Leki stosowane w leczeniu chorób serca i nerek zwiększają ryzyko nowotworu skóry - ostrzega w specjalnym komunikacie Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych. Chodzi o popularną substancję hydrochlorotiazyd. Można ją znaleźć w kilkudziesięciu lekach na nadciśnienie tętnicze i przewlekłą niewydolność serca.
Substancja Hydrochlorotiazyd jest stosowana w produktach leczniczych stosowanych w leczeniu między innymi nadciśnienia tętniczego oraz obrzęków o etiologii związanej z chorobami serca, wątroby, nerek, w tym przewlekłej niewydolności serca.
Badania farmako-epidemiologiczne wykazały zwiększone ryzyko rozwoju nowotworu skóry, który nie jest czerniakiem (rak podstawnokomórkowy, rak kolczystokomórkowy) przy stosowaniu zwiększonych skumulowanych dawek hydrochlorotiazydu (HCTZ).
Michał Dobrołowicz, RMF FM: Panie doktorze, co to ostrzeżenie oznacza dla pacjentów stosujących leki wymienione w komunikacie?
Dr Wojciech Łuszczyna, rzecznik Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych: Hydrochlorotiazyd jest składnikiem wielu leków z różnych grup farmaceutycznych, których zadaniem jest obniżanie ciśnienia tętniczego. Pacjenci nie powinni się bać, strach jest przedwczesny. Leki z tą substancją są od kilkudziesięciu lat na rynku. Badania, które przedstawia Europejska Agencja Leków, wykazują, że istnieje związek między tą substancją a występowaniem nowotworu skóry. Nie jest to sytuacja, w której jednorazowe zażycie leku czy krótkotrwała terapia może spowodować nowotwór skóry. Lek ten jest stosowany przewlekle, długoletnio.
Pacjent stosujący ten lek powinien zgłosić się do lekarza?
Tak, powinien zrobić to przy najbliższej okazji. Lekarz albo zmodyfikuje leczenie nadciśnienia jeśli ustali, że pacjent może być narażony na występowanie raka skóry i istnieje zagrożenie tego typu. Lekarz zdecyduje, czy lek będzie stosowany nadal czy nie. Proponuję spokój i nieodstawianie tego leku nagle i gwałtownie, bo może się to skończyć nieprzyjemnymi konsekwencjami dla pacjenta w postaci rozregulowania prawidłowo prowadzonego nadciśnienia tętniczego. To lekarz powinien ustalić dalszy ciąg postępowania: czy odstawić lek już teraz, czy wybrać baczną obserwację chorego.
Autorzy komunikatu zaznaczają, że pacjenci powinni otrzymać informację o zagrożeniu. Zalecana jest też regularna kontrola ich skóry oraz zgłaszanie wszelkich podejrzanych zmian skórnych. "Należy doradzić pacjentom, aby ograniczyli ekspozycję na światło słoneczne i promienie UV, oraz stosowali odpowiednią ochronę przed światłem słonecznym i promieniami UV, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia nowotworu skóry".
W komunikacie pojawia się też sugestia dla lekarzy: "Należy ponownie dokładnie rozważyć zasadność stosowania hydrochlorotiazydu u pacjentów z rakiem skóry wywiadzie".
"Nie wykluczamy wycofania z obrotu leków, które zawierają Hydrochlorotiazyd. Monitorujemy sprawę" - mówi w rozmowie z RMF FM wiceminister zdrowia Marcin Czech.
Zawsze bierzemy pod uwagę wycofanie z rynku, jeśli pojawi się uzasadniona obawa. (...) Wiele leków ma dopisywane działania niepożądane. My o każdym leku coraz więcej wiemy. Działań niepożądanych są tysiące, zgłaszanych w całej Polsce, setki tysięcy w Europie - mówi Czech.
Pacjenci, którzy stosują leki zawierające wspomnianą substancję powinni zgłosić się do lekarza. I prosić o ewentualną zmianę terapii.
PEŁNA TREŚĆ OSTRZEŻENIA na stronie Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych
Produkty lecznicze na bazie niebezpiecznej substancji czynnej:
Hyzaar
Hyzaar Forte
Awalten
Valsartan+HCTZ Aurovitas
Irbesartan / HCTZ Aurobindo
Valsartan / HCTZ Aurobindo
Candesartan + HCT Genoptim
Losartan + HCT Genoptim
Valsartan +HCT Genoptim
Telmizek HCT
Ramizek HCT
Xartan HCT
Lasacor HCT
PritorPlus
Kizalkomb
Elestar HCT pz.com
Nebilet HCT
Revival Plus
Zofenil Plus
Ihibace Plus
Co-Valsacor
Lorista H
Karbicombi
Tolucombi
Lorista HD
Enap H
Lorista HL
Ampril HD
Ampril HL
Enap HL
Cazacombi
Calsartan +HCT
Krka politykazdrowotna.com
Losartan HCT Krka
Ramicor Comb
Candepres HCT
Axudan HCT
Telmisartan / HCT
Sandoz
Telmiisartan/HCT
EGIS
Tensart HCT
Lisipor HCT
Co-Nortivan
Tritace
CoAprobel
Karvezide
cARZAP hct
lOZAP hct
Osaver HCT
Valtap HCT
Presarton H
Zanacodar Combi
Valsartan HCT Mylan
Gisartan politykazdrowotna.com
Co-Bespres
Actelsar
Valsotens HCT
Irbesartan/HCT
Teva
Tialorid
Tiatyrodmite
Hydrochlorothiazidum Polpharma
Vanatex HCT
Polsart Plus
Polmetiaz
Micardis Plus
Candesartan + HCT Vitama
Avasart HCT
AppoValsart HCT
Telhyd
Telmisartan + HCT Apotex
Candesartan + HCT Bluefish
Losartan HCT Bluefish
Loreblok HCT
Hydrochlorothiazide Orion
Skopryl Plus
Co-Diovan
Copalia HCT
Dafiro HCT
Exforge HCT
Telmidon
(ph)
Michał Dobrołowicz
Copyright © 1999-2025 RMF24.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu