Pięć akcesoriów do makijażu, którymi lepiej się nie dzielić

Sobota, 16 marca 2019 (09:00)

Pomyśl, czy zdarzyło ci się kiedyś zainteresować zawartością kosmetyczki swojej koleżanki? Pomadka w odcieniu, który idealnie pasowałby do twojej cery, czy tusz to rzęs z fenomenalną szczoteczką aż proszą się o przetestowanie. Faktem jest, że kobiety uwielbiają dzielić się kosmetykami, jednak nawyk ten może być bardziej szkodliwy, niż nam się wydaje. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na ryzyko dostania się do kosmetyków drobnoustrojów chorobotwórczych. Sprawdź, których produktów lepiej nie pożyczać.

Krem

Podczas zanurzania palców w słoiczku z kremem czy balsamem, do jego wnętrza mogą dostać się zarazki. Nietrudno więc wyobrazić sobie, co musi się tam znajdować, jeśli korzysta z niego więcej, niż jedna osoba.

Dermatolodzy alarmują, że nawet jeśli koleżanka przed użyciem twojego kremu dokładnie wymyje ręce, to ryzyko przeniesienia bakterii z dłoni bądź twarzy i tak jest ogromne.

Pomadka

Szminka to kosmetyk, którym kobiety najbardziej lubią się dzielić. Każdy produkt, który decydujemy się pożyczać, a miał kontakt z wargami, niesie za sobą ryzyko infekcji.

Mowa tu przede wszystkim o zakażenie wirusem opryszczki, który rozwija się w zamkniętym, wilgotnym opakowaniu i tylko czeka, by zaatakować.

Tusz do rzęs

Choć nie jest to tak oczywiste, zdrowiu nie sprzyja też dzielenie się maskarą. Powieki oraz rzęsy to dom dla wielu groźnych bakterii powodujących przekrwienie oczu, zapalenie rogówki czy opryszczkę.

Infekcja wirusowa rozwija się wolno i początkowo możemy nie zauważyć objawów, a potem konieczna już będzie wizyta u okulisty.

Gąbeczka do podkładu

Akcesoria do nakładania płynnych kosmetyków stanowią idealne środowisko do namnażania się w zawrotnym tempie bakterii i drożdży.

Zastanów się dwa razy, nim sięgniesz po gąbeczkę koleżanki do nakładania podkładu - to może doprowadzić do naprawdę nieprzyjemnych dolegliwości, z grzybicą skóry włącznie. Pamiętaj też, by przynajmniej raz w tygodniu myć gąbeczkę czy pędzel używając ciepłej wody i szamponu.

Pęseta

Kto by pomyślał, że używanie cudzej pęsety może być niebezpieczne? A jednak. Wiąże się to z ryzykiem zakażenia bakteryjnego, a w przypadku krwawienia dochodzi do zanieczyszczenia pęsety.

Warto dlatego zawsze takie narzędzie dezynfekować. Możemy zrobić to za pomocą wacika nasączonego alkoholem.

Artykuł pochodzi z kategorii: Uroda

Marcin Czarnobilski