Włosy są jednym z głównych atrybutów urody, dlatego kiedy zaczynają wypadać, cierpi na tym nie tylko wygląd, ale także samopoczucie psychiczne. O ile w przypadku mężczyzn problem wypadających włosów nie jest wielką tragedią, o tyle w przypadku kobiet może znacznie wpłynąć na samoocenę i uprzykrzyć codzienność - zwłaszcza wtedy, gdy przerzedzenie jest na tyle duże, że nie da się go już tak łatwo zamaskować.


Tymczasem za jedną z najczęstszych przyczyn nadmiernego wypadania włosów u kobiet uznaje się alopecia androgenetica, czyli utratę włosów na tle androgenowym. Problem ten dotyczy nawet 50% kobiet zmagających się z nadmiernym wypadaniem włosów1. Niestety, nie każdy wie, że można to leczyć.

Jak i dlaczego dochodzi do utraty włosów?
W wyniku zwiększonej aktywności androgenów cykl wzrostu włosa ulega rozregulowaniu. Dochodzi do miniaturyzacji mieszków włosowych, jednocześnie skraca się faza wzrostu włosa (tzw. anagenu). To z kolei powoduje, że łodygi włosów stają się cieńsze i krótsze. W konsekwencji szybciej wypadają, co prowadzi do przerzedzenia włosów.

Jak rozpoznać objawy?
Cały proces utraty włosów na tle androgenowym jest długotrwały. Problem najłatwiej jest dostrzec np. na zdjęciach - jeśli fryzura sprzed kilku lat jest bujniejsza niż obecnie, a w międzyczasie włosy nie zostały zniszczone przez czynniki zewnętrzne, to prawdopodobnie mamy do czynienia z wypadaniem włosów na tle androgenowym.

Pierwszym objawem jest poszerzający się przedziałek w linii pośrodku głowy, który z czasem coraz bardziej się powiększa i rozlewa na boki. Przy ocenie stopnia nasilenia choroby u kobiet pomocna jest 3-stopniowa skala Ludwiga, która doskonale obrazuje, z jakim stopniem zaawansowania mamy do czynienia.

Stopień I to niewielkie, łatwe do przeoczenia, przerzedzenie włosów w linii pośrodku głowy. Kobiety jednak najczęściej zauważają problem dopiero wtedy, kiedy choroba staje się bardziej zaawansowana, a przerzedzenie włosów jest już widoczne nie tylko w ramach przedziałka, ale także w jego okolicy. Wówczas jest to II stopień. Stopień III to późniejsze, zaawansowane już stadium, które rozlewa się na boki.

Znaczne przerzedzenie włosów powoduje, że skalp, podobnie jak kontur samej głowy, jest doskonale widoczny między pozostałymi włosami. W takim stadium zaawansowania zamaskowanie braków za pomocą uczesania jest bardzo trudne.

Wypadanie włosów można leczyć

Jeśli za nadmierne wypadanie włosów odpowiedzialne są androgeny, wówczas sama dieta i kosmetyki nie wystarczą. Wtedy warto sięgnąć po lek z apteki, np. dostępny bez recepty Piloxidil. Substancją czynną leku Piloxidil jest minoksydyl w 2% stężeniu. Skuteczność samej substancji została potwierdzona w badaniach klinicznych. Warto również wiedzieć, że to właśnie 2% stężenie minoksydylu jest najbardziej efektywnym i bezpiecznym stężeniem dla kobiet w leczeniu nadmiernego wypadania włosów na tle androgenowym2.

Piloxidil przeznaczony jest do stosowania miejscowego na skórę głowy. Jest w wygodnej formie sprayu, dzięki czemu zapewnia szybką i łatwą aplikację. Warto również podkreślić fakt, że lek nie tłuści włosów, dzięki czemu można go stosować bez obaw o wygląd fryzury.


/materiały promocyjne
/materiały promocyjne
Maksymalne zalecane dla kobiet stężenie (*6)
Piloxidil to lek, który hamuje wypadanie włosów
i stymuluje ich wzrost. Zawiera substancję czynną,
której skuteczność została potwierdzona klinicznie.

 

Jak działa Piloxidil?

