednio długo. Jeśli uwzględnimy te wszystkie elementy, stworzymy formułę FIT (od ang. Frequency, Intensity, Time):

  • Jak często? Ćwiczenia fizyczne, aby były skuteczne, muszą być podejmowane regularnie, najlepiej codziennie, a przynajmniej trzy razy w tygodniu
  • Jak ciężko? Ćwiczenia fizyczne muszą być wystarczająco intensywne, aby wysiłek przy ich wykonywaniu był większy niż w normalnych, codziennych zajęciach
  • Jak długo? Wysiłek - w zależności od celu ćwiczeń - powinien być podejmowany co najmniej przez 30-60 minut



Artykuł pochodzi z kategorii: Ćwiczenia

Marcin Czarnobilski