Jak odpowiednio zadbać o zdrowie? Jednym z ważniejszych elementów jest badanie profilaktyczne: pomaga szybko wykryć nieprawidłowości w organizmie. Dzięki błyskawicznej reakcji w wielu przypadkach rozwój choroby można zahamować, co daje duże szanse na wyleczenie.

Możemy również zapobiegać wystąpieniu choroby, wykonując szczepienia ochronne, których celem jest wzmocnienie odporności - na wielu płaszczyznach. Warto pamiętać o szczepieniu przeciw HPV. Zanim jednak zostanie rozwinięta ta myśl, na samym początku należy wyjaśnić, czym tak naprawdę jest wspomniany wirus.

Czym jest wirus HPV?

Wirusy brodawczaka ludzkiego (ang.: human papillomavirus: czyli właśnie HPV) są częścią większej grupy tzw. wirusów brodawczaka. Do zakażeń HPV, które mogą występować u obu płci, dochodzi głównie poprzez kontakt seksualny. W tym miejscu należy dodać, iż takich problemów zdrowotnych nie klasyfikuje się jako chorób wenerycznych. Bez względu na sposób charakteryzacji zakażenie wirusem HPV nie powinno być bagatelizowane, ponieważ w przeciwnym razie mocno odbije się na zdrowiu pacjenta. 

Wszystkie przypadki raka szyjki macicy są spowodowane przez wcześniejszą przewlekłą infekcję HPV. Opisano również związek przyczynowy pomiędzy zakażeniem onkogennymi typami wirusa HPV a rakiem sromu i pochwy kobiet, rakiem prącia u mężczyzn, a także rakiem odbytu oraz nowotworami głowy i szyj (w tym rakiem krtani) u osób obojga płci. Dodatkowo zakażenia typami nieonkogennymi 6 i 11 wywołują brodawki płciowe. Koniecznie trzeba więc podkreślić, że wirus HPV jest odpowiedzialny za wiele poważnych problemów ze zdrowiem zarówno u pań, jak i u panów. Nie można więc bagatelizować podejścia do profilaktyki oraz leczenia.


Jak można zarazić się wirusem HPV?

Jak zostało już wspomniane wcześniej, do zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego dochodzi głównie drogą płciową.  Istotnym elementem jest świadomość częstego występowania wirusa HPV. W ciągu swojego życia 80% aktywnych seksualnie kobiet i mężczyzn było lub będzie zakażonych. Stąd też tak ważna jest wiedza na temat wirusa, a także na temat możliwości obrony przed chorobami, jakie wywołuje. Bez wątpienia jednym z najskuteczniejszym sposobów wykorzystywanych w "walce" z HPV jest szczepionka.

Szczepienia przeciw wirusowi HPV - co należy wiedzieć?

Na stronie pacjent.gov.pl znaleźć można szczegółowe informacje dotyczące szczepień przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego. Co ważne, szczepionka jest najbardziej skuteczna wtedy, kiedy nie doszło jeszcze do kontaktu z wirusem. Dlatego Ministerstwo Zdrowia uruchomiło program bezpłatnych szczepień przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców, którzy skończyli 11 rok życia, a jeszcze nie mieli 14. urodzin.

Na szczepienie rodzice mogą zapisać swoje dzieci poprzez Internetowe Konto Pacjenta. Same szczepionki przeciw HPV są zalecane w Polsce. Skorzystanie z takiej możliwości rekomendują także specjaliści w ponad 125 krajach, w tym m.in. w: Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii i w państwach należących do Unii Europejskiej. Szczepienie przeciwko HPV jest tam jednym z podstawowych elementów profilaktyki raka szyjki macicy oraz innych nowotworów wywoływanych przez zakażenie wspomnianym wirusem. Warto podkreślić, że takie postępowanie mocno ograniczyło występowanie nowotworu szyjki macicy w Australii: dzięki szczepionce choroba ta praktycznie nie pojawia się w wymienionym kraju.

Gdzie można się zaszczepić przeciw wirusowi HPV? Kto może się zaszczepić?

Przychodnie POZ, które mają kontrakt z NFZ - to właśnie tam należy zgłosić się celem przyjęcia szczepionki. Wizytę można umówić w: punktach szczepień (w których wykonuje się obowiązkowe i zalecane szczepienia dzieci i młodzieży), poprzez kontakt telefoniczny - bezpłatna infolinia to: 800 100 101, czy korzystając ze strony internetowej: e-rejestracji.

Wiele osób szuka również szczegółowej odpowiedzi na pytanie o to, komu dedykowane są szczepienia przeciw HPV. Dolną granicą wieku szczepienia jest 9 lat. Przedział wiekowy 12-13 lat jest najlepszy do szczepienia i najczęściej stosowany w powszechnych programach działań przeciw HPV. Odpowiedź poszczepienna jest bowiem znacznie lepsza niż w starszych grupach. Wynika to stąd, że szczepienie jest najskuteczniejsze przed potencjalnym narażeniem na zakażenie HPV, czyli przed inicjacją seksualną. Dlatego w Polsce bezpłatne szczepienia w ramach powszechnego programu dostępne są dla dziewcząt i chłopców po ukończeniu 11. roku życia do ukończenia 14. roku życia tj. od dnia 11 urodzin, do dnia poprzedzającego 14 urodziny.

Jak szczepienie przeciw wirusowi HPV może pomóc?

Szczepionka zapobiega  rozwojowi nowotworów: w tym - raka szyjki macicy (wirus HPV jest odpowiedzialny za niemal 100% przypadków tej choroby). Innymi słowy: podany preparat wpływa na zmniejszenie ryzyka rozwoju raka. Badania wskazują, że poddając się szczepieniu przeciw HPV zmniejszamy o ponad 90% ryzyko wystąpienia zmian przedrakowych i zachorowania na raka szyjki macicy oraz inne choroby nowotworowe. "Każdy z nas powinien zdawać sobie sprawę z zagrożeń, jakie niesie zakażenie wirusem HPV. Dlatego, tak bardzo ważna jest powszechna wiedza, że szczepionki przeciw HPV zapewniają ochronę przed ryzykiem zachorowania na raka szyjki macicy" - podkreśla Izabela Leszczyna, minister zdrowia.

Przede wszystkim profilaktyka

Jak jeszcze można "chronić się" przed rakiem? Szacuje się, że nawet ponad 90% wszystkich nowotworów złośliwych związanych jest ze stylem i czynnikami zewnętrznymi, które trzeba modyfikować lub eliminować. Świadomi pacjenci szczególną uwagę zwracają m.in. na prowadzenie odpowiedniego stylu życia, unikanie używek, korzystanie z odpowiedniej diety, wykonywanie badań przesiewowych i na wiele innych punktów. Jednym z ważniejszych zagadnień są także szczepienia. Wszystko to może pomóc uratować życie: profilaktyka poprzez szczepienia lub wczesne rozpoznanie raka znacznie zwiększa szanse wyleczenia.

Źródła:

https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/szczepienie-ktore-chroni-przed-rakiem

https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/szczepienia-profilaktyczne-przeciwko-hpv

http://szczepieniainfo.testa.com.pl/szczepionki/hpv/

Autorka: Sabina Obajtek