Jeszcze kilka lat temu po prostu kupowałaś krem odpowiedni do swojej cery, prawda? A jeśli twoja skóra była bardzo wrażliwa, sięgałaś po produkt apteczny. W tym momencie mamy tak ogromny wybór kosmetyków, zarówno specjalistycznych, drogeryjnych, jak i naturalnych, że trudno podjąć właściwą decyzję. Jak się odnaleźć?

Dermokosmetyki a kosmetyki naturalne - podobieństwa i różnice

Każdy z tych rodzajów kosmetyków jest dostosowany do konkretnej grupy odbiorców. I choć oba wybierane są przez osoby świadome w zakresie pielęgnacji, zdecydowanie różnią się priorytetami, jakimi kieruje się klient.

Kosmetyki naturalne wybierają osoby, którym zależy na składnikach naturalnych, o niskim stopniu przetworzenia. Unika się tutaj również zwykle takich komponentów jak m.in. parafina, SLS czy konserwanty.

Pamiętajmy jednak, że do tej pory nie wypracowano jednej spójnej, prawnej definicji kosmetyku naturalnego. Ogólnie przyjęta zasada mówi, że jest to produkt otrzymywany ze składników pochodzenia naturalnego, w tym - jeśli zwierzęcego - jego pozyskiwanie nie może oznaczać śmierci zwierzęcia.

Stąd naturalnym nie powinien być nazwany krem, który zawiera np. koński tłuszcz, hit kosmetyczny ostatnich lat w Azji lub olej norkowy, pozyskiwany z norek futerkowych. Dodatkowo otrzymywany kosmetyk powinien być uzyskiwany przy użyciu metod fizycznych.

Niestety, ponieważ brak jest jednoznacznej definicji, wybierając krem naturalny, musimy kierować się składem produktu, a jeśli nie potrafimy tego robić - najlepiej zrobić każdorazowo research na blogach lub grupach na Facebooku, skupiających się na kosmetykach naturalnych.

Dermokosmetyki są skierowane do osób, którym zależy na produktach z aktywnymi biologicznie substancjami, stawiających na rozwiązywanie konkretnego problemu skórnego. Warto pamiętać, że część dermokosmetyków jest obecna także na półkach niektórych drogerii. Jest to zabieg mający na celu m.in. ułatwienie dostępu do tego typu produktów klientom - sprawdź np. dermokosmetyki HEBE.

Jeśli chcemy mieć pewność, że wybraliśmy odpowiedni produkt dla siebie, należy spojrzeć na skład. Dobry dermokosmetyk to przede wszystkim składniki aktywne, radzące sobie z określonymi problemami i minimalna ilość substancji dodatkowych.

Dermokosmetyki - kto powinien po nie sięgnąć?

Kosmetyki apteczne są skierowane przede wszystkim do osób, które posiadają bardzo wrażliwą i alergiczną skórę lub specyficzne problemy skórne. Pamiętaj, że alergików mogą podrażniać i uczulać nawet takie składniki, jakie w świadomości zbiorowej uchodzą za kompletnie nieszkodliwe.

W gronie fanek dermokosmetyków do twarzy i ciała znajdziemy m.in. Francuzki. Kochają one kosmetyki z apteki - uważają, że są one idealne dla ich wrażliwych cer. Mają również zaufanie do koncernów, które za nimi stoją.

Nie bez powodu wiele z nich pochodzi z Francji, jak La Roche Posay, Avene i Vichy. Na szczęście my Polki również mamy się czym pochwalić: bardzo dobrymi opiniami cieszy się m.in. Tołpa, a swoją linię apteczną ma także Ziaja, obecna pod marką Ziaja Med.

Jeśli szukasz ciekawych filmów o różnych dermokosmetykach do włosów, twarzy i ciała, a także porad, jak wybierać kosmetyki, aby działały skutecznie, a zarazem delikatnie, sięgaj do inspiracji w sieci. Nawet na YouTube znajdziesz kanały dermatologów, którzy dzielą się swoją wiedzą z innymi.

Warto zaglądać do fachowej literatury, jeżeli temat kosmetyków naprawdę cię interesuje. Dobrym pomysłem jest również wizyta u dermatologa. Oceni on stan twojej skóry i dobierze najlepsze dla ciebie produkty.

Kosmetyki naturalne - czy są odpowiednie dla mnie?

Zwiększająca się świadomość z zakresu wpływu chemii nieorganicznej na nasze życie spowodowała, że coraz więcej osób sięga po produkty naturalne.

Dotyczy to przede wszystkim żywności, gdzie wybieramy warzywa i owoce z upraw ekologicznych i mięso z dobrych, sprawdzonych hodowli, a często rezygnujemy z niego całkowicie. Zmiany widać także w zakresie doboru kosmetyków.

Jeśli więc tobie również zależy na składzie opartym m.in. na wyciągach roślinnych, sięgnij w drogerii na półkę z kosmetykami naturalnymi do włosów, twarzy czy ciała. Rosnące zainteresowanie tego typu produktami spowodowało, że nie musimy szukać ich już wyłącznie w lokalnych sklepach z tzw. zdrową żywnością, a możemy po prostu kupić je w sieci, a nawet w drogerii. Gdzie? Przykładem są choćby kosmetyki naturalne Hebe.

Co jeszcze należy wiedzieć? Kosmetyki naturalne nie zawsze są wegańskie. Mogą w swoim składzie zawierać np. miód lub propolis, czyli składniki odzwierzęce. Nie znaczy to oczywiście, że jeśli nie zwracasz na to uwagi, to możesz przestać czytać etykiety.

Kosmetyki naturalne do twarzy i ciała potrafią dać ulgę skórze i naprawdę o nią zadbać, ale tak jak ze wszystkim - na początku trzeba dowiedzieć się, co akurat służy naszej cerze i przyglądać się, jak reaguje na poszczególne składniki. Wtedy zdecydowanie łatwiej podejmować kolejne decyzje zakupowe najlepsze dla nas.