Koktajle proteinowe po treningu. Zmniejszają ból mięśni?

Poniedziałek, 2 września 2019 (10:28)

Nowe badania wskazują, że koktajle proteinowe w porównaniu z napojami wysokowęglowodanowymi nie zmniejszają bólu mięśni ani nie przyspieszają regeneracji mięśni po treningu

Po treningu oporowym mięśnie mogą odczuwać ból przez około 48 godzin. Taki trening powoduje również wymierny spadek funkcji mięśni. Na przykład badanie obserwujące wioślarzy wykazało, że intensywne ćwiczenia powodują zmniejszenie wydajności mięśniowej 24 godziny później.

Osoby, które chcą osiągać najlepsze wyniki, chętnie znajdują sposoby na przywrócenie siły mięśni i jak najszybsze zmniejszenie bólu.

Jak się dowiedzieli naukowcy dla szybszej regeneracji ważne są dwa związki - białko i węglowodany .

Ciało potrzebuje białka do budowy i naprawy mięśni oraz węglowodanów do przywrócenia poziomu glikogenu - podstawowej formy magazynowania glukozy w organizmie.

Po ćwiczeniach osoby ćwiczące na siłowni często spożywają koktajle na bazie białka i węglowodanów. Może to wynikać z kilku powodów - w celu uzyskania masy mięśniowej w perspektywie długoterminowej oraz w celu naprawy mięśni i zmniejszenia bólu w krótkim okresie.

Najczęściej napoje te czerpią białka z serwatki lub białka mleka.

W niektórych badaniach stwierdzono, że koktajle proteinowe pomagają odzyskać funkcję mięśni po wysiłku. Jednak autorzy najnowszego artykułu twierdzą, że żadne badania nie porównywały wydajności dwóch rodzajów białka.

Naukowcy z University of Lincoln w Wielkiej Brytanii postanowili wypełnić tę lukę obecną wiedzą. Opublikowali swoje odkrycia w "Journal of Human Kinetics" .

Testowanie białek

Aby to zbadać, naukowcy zrekrutowali 30 mężczyzn w wieku 20-30 lat, z których wszyscy odbywali trening oporowy przez co najmniej 1 rok.

Dziesięć minut po treningu naukowcy podali uczestnikom jeden z trzech napojów:

·         napój na bazie białka serwatki, który zawierał węglowodan dekstrozę

·         napój na bazie białka mleka, który zawierał węglowodany laktozę, sacharozę, fruktozę i maltodekstrynę

·         napój węglowodanowy zawierający dekstrozę

Naukowcy podali wszystkie napoje w porcjach o pojemności 900 mililitrów (ml) i wszystkie zawierały tę samą liczbę kalorii .

Uczestnicy ponownie odwiedzili laboratorium po 24 i 48 godzinach. Podczas trwania badania zostali poproszeni o to, żeby kontynuowali swoje nawyki żywieniowe i nie zmieniali stylu życia. Poproszono ich również, aby nie wykonywali wymagających ćwiczeń przez 48 godzin przed badaniem.

Podczas wizyt w laboratorium naukowcy przeprowadzili szereg ocen. Po pierwsze, poprosili uczestników, aby ocenili ból mięśni przy użyciu skali od 0 (brak bólu mięśni) do 200 (ból tak silny, jak to możliwe).

Zastosowali także test siły nogi zwany skokiem przeciwprądowym. W tym ćwiczeniu naukowcy mierzą, jak wysoko uczestnicy mogą skoczyć prosto z kucania.

Następnie naukowcy przetestowali siłę górnej części ciała uczestników, prosząc ich o rzucenie piłki medycznej z pozycji siedzącej. Każdy uczestnik rzucił 3-kilogramową piłkę, a naukowcy odnotowali odległość.

Na koniec zmierzyli maksymalny moment obrotowy dominującej nogi uczestnika - moment obrotowy jest miarą siły obrotowej.

Badania nie przyniosły wyników

Jak oczekiwano, wyniki bolesności były wyższe zarówno po 24, jak i 48 godzinach w porównaniu do wartości wyjściowej. Jednak nie było różnic między trzema grupami eksperymentalnymi po 24 lub 48 godzinach.

Wnioskują również, że nie było różnicy między dwoma rodzajami napoju białkowego "łagodzącego ból mięśni lub siłę dynamiczną" w porównaniu z napojem na bazie węglowodanów.

Wyniki są interesujące, głównie dlatego, że są sprzeczne z  powszechnym poglądem. Koktajle proteinowe są popularne, ponieważ ludzie wierzą, że pomagają między innymi w naprawie mięśni, zmniejszeniu bólu i przywróceniu wydajności.

Istnieje jednak wiele problemów związanych z badaniem. Między innymi chodzi o to, że grupa badanych - 30 - jest za mała, żeby wnioski były wiążące. 

Tak więc, choć pozornie negatywne wyniki tego badania są sprzeczne z wcześniejszymi wynikami, warto zauważyć, że wiele wcześniejszych badań, w których twierdzono, że jest odwrotnie, ma podobne błędy.

Dlatego na tym etapie nie jest jasne, czy koktajle proteinowe mogą przyspieszyć regenerację i zmniejszyć ból mięśni po wysiłku.

Artykuł pochodzi z kategorii: Ćwiczenia

Sara Bounaoui