Knurów to niewielkie miasto na Śląsku to miejsce, gdzie w pierwszej turze wyborów prezydenckich głosowano niemal identycznie jak w całym kraju. Niezwykle podobne są także wyniki dotyczące frekwencji. To właśnie w tym miejscu dziś rozpoczyna się akcja RMF FM pod nazwą "Twój głos to Twoja przyszłość".
Knurów niczym mała Polska
Według Państwowej Komisji Wyborczej w Knurowie w pierwszej turze wyborów oddano dokładnie 17 636 ważnych głosów. Wygrał Rafał Trzaskowski, za nim był Karol Nawrocki, a trzeci Sławomir Mentzen.
Wyniki głosowania w tym mieście są niemal identyczne, jak głosowanie w całym kraju.
Chodzi zarówno o miejsca zajmowane przez kandydatów, jak i procentowo oddane głosy.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Tak głosowano w Knurowie. W nawiasach umieszczono wyniki ogólnokrajowe:
- TRZASKOWSKI Rafał Kazimierz - 5 515 - 31,27 proc. (31,36)
- NAWROCKI Karol Tadeusz - 5 203 - 29,50 proc. (29,54)
- MENTZEN Sławomir Jerzy - 2 612 - 14,81 proc. (14,81)
- BRAUN Grzegorz Michał - 1 086 - 6,16 proc. (6,34)
- ZANDBERG Adrian Tadeusz - 944 - 5,35 proc. (4,86)
- HOŁOWNIA Szymon Franciszek - 864 - 4,90 proc. (4,99)
- BIEJAT Magdalena Agnieszka - 703 - 3,99 proc. (4,23)
- STANOWSKI Krzysztof Jakub - 274 - 1,55 proc. (1,24)
- SENYSZYN Joanna - 185 - 1,05 proc. (1,09)
- JAKUBIAK Marek - 122 - 0,69 proc. (0,77)
- BARTOSZEWICZ Artur - 86 - 0,49 proc. (0,49)
- MACIAK Maciej - 26 - 0,15 proc. (0,19)
- WOCH Marek Marian - 16 - 0,09 proc. (0,09)
Razem: 17 636
Również jeśli chodzi o frekwencje wyniki są podobne. W kraju wyniosła ona 67,31 proc., a Knurowie 66,37 proc.
Knurów - Polska w pigułce. Tutaj zaczyna się akcja RMF FM "Twój głos to Twoja przyszłość"
Knurów ma ponad 34 tysiące mieszkańców. Leży przy trasie kolejowej między Gliwicami i Rybnikiem. Tuż obok przebiega autostrada A4. Nad miastem i okolicą górują szyby kopalni.
Początki Knurowa sięgają czasów średniowiecza. Dynamiczny rozwój przyniósł przełom XIX i XX wieku. To wtedy m.in. odkryto tam złoża węgla kamiennego. Po II wojnie światowej nastąpił dalszy przemysłowy rozwój miasta.
Właśnie tu w poniedziałek zaczyna się akcja RMF FM "Twój głos to Twoja przyszłość".
W atmosferze rosnącej polaryzacji społecznej, Fakty RMF FM ruszają z wyjątkowym projektem realizowanym w miejscach, w których największe poparcie zdobyli przedstawiciele Konfederacji, Razem czy Nowej Lewicy.
Jakie nastroje przed II turą wyborów? "Żeby w Polsce było lepiej"
III kolonia robotnicza, ciche górnicze osiedle przy ul. Dworcowej, Janty, Kopernika, Mickiewicza - to tam o poranku jest nasz żółty wóz satelitarny.
Ci, z którymi tu rozmawiam mówią krótko: już głosowaliśmy i będziemy głosować dalej. I od razu słyszę argument jak istotne to dla nich jest - mówi nasz reporter Marcin Buczek.
Żeby w Polsce było lepiej. Jak my umrzemy, to żeby lepiej miały dzieci, wnuki, prawnuki - mówi RMF FM jedna z mieszkanek osiedla.
Głosujemy, oczywiście, głosujemy - mówi mieszkaniec.
Ta pewność dotycząca głosownia mogłaby nieco zastanawiać, bo plakatów wyborczych - między tymi starymi, ponadstuletnimi budynkami - nie widać. Są za to symbole i barwy jednej z drużyn piłkarskich - jakby dla zaakcentowania kto tu rządzi. Najwyraźniej jeszcze do niedzieli polityka przegrywa tu z piłką nożną. To jednak niejedyny sport, którym Knurów stoi.
Knurowski sport to także boks i sukcesy pięściarzy Concordii Knurów, którzy na swojej sali treningowej wypisane mają motto: "Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą na ringu". Nie tylko o boksie, ale także o polityce, kampanii wyborczej i wychowaniu młodzieży rozmawialiśmy w Knurowie z bokserem, promotorem, działaczem związkowym - Damianem Jonakiem - byłym młodzieżowym mistrza świata federacji WBC i trenerem Ireneuszem Przywarą z Concordii Knurów. Ten ostatni trenował m.in. Tomasza Adamka, a także był trenerem kadry narodowej bokserów, obecnie jest jego asystentem. W dalszym ciągu wychowuje następne pokolenia pięściarzy nie tylko z Knurowa. W tej rozmowie Damian Jonak potwierdził, że za niespełna dwa tygodnie wraca na ring, by pomóc Concordii w kolejnym spotkaniu Polskiej Ligi Boksu z Imperium Boxing Wałbrzych.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Jakie miejscowości jeszcze odwiedzimy?
Celem naszej akcji jest nie tylko przedstawienie preferencji wyborczych mieszkańców tzw. bastionów, ale także zrozumienie lokalnych motywacji i oczekiwań.
Reporterzy RMF FM odwiedzą również miejscowości z najniższą frekwencją oraz te, gdzie o wyniku zdecydował zaledwie jeden głos. Będziemy pytać, dlaczego niektórzy obywatele nie uczestniczyli w I turze oraz co może ich skłonić do głosowania w II.