Skóra trądzikowa wymaga specjalnej pielęgnacji. Niedoskonałości, które chcesz zakryć, nadmiar sebum, który powoduje zapychanie się porów i świecenie się cery – to powody, dla których zapewne szukasz kosmetyków do makijażu, które pozwolą Ci zniwelować nieestetyczne zmiany. Kluczowym jest podkład. Matujący czy kryjący – który wybrać, aby pomóc swojej skórze? Podpowiadamy.

Choć wydaje się, że trądzik to problem charakterystyczny przede wszystkim dla nastolatków, to nie do końca prawda. Rzeczywiście, to osoby w wieku dojrzewania są na niego najbardziej narażone, z uwagi na burzę hormonalną, przez którą przechodzą. Niemniej z zaskórnikami, grudkami i ropnymi krostami mierzą się również dorośli. Skóra trądzikowa wymaga specjalnej pielęgnacji - również w aspekcie kosmetyków, które wybierasz.

Skąd bierze się skóra trądzikowa?

Trądzik osób dorosłych może przybrać jedną z trzech postaci: zaskórnikową, grudkowo-krostkową lub ropowiczą. Najpowszechniejsza jest ta druga, choć pacjenci gabinetów dermatologicznych często doświadczają równocześnie problemów z zatkanymi porami nosa.

Bezpośrednią przyczyną powstawania nieestetycznych zmian jest nadmierna produkcja sebum, która pociąga za sobą m.in. łojotok czy stany zapalne. W efekcie na cerze tworzą się ropne grudki.

Jak pielęgnować skórę trądzikową?

Jeśli masz skórę trądzikową i chcesz zminimalizować ilość zmian, które na niej powstają, zanim sięgniesz po kosmetyki do makijażu, pomyśl o jej pielęgnacji. Co jest najważniejsze?

1. Unikaj wszelkiego rodzaju preparatów, które mają właściwości wysuszające, np. tych na bazie alkoholu. Choć ich stosowanie może się wydawać logiczne, bo przecież powinny radzić sobie z tłustą skórą, w rzeczywistości mogą one wywołać podrażnienia, które pogłębią problemy.

2. Zadbaj o prawidłowe oczyszczenie cery - to absolutna podstawa. Istotne jest, aby sięgać po specjalne preparaty przeciwtrądzikowe, które delikatnie oczyszczą i pomogą pozbyć się nadmiaru sebum.

3. Upewnij się, że po całym dniu dokładnie zmywasz wszystkie resztki makijażu - gdy pozostaną one na skórze, mogą doprowadzić do pogłębienia zatkania się porów, a w efekcie zaognić zmiany.

4. Nie zapominaj o stosowaniu toniku, który przywróci twojej skórze prawidłowe pH, a także kremu na niedoskonałości. W przypadku cery trądzikowej dobrze spiszą się formuły matujące.

5. Pod żadnym pozorem nie wyciskaj ropnych krostek - w ten sposób tylko zaognisz i rozprzestrzenisz zmiany.

6. Zadbaj o zdrową dietę - unikaj produktów o wysokim indeksie glikemicznym, które mogą niekorzystnie wpłynąć na twoją cerę i zwiększyć produkcję sebum.

A co z makijażem? Czy - z uwagi na ryzyko "zapchania się" skóry - powinnaś z niego rezygnować? Absolutnie nie. Jednak to właśnie ty musisz ze szczególną uwagą wybierać kosmetyki do wykonania make-upu.

Podkład matujący - najlepsze rozwiązanie dla skóry trądzikowej?

Podkład to fundament makijażu. To dzięki niemu wyrównujesz koloryt cery, zakrywasz niedoskonałości i "upiększasz" skórę. To szczególnie ważne wówczas, gdy zmagasz się z nawracającymi niedoskonałościami.

Przy cerze trądzikowym najistotniejsze są dwa problemy:

1. krostki, zaczerwienienia, blizny potrądzikowe i inne niedoskonałości do zakrycia,

2. nadmiernie wydzielające się sebum, które powoduje, że skóra nieestetycznie się świeci, a makijaż słabiej do niej "przylega".

Właśnie dlatego osobom, które zmagają się z takimi wyzwaniami, poleca się podkład matujący.

Dzieje się tak z uwagi na właściwości kosmetyków tego typu - są wzbogacone o dodatkowe składniki, które odpowiadają za absorpcję łoju - tak, aby skóra się nie świeciła. W efekcie make-up wygląda dobrze przez cały dzień, a ty nie obawiasz się o to, że będziesz wyglądała niekorzystnie.

Możesz jednak zastanawiać się, czemu stawiać na podkład matujący, a nie kryjący. Owszem, ten drugi zapewni ci pełne zamaskowanie niedoskonałości szybciej, ale pamiętaj, że dobre produkty matujące możesz "budować", dokładając 1-2 dodatkowe warstwy w newralgicznych punktach. Możesz także zastosować korektor - to jego zadaniem jest zakrywanie zaczerwienień czy blizn.

Jakość podkładu matującego ma znaczenie

Jak już wiesz, skóra trądzikowa jest bardzo wrażliwa i podatna na podrażnienia. A skoro tak, powinnaś ze szczególną uwagą dobrać podkład matujący. Zwróć uwagę nie tylko na odcień, ale również na skład - im prostszy i krótszy, tym większą masz kontrolę nad tym, co aplikujesz. Tym mniejsze również ryzyko, że skóra "zapcha się". Wśród rekomendowanych rozwiązań znajdują się podkłady mineralne, np. te oferowane przez polską markę Annabelle Minerals, które zawierają składniki mogące wspierać proces regeneracji naskórka.

Pamiętaj także, że podkład możesz dodatkowo przypudrować, sięgając również po lekko matującą formułę - dzięki temu będzie ci jeszcze łatwiej ograniczyć produkcję sebum w ciągu dnia. A po zakończonym dniu dokładnie oczyść skórę i pozwól jej odpocząć - tak, aby była gotowa na kolejny dzień wyzwań.

Jeżeli zaś trądzik jest dla ciebie uciążliwy i nie ustępuje, mimo właściwej pielęgnacji, rozważ wizytę u dermatologa, który może zaproponować kurację leczniczą.