Żylaki to powszechny problem, który według statystyk dotyka nawet 50 proc. dorosłych, z czego większość stanowią kobiety. Przyczyną ich powstawania są najczęściej czynniki genetyczne – jeśli nasi przodkowie mieli problem z żylakami, należy zacząć profilaktykę jak najwcześniej.

zdj. ilustracyjne /Pexels

Powstawaniu żylaków sprzyjają także: siedzący tryb życia, otyłość, stojący charakter pracy, częste korzystanie z sauny i solarium oraz noszenie butów na wysokich obcasach.

Żylaki często traktuje się jako defekt kosmetyczny, jednak warto wiedzieć, że nieleczone mogą doprowadzić do poważnych powikłań, takich jak stany zapalne żył, owrzodzenie żylakowe, zakrzepica i zatory. Może dojść do bezpośredniego zagrożenia życia, dlatego nie wolno bagatelizować początkowych objawów i jak najszybciej skonsultować się z lekarzem flebologiem, który ustali optymalną ścieżkę leczenia.

Jak rozpoznać objawy?

Początkowych objawów żylaków nie widzimy, ale je czujemy. Pojawia się uczucie ciężkości nóg, występujące w szczególności wieczorem, a następnie delikatne bóle w okolicy kostek, obrzęk, a także uporczywe nocne skurcze łydek, które nie ustępują po uzupełnieniu braków magnezowych w organizmie.

Z czasem można dostrzec niewielkie pajączki naczyniowe, czyli siatkę prześwitujących przez skórę, płytko położonych żyłek. Żyły coraz bardziej się poszerzają, robią się wypukłe, charakteryzuje je kręty przebieg. Może pojawić się swędzenie, obrzęki, ból, mrowienie, czy pieczenie.

Bezbolesne leczenie żylaków

Jeszcze do niedawna leczenie żylaków oznaczało ingerencję chirurgiczną, wiążącą się z koniecznością operacyjnego usunięcia niewydolnej żyły. Dzisiaj mamy już do dyspozycji szeroki wachlarz nowoczesnych metod, które są niemal bezbolesne, szybkie i skuteczne.

Jedną z najmniej inwazyjnych i bezpiecznych metod, po zastosowaniu której możliwy jest natychmiastowy powrót do codziennych obowiązków jest skleroterapia, laseroterapia oraz coraz popularniejsze ostatnio zabiegi klejenia żył.

Z powodzeniem zastępują one klasyczną metodę chirurgicznego usuwania dużych poszerzeń żylnych na nogach. Zabiegi są wykonywane w warunkach ambulatoryjnych pod kontrolą głowicy ultrasonograficznej wysokiej rozdzielczości. Dostęp do naczynia żylnego uzyskuje się przy pomocy cienkich koszulek naczyniowych.