Tak jak proces wypadania włosów jest długotrwały, tak samo oczekiwanie na odrost włosów wymaga dużej cierpliwości. Trzeba zdawać sobie sprawę, że włosy nie odrosną z dnia na dzień ani nawet z tygodnia na tydzień. W trakcie leczenia Piloxidilem można wyróżnić 3 etapy3:
ETAP 1 - to zatrzymanie wypadania włosów, które następuje po ok. 8 tygodniach regularnego stosowania. W tym czasie następuje zahamowanie nadmiernego wypadania włosów, choć na początku może wystąpić jego chwilowe nasilenie. Chwilowe, zwiększone wypadanie ma związek z działaniem leku, który przywraca prawidłowy cykl wzrostu włosa. Stare, martwe włosy są usuwane, aby zrobić miejsce nowym. Faza ta jest przejściowa i nie powinna trwać dłużej niż ok. 2 tygodnie4.
ETAP 2 - to odrastanie pierwszych włosów - po ok. 4-5 miesiącach leczenia. Na tym etapie nie tylko wypadanie włosów jest zahamowane. Można zaobserwować już pierwsze odrosty w postaci cienkich włosków meszkowych.
ETAP 3 - to maksymalny odrost włosów, który następuje po ok. 1 roku leczenia.

 

Cierpliwość i wytrwałość w stosowaniu substancji minoksydyl będą jednak odpowiednio nagrodzone - badania potwierdziły, że wyrasta nawet 74% więcej nowych włosów5.

Kiedy rozpocząć leczenie?

Istotny jest fakt, że rozpoczęcie leczenia na wczesnym etapie zapewnia lepsze rezultaty. Dlatego warto pamiętać, że im szybciej rozpoczniemy leczenie, tym większa jest szansa na  przywrócenie gęstości włosów.

 

Bibliografia:

1) Jest to najczęstszy typ łysienia u dorosłych - dotyczy 50-80% mężczyzn i 30-50% kobiet rasy białej. M. Słowińska, P. Witek, K. Szafranko, T. Tomasik, A. Bukowska-Posadzy, E. Kowalska-Olędzka, W. Owczarek, Diagnostyka i leczenie łysienia androgenowego, "Medycyna Praktyczna" 11 (321) 2017, s. 52.

2) Varothai S, Bergfeld WF. Androgenetic alopecia: an evidence-based treatment update. Am J Clin Dermatol. 2014 Jul;15(3):217-30.

3)Na podst. pkt. 5.1. Charakterystyki Produktu Leczniczego Piloxidil: Zatrzymanie nadmiernego wypadania włosów obserwuje się po ok. 8 tygodniach stosowania leku, natomiast pierwsze odrosty w postaci cienkich włosków meszkowych występują po upływie 4 do 5 miesięcy leczenia. Maksymalny odrost włosów występuje zwykle po ok. roku leczenia.

4) Niektóre osoby odnotowują zwiększone wypadanie włosów po upływie 2 do 6 tygodni po rozpoczęciu kuracji. Związane jest to najprawdopodobniej z działaniem minoksydylu, który powoduje skracanie spoczynkowej, telogenowej fazy cyklu włosa i przejście do fazy wzrostu, anagenu. Jeśli zwiększone wypadanie włosów utrzymuje się przez ponad 2 tygodnie, pacjent powinien przerwać leczenie i skontaktować z lekarzem.

5) W 32 tygodniowym badaniu u kobiet stosujących minoksydyl 2% odnotowano o średnio 74% większy wzrost liczby włosów niż w przypadku grupy placebo. J.P. Jacobs, C.A. Szpunar, M.L. Warner Use of topical minoxidil therapy for androgenetic alopecia in women. Int J Dermatol. 1993 Oct; 32(10):758-62.

6) Blumeyer A, Tosti A, Messenger A, et al. Evidence-based (S3) guideline for the treatment of androgenetic alopecia in women and in men. J Dtsch Dermatol Ges. 2011 Oct;9 Suppl 6: S1-57.

***

Piloxidil, Minoxidilum 20 mg/ml, płyn na skórę. Wskazania: Produkt leczniczy Piloxidil jest wskazany w leczeniu łysienia typu męskiego (alopecia androgenetica) u mężczyzn i u kobiet w wieku od 18 do 65 lat. Piloxidil jest najbardziej skuteczny u ludzi młodszych we wczesnych fazach procesu łysienia. Lepsze wyniki leczenia uzyskuje się w okolicy szczytu głowy niż w części czołowo-skroniowej. Zaprzestanie leczenia powoduje cofanie się efektu leczniczego w ciągu kilku miesięcy. Przeciwwskazania: Nie stosować produktu leczniczego: u pacjentów nadwrażliwych na minoksydyl lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, w okresie ciąży i karmienia piersią, w chorobach skóry głowy, np. w nasilonych zmianach w łojotokowym zapaleniu skóry, w łuszczycy, zakażeniach owłosionej skóry głowy, na skórę z objawami przerwania ciągłości naskórka, na poparzoną słońcem skórę głowy, u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym (leczonym i nieleczonym), na świeżo ogoloną skórę głowy, pod opatrunkiem okluzyjnym, w razie stosowania miejscowo na owłosioną skórę głowy innych leków. Podmiot odpowiedzialny: Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.