Nieudany makijaż permanentny. Jak się go pozbyć?

Sobota, 14 września 2019 (09:00)

Makijaż permanentny jest doskonałym sposobem na podkreślenie atutów urody oraz oszczędność czasu. To specyficzna odmiana tatuażu - jest płycej umiejscowiona w skórze. Z czasem barwniki bledną i powoli on znika. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy wykonanie makijażu odbiega od ideału i chcielibyśmy się go pozbyć? Na to pytanie odpowie lekarz medycyny estetycznej.

Są kobiety, które nie wyobrażają sobie wyjścia z domu bez zrobienia makijażu. Często jest to proces czasochłonny, dlatego tak wiele z nich decyduje się na makijaż permanentny. Pozwala on podkreślić niektóre elementy urody i zatuszować niedoskonałości twarzy. Najczęściej stosuje się go do korekcji kształtu ust, podkreślenia konturu oczu czy zarysowania brwi. Dodatkowym atutem jest jego trwałość. Dobrze wykonany makijaż permanentny pozwala na długo cieszyć się efektami.

Prawidłowe wykonanie

Do wykonania makijażu permanentnego używa się aparatu igłowego oraz naturalnych pigmentów. Dobiera się je tak, aby nie różniły się od naturalnego kolorytu skóry. Po dwóch tygodniach od wykonania zabiegu uzupełnia się niedoskonałości. W celu utrzymania odpowiedniej intensywności koloru raz do roku dokłada się barwnik. Efekt widoczny jest 3-5 lat.

Niechciany makijaż

Skorzystanie z trwałego zabiegu powinno być dobrze przemyślane. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy lingerista posiada odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie, bo choć efekty zabiegu są zachęcające, to nie zawsze muszą być zadowalające. Największym problemem jest niepoprawnie wykonany makijaż na twarzy, która de facto najczęściej jest poddawana tego typu zabiegom. Konsekwencjami niekorzystnie przeprowadzonej usługi może być złe samopoczucie i frustracja pacjenta.

Barwnik ma znaczenie

Makijaż permanentny zazwyczaj wykonuje się z użyciem barwników. Możliwe jest zatem nieprawidłowe dobranie koloru lub też jego odcień może inaczej prezentować się na skórze. Skutkuje to chęcią pozbycia się takiej ozdoby. Wbrew pozorom to usuwanie ciemnych barwników, a nie jasnych, jest łatwiejsze. Istnieją sposoby, które z powodzeniem pomogą pozbyć się niechcianego problemu.

Metody usuwania makijażu permanentnego

Aby przyspieszyć złuszczanie naskórka można stosować peelingi bezpośrednio na skórę. Nie usunie to jednak niepożądanego defektu, lecz tylko wspomoże proces jego blednięcia. Inną metodą jest zastosowanie mechanicznego ścierania naskórka, czyli dermabrazji. Możliwa jest także ingerencja chirurgiczna, w czasie której usuwa się zabarwioną skórę. Zabieg ten jest jednak bolesny i niesie za sobą ryzyko powikłań.

Najskuteczniejszym i jednocześnie najbardziej bezpiecznym sposobem likwidacji makijażu permanentnego jest laser pikosekundowy. Pozwala on na usunięcie w całości zmian barwnikowych skóry, niezależnie od koloru, a także od głębokości pod powierzchnią skóry. Wykorzystuje on impulsy laserowe, które kierowane są wprost na usuwany pigment, zapewniając efekt fotoakustyczny, przez co otaczające tkanki pozostają nienaruszone. Cząsteczki pigmentu rozbijane są w pył, który jest łatwy w usunięciu z organizmu.

Tego typu zabiegi dobiera się indywidualnie, ponieważ wszystko zależy od ilości i rodzaju barwnika. Zaleca się unikanie promieni UV przez co najmniej 4 tygodnie, dlatego najlepiej wykonać go w okresie jesienno-zimowym.

Artykuł pochodzi z kategorii: Uroda

Ewa Kwaśny

Marcin Czarnobilski

Agnieszka Drożniak - Konstanty