Premier Beata Szydło znalazła się w ogniu pytań słuchaczy RMF FM. Czy szefowa rządu dostrzega problem braku podręczników w szkołach? W jakim wieku politycy powinni przechodzić na emeryturę? Kiedy zmniejszą się kolejki do lekarzy-specjalistów? Gość Marcina Zaborskiego był pytany również m.in. o kwestie podatkowe, legalizację związków partnerskich i o to, jakim szefem jest Jarosław Kaczyński. Nie zabrakło też pytań bardziej osobistych - premier zdradziła m.in. jaką czekoladę lubi najbardziej.

Na samym początku Beata Szydło odpowiedziała na pytanie czwartkowego gościa Porannej rozmowy w RMF FM. Zobaczcie, czego dotyczyło:

Beata Szydło pytana przez jednego ze słuchaczy o to, w jakim wieku politycy powinni przechodzić na emeryturę, odpowiedziała: Wracamy do pytania, czy obniżenie wieku emerytalnego w Polsce jest potrzebne. Moim zdaniem jest potrzebne. (...) Oczywiście politycy mają nieco inne zasady funkcjonowania: kiedy uznają, że już nie są w stanie pełnić swoich funkcji, wtedy będą oddalali się od działalności politycznej.

Gość Marcina Zaborskiego dopytywany o to, kiedy zmniejszą się kolejki do lekarzy specjalistów, zapewnił: Te okresy oczekiwań bulwersują. (...) Dlatego wprowadzamy nowe ustawy, żeby je skrócić.

Czy premier dostrzega problem braku podręczników w szkołach? Po rozpoczęciu roku szkolnego, kiedy pojawiły się takie głosy, zwróciłam się do pani minister (edukacji Anny) Zalewskiej z pytaniem, czy rzeczywiście potwierdza się to. Według Ministerstwa Edukacji Narodowej nie ma takich problemów - odpowiedziała. Zaznaczyła przy tym: Zawsze się może zdarzyć, że w jakiejś szkole, w jakiejś miejscowości coś nie spełnia oczekiwań rodziców (...). Natomiast nie ma powodów, by mówić, iż reforma edukacji odbywa się z problemami, wręcz odwrotnie. 

Jeżeli są kłopoty w którejś ze szkół, alarmujcie kuratorów - będzie interwencja - apelowała premier. 

Szydło zapewniła, że "reforma edukacji jest tak przygotowana, aby każdy nauczyciel w Polsce miał możliwość pracy w oświacie". Dopytywana, czy może potwierdzić, iż żaden nauczyciel nie stracił pracy z powodu reformy, zastrzegła, że to zależy od samorządu, jako organu prowadzącego. To wszystko zależy od tego, w jaki sposób ta reforma jest przeprowadzana w danym samorządzie. Natomiast jeszcze raz chcę potwierdzić (...) są przygotowane miejsca pracy dla wszystkich nauczycieli - powiedziała. Dodała, że to samorządy przygotowują miejsca pracy dla swoich nauczycieli. Mogę podać bardzo wiele przykładów takich miast i takich miejscowości, w których nie tylko, że wszyscy mają pracę, ale poszukuje się nauczycieli - powiedziała.

Premier Beata Szydło była także pytana o kwestie podatkowe. Bardzo chciałabym, żeby w Polsce były niższe podatki - podkreśliła. Mówiliśmy, że nie podniesiemy stawki VAT-u i nie podnieśliśmy. Ściągalność podatku VAT jest doskonała. Do budżetu wpływa coraz więcej środków z uszczelnienia systemu podatkowego - dodała premier. Minister finansów wicepremier Morawiecki przygotowuje nowe rozwiązania, które będą korzystne i dla przedsiębiorców, i dla podatników. Chcemy upraszczać. Mamy efekty - zapewniła. 

W tej kadencji Sejmu postawiliśmy sobie za cel przede wszystkim szybki rozwój Polski, nadgonienie tych zaległości, których przez 8 lat nasi poprzednicy narobili - dodała szefowa rządu. Można zastanowić się nad zbudowaniem innego systemu podatkowego. Pozostawiam to w tej chwili Mateuszowi Morawieckiemu - podkreśliła w rozmowie z Marcinem Zaborskim. 

Pojawił się także wątek dotyczący Komisji Europejskiej. Mam wrażenie, że pewne tematy dot. funkcjonowania niektórych państw członkowskich Unii Europejskiej, tematy, które powinny być rozstrzygane merytorycznie, są rozstrzygane politycznie - powiedziała premier Beata Szydło odpowiadając na pytania słuchaczy RMF FM. Komisja Europejska wyszła ze swojej roli. Jest w tej chwili przede wszystkim komisją polityczną. Mówię to z troską, dlatego że nie taka jest jej rola traktatowa. Mam nadzieję, że Komisja zmieni swoje postępowanie - dodała. 

Szefowa rządu zadeklarowała również wsparcie dla opiekunów dorosłych dzieci niepełnosprawnych. Jest to jest realne jeszcze  w tej kadencji Sejmu. Pani minister Rafalska pracuje w tej chwili nad rozwiązaniami. Ja nie chcę obiecywać czegoś, co jest niemożliwe, ale (...) ten problem rozwiążemy i pomożemy - mówiła. 

Premier pytana o sprawę związków partnerskich odpowiedziała: Rząd PiS nie jest orędownikiem zalegalizowania związków partnerskich. Nie będziemy nad tym pracować.

Czy Beata Szydło i minister Jan Szyszko są gotowi ponieść odpowiedzialność urzędniczą za decyzje dot. wycinki w Puszczy Białowieskiej? - takie pytanie zadał szefowej rządu jeden ze słuchaczy RMF FM. W poniedziałek odbędzie się posiedzenie Trybunału Sprawiedliwości, na którym pan minister Szyszko przedstawi argumenty, że racja jest po polskiej stronie. Mam nadzieję, że Trybunał podejmie decyzję merytoryczną, a nie polityczną - odpowiedziała Beata Szydło. W tym sporze rację ma minister Szyszko, a potwierdzają to analizy eksperckie, nie tylko ministerialne, ale również zewnętrznych ekspertów, którzy potwierdzają, iż ta wycinka jest konieczna ze względu na to, żeby puszczę ratować - dodała.

Szefowa rządu w odpowiedzi na to, jakim szefem jest Jarosław Kaczyński, zapewniła: Jest doskonałym szefem, wymagającym. Jest szefem, który potrafi docenić, kiedy coś dobrego uda się zrobić. Potrafi oczywiście upomnieć i skarcić, ale przede wszystkim jest człowiekiem, który doskonale rozumie politykę i ma wizję polskiego państwa. To jest najważniejsze. Jest naszym liderem, dzięki któremu zwyciężyliśmy w wyborach.

Słuchacze RMF FM zadawali premier także pytania bardziej osobiste. Czy po 2 latach rządzenia szefowa rządu ma więcej czy mniej przyjaciół? Mam stałe grono przyjaciół - podkreśliła. Padło także pytanie o... ulubioną czekoladę premier. Beata Szydło przyznała: Bardzo lubię czekoladę mleczną, wedlowską.



(mal)