Jakie zabiegi mogą stosować pacjenci po chorobach onkologicznych?

Środa, 22 lipca 2020 (10:30)

Wiele osób po terapiach onkologicznych boryka się z defektami, które wpływają zarówno na ich samopoczucie, jak i samoocenę czy też wygląd. Choroba nowotworowa nie musi oznaczać rezygnacji z tego, aby czuć się dobrze w swoim ciele. O metodach, które w takim przypadku mogą zastosować pacjenci po zakończonym leczeniu onkologicznym, opowiada lekarz dermatolog Agnieszka Drożniak-Konstanty.

Medycyna estetyczna przychodzi z pomocą pacjentom onkologicznym, aby przywrócić im komfort życia po odbytej chorobie. Czasem słyszy się, że kategorycznie nie powinni stosować tego rodzaju zabiegów, co jest nieprawdą. Zależy to od ich stanu zdrowia, tak samo, jak w przypadku osób, które są zdrowe.

Podczas planowania terapii w ramach medycyny estetycznej konieczny jest szczegółowy wywiad lekarski, który pomoże lekarzowi dobrać właściwy zabieg - znając historię leczenia, można zaproponować odpowiednie i bezpieczne rozwiązania. Ważnym elementem jest także rozpoznanie histopatologiczne, a także zapoznanie się z dalszymi rokowaniami. Czasem należy zlecić dodatkowe badania, aby wykluczyć przeciwwskazania do przeprowadzenia terapii, którymi na pewno są chemioterapia i radioterapia. Po zakończeniu choroby, mając pewność, że zabieg nie spowoduje powikłań w przypadku leczenia zasadniczego, można przystąpić do jego wykonania.

Wypadające włosy

W walce z wypadającymi po chorobie onkologicznej włosami może pomóc mezoterapia igłowa, która znacząco stymuluje ich wzrost. Naturalne składniki w wysokim stężeniu, które są używane podczas zabiegu, wpływają na doskonały efekt terapii. Dzięki tej metodzie odrastające włosy stają się wyraźnie mocniejsze, a do tego gęstsze i bardziej odżywione, a także odzyskują naturalny blask.

Zwiotczała skóra

Mezoterapia igłowa sprawdza się także w przypadku zwiotczałej skóry po zabiegach onkologicznych. Dzięki dobraniu odpowiednich substancji, takich jak np. aminokwasy, witaminy, kwas hialuronowy, terapia ta odżywia skórę, usprawnia metabolizm komórek i fibroblastów, zwiększa się też produkcja kolagenu oraz elastyny. To wszystko sprawia, że naskórek staje się bardziej napięty i elastyczny.

W celu pozbycia się zwiotczałej skóry użyć także urządzenia medycznego, które wytwarza mikrofale przenikające przez naskórek i wywołujące skurcz włókien kolagenowych. Fale te stymulują produkcję nowego kolagenu, który jest tak ważny dla uzyskania efektu jędrnego, wypełnionego i zdrowego naskórka.

Blizny po nowotworze

Niekiedy po pozbyciu się nowotworu na skórze pozostają nieestetyczne blizny. Można pozbyć się ich przy użyciu nowoczesnej laseroterapii. Laser frakcyjny rozprowadza energię równomiernie, dzięki czemu pacjent podczas zabiegu nie odczuwa dyskomfortu. Natomiast laser pikosekundowy, który przesyła świetlne impulsy, zmieniające się w falę akustyczną sprawia, że maksymalnie wyeliminowany zostaje ból podczas terapii.

Bardzo ważne podczas przeprowadzania zabiegów medycyny estetycznej u pacjentów onkologicznych jest także podejście lekarza prowadzącego i wspieranie podczas dokonywania takich zmian. Dzięki holistycznemu podejściu do terapii w zakresie estetycznym można znacząco poprawić ich samoocenę i zdecydowanie polepszyć samopoczucie.

Zobacz również:

Artykuł pochodzi z kategorii: Medycyna estetyczna

Marcin Czarnobilski

Agnieszka Drożniak - Konstanty