​Jak wyleczyć łuszczycę? Jakie leki mogą być pomocne?

Artykuł sponsorowany
Środa, 31 lipca 2019 (16:00)

Łuszczyca dotyka około 3% populacji w Polsce. Może wydawać się to niewiele, ale pamiętajmy, że za małą liczbą 3% kryje się ponad milion ludzi. Wtedy okazuje się, że jest to prawdziwy problem. Łuszczyca jest chorobą autoimmunologiczną, co oznacza, że organizm produkuje przeciwciała do ataku własnych komórek.

Nie znaleziono jeszcze sposobu na bezpieczne zahamowanie takich procesów w organizmie. Można więc jedynie działać na łuszczycę objawowo, a następnie przestrzegać działań profilaktycznych, aby ustrzec się przed nawrotami. Łuszczyca objawia się zaczerwienieniem na skórze, często uwypuklonym, które zaczyna pokrywać srebrna łuska. Po jakimś czasie obserwuje się jej łuszczenie. Nie ma żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o to, jakie części ciała atakuje. Pojawia się zarówno na dłoniach, głowie, nogach, jak i na reszcie ciała. Najczęstszą formą łuszczycy jest jej odmiana pospolita.

Intensywna terapia

Jeśli doświadczamy objawów łuszczycy i zaczyna nas to niepokoić, oczywiście w pierwszej kolejności powinniśmy udać się do dermatologa. Lekarz przepisze nam leki na receptę, najprawdopodobniej maści ze sterydami, które w stosunkowo szybkim czasie zagoją powstałe zmiany, zakładając, że będziemy je regularnie stosować według zaleceń. Nie można jednak używać takich maści przez dłuższy okres, dlatego ważne jest też to, co zrobimy po zakończonej terapii.

Kontynuacja leczenia

Jeśli po zakończonej terapii zauważymy powrót zmian, to najlepiej reagować błyskawicznie i udać się do apteki po leki na łuszczycę bez recepty. Nie dopuszczajmy do sytuacji, aby zmiany się bardzo pogorszyły, bo ich zaleczanie zajmie tylko więcej czasu i będzie bardziej uciążliwe.

Leki bez recepty to preparaty do stosowania zewnętrznie, na skórę. Są to przeróżne żele (takie jak Foxill — lek przeciwhistaminowy) i maści (na przykład Dermatopan z witaminą E i pantenolem dla złagodzenia świądu i nawilżenia skóry), a także roztwory wodne do rozpylania (takie jak Loyon).

Dermokosmetyki

Leków nie stosuje się jednak w nieskończoność. Niezwykle ważne w walce z łuszczycą jest stosowanie odpowiednich preparatów przy codziennej pielęgnacji skóry. Nie wolno jej w żaden sposób podrażniać, dlatego kosmetyki dostępne w marketach i drogeriach najczęściej do skóry problematycznej się nie nadają. Zawierają substancje potencjalnie alergenne, takie jak sztuczne barwniki i zapachy, ale nie tylko. "Szczególnie niewskazane dla skóry wrażliwej są wszystkie żele, szampony i płyny zawierające substancje powierzchniowo-czynne o silnym działaniu (SLS, SLES). Kobiety też powinny bardzo zwracać uwagę na to, jakie kosmetyki do makijażu wybierają." - mgr. farm. Diana Jancewicz (Apteka NowaFarmacja.pl w Białymstoku)

Dermokosmetyki, najlepiej jeszcze te przeznaczone dla skóry z problemami dermatologicznymi, będą idealnym wyborem do codziennej pielęgnacji. Dzięki temu ograniczy się możliwości nawrotu choroby. Może nawet zdarzyć się tak, że latami nie będziemy u siebie obserwować objawów łuszczycy.

Niezwykle ważne w codziennej pielęgnacji jest przede wszystkim oczyszczanie - najlepiej, aby stosowane preparaty do oczyszczania jednocześnie nawilżały. Dlatego świetnie w tej roli sprawdzają się specjalistyczne mleczka, balsamy do mycia i emulsje do mycia. Przy łuszczycy nie zaleca się długich, gorących kąpieli, ponieważ rozmiękczają one skórę i sprawiają, że jest bardziej wrażliwa. Dobrze od razu po prysznicu posmarować ciało kremami dermatologicznymi, ponieważ im dłużej czekamy, tym więcej wody ma szansę uciec z naskórka, co może doprowadzić do jej przesuszenia.

Profilaktyka

Oprócz działania zewnętrznego na zmiany profilaktykę przeciwłuszczycową można stosować także poprzez styl życia: zdrowe odżywianie się (unikanie nadmiernego spożywania używek, fastfoodów i innego rodzaju przetworzonego jedzenia) i codzienna aktywność fizyczna. Wspomóc można się również suplementacją witaminy D. Bardzo ważne jest, aby chronić swoją skórę przed promieniami UV, dlatego przed wyjściem na dwór należy stosować kremy z filtrem. Niemniej niedobory witaminy D bardzo źle wpływają na tego typu dolegliwości.

Artykuł pochodzi z kategorii: Kosmetyka i zabiegi