Czym jest N-nitrozodimetyloamina? Toksyczna substancja może być w lekach na cukrzycę

Środa, 4 grudnia 2019 (09:14)
Aktualizacja: Środa, 4 grudnia 2019 (09:51)

Jak poinformowała we wtorek „DGP”, w lekach stosowanych przez diabetyków może znajdować się toksyczna substancja - N-nitrozodimetyloamina. Chodzi przede wszystkim o preparaty z metmorfiną. Czy zażywanie tych lekarstw przez pacjentów jest niebezpieczne? Wiceminister zdrowia na konferencji prasowej zaznaczył, że obecnie nie ma jakiejkolwiek informacji na temat wycofania lub wstrzymania produkcji leków z metforminą.

Nitrozoaminy - w tym  N-nitrozodimetyloamina - są szkodliwymi dla zdrowia związkami chemicznymi. Znajdują się w czołówce substancji podwyższających ryzyko zachorowania na raka. Są niebezpieczne zwłaszcza dla układu pokarmowego, ponieważ trafiają do naszego organizmu z pożywienia, a ponadto mogą w nim syntezować. Najbardziej narażony na szkodliwe działanie nitrozoamin jest żołądek. 

Nitrozoaminy - jeżeli dostaną się do organizmu - transportowane są z krwią. Dlatego mogą przyczynić się do zmian rakotwórczych w innych częściach organizmu.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Preparaty dla cukrzyków zanieczyszczone? W resorcie zdrowia zbiera się sztab kryzysowy>>>

Nitrozoaminy. Gdzie możemy je znaleźć?

Europejska Agencja Leków opublikowała informacje dotyczące możliwych źródeł obecności nitrozoamin w lekach. Okazuje się, że ta substancja może znajdować się w lekach przez folię, używaną do ich opakowania.

EMA informuje, że jeden z podmiotów odpowiedzialnych (producentów leków) zaobserwował zanieczyszczenie nitrozoaminą gotowych produktów przechowywany w blistrach. Jest to jedna z ośmiu potencjalnych przyczyn obecności trujących związków w lekach. Pozostałe siedem, to reakcje chemiczne - stosowane przy produkcji leków - w których wyników mogą  powstawać nitrozoaminy.

Według portalu ekologia.pl, nitrozoaminy w niewielkich ilościach są prawie wszędzie. Zarówno w produktach spożywczych, jak i przemysłowych. Związki te znajdziemy nie tylko w liściach tytoniu, ale też w wodzie pitnej, mięsie, serze czy rybach. Wykorzystuje się je również przy produkcji materiałów lateksowych, w tym prezerwatyw.

SPRAWDŹ LISTĘ: Leki z metforminą>>>

Wiceminister zdrowia: W laboratoriach poza Polską wykryto zanieczyszczenia w metforminie

Obecnie nie mamy informacji, aby lek na cukrzycę zagrażał życiu i zdrowiu pacjentów, lek nie został wycofany - powiedział w środę wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Cieszyński w odpowiedzi na pytanie, jakie informacje MZ przekazała już Agencja, przyznał, że do resortu dotarło ostrzeżenie o tym, że w lekach dostępnych na innych rynkach wykryto zanieczyszczenie.

Dodał, że obecnie ma informacji, aby lek zagrażał życiu i zdrowiu pacjentów. Jeśli mamy takie informacje, lek natychmiast jest wycofywany z obrotu - podkreślił.

We wtorek wieczorem "Dziennik Gazeta Prawna" podał, że przyjmowana przez chorych na cukrzycę metformina zawierać silnie trujący związek chemiczny między innymi podawany szczurom w celu wywołania u nich chorób nowotworowych. 

Artykuł pochodzi z kategorii: Ostrzeżenia i komunikaty

Sara Bounaoui