Szumowski o koronawirusie: Maseczki nie pomagają. Myjmy ręce środkami dezynfekcyjnymi

Środa, 26 lutego 2020 (09:49)

Koronawirus rozprzestrzenia się po Europie. Przypadki zakażenia stwierdzono już we Włoszech, Austrii, Niemczech, czy Hiszpanii. Jak mówią eksperci, zdiagnozowanie pierwszego przypadku w Polsce jest kwestią czasu. Minister zdrowia, Łukasz Szumowski, zapewniał w Porannej Rozmowie w RMF FM, że polska służba zdrowia jest gotowa na taką sytuację. Co pomaga w zabezpieczeniu się przed zakażaniem wirusem? „Powinniśmy myć ręce środkami dezynfekującymi” – przekonywał na antenie RMF FM Łukasz Szumowski.

Są procedury na lotniskach, procedury w oddziałach zakaźnych. Od trzech tygodni albo nawet dłużej oddziały zakaźne - zgodnie z rozporządzeniem Narodowego Funduszu Zdrowia - przyjmują bez skierowania wszystkie osoby, które wracają z rejonów dużego ryzyka, które mają objawy. Mamy wdrożone testy w laboratoriach, uruchomiamy kolejne sześć laboratoriów - mówił w Porannej Rozmowie w RMF FM minister Zdrowia, Łukasz Szumowski. Ja przekonywał - zdiagnozowanie pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce jest kwestią czasu.

Pytany przez Roberta Mazurka o możliwe sposoby na zmniejszenia ryzyka zakażenia przekonywał, że ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny. Jeżeli myjemy ręce środkami dezynfekcyjnymi - to pomaga. Ale również szare mydło bardzo dobrze to robi. Mycie rąk, niedotykanie twarzy, jeżeli rozmawiamy w dużych skupiskach ludzi, to półtora metra czy dwa metry jest tą granicą, gdzie jest bezpiecznie. To są takie działania, które są znane. 

Maseczki nie pomagają, nie zabezpieczają przed wirusem. Nie zabezpieczają przed zachorowaniem - dodał.

Szumowski: Maseczki nie pomagają. Nie wiem, po co ludzie je noszą /RMF FM

Eksperci mówią: 80 proc. zachorowań przebiega w sposób łagodny lub bezobjawowy. Podobnie jak w grypie, chorują poważnie osoby starsze, chore, osoby, które mają inne choroby - onkologiczne, dializy, powyżej 80 roku życia - stwierdził w Porannej rozmowie w RMF FM minister zdrowia Łukasz Szumowski pytany o rozprzestrzeniającego się w kolejnych krajach koronawirusa. 

Eksperci przypominają o podstawowych zasadach profilaktyki zakażeń:


  • Jak najczęściej myj ręce, najlepiej używając mydła i wody albo preparatów odkażających zawierających alkohol, 
  • Kiedy kichasz lub kaszlesz będąc między ludźmi zakryj usta chusteczką lub swoim zgiętym łokciem, zaraz po tym wyrzuć chusteczkę i umyj ręce, 
  • Unikaj bliskiego kontaktu z osobami, które mają gorączkę i kaszlą
  • Jeśli masz gorączkę, kaszel i trudności z oddychaniem udaj się do lekarza, powiedz mu o ewentualnych, odbytych wcześniej dalekich podróżach, 
  • Unikaj bliskiego kontaktu z żywymi zwierzętami przebywając na terenach, gdzie odnotowano przypadki zakażenia nowym koronawirusem, 
  • Unikaj konsumpcji surowego lub niedogotowanego mięsa oraz mleka, a także dbaj o higienę miejsc, w których używa się surowego mięsa czy podrobów, 
  • Jeśli podróżujesz do miejsc, gdzie stwierdzono przypadki zakażenia koronawirusem, unikaj bliskiego kontaktu z osobami chorymi, zwłaszcza z objawami ze strony układu oddechowego; unikaj odwiedzania bazarów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki; unikaj kontaktu ze zwierzętami, ich wydalinami lub odchodami oraz przestrzegaj zasad higieny rąk. 

Jak prawidłowo umyć ręce?

Eksperci zalecają częste mycie rąk, jako profilaktykę w zmniejszeniu ryzyka zakażeń wirusami. Dlaczego? Mycie rąk wodą z mydłem lub środkiem na bazie alkoholu zabija wirusy, jeśli są na rękach.
 

Barbara Plewik, kierownik oddziału epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie pokazuje, jak prawidłowo myć ręce /RMF FM

Najnowsze dane o śmiertelności

Szybkie zwiększanie się liczby zarażonych we Włoszech, Iranie i Korei Południowej sugeruje, że nie do końca działają procedury identyfikacji osób, które mogą być zakażone i mogą być źródłem kolejnych zakażeń.

WHO nie chce użyć słowa pandemia, by nie budzić niepotrzebnej paniki. Twierdzi, że choroba szybko się rozprzestrzenia, ale związana z nią śmiertelność nie jest duża, sięga 2,3 proc., zaś 80 proc. zdiagnozowanych przypadków przebiega łagodnie, czasem bez zapalenia płuc, a czasem nawet bez szczególnych objawów

To co zmniejsza ryzyko, utrudnia jednak równocześnie odkrycie łańcuchów infekcji. Niektórych przypadków poza Chinami nie da się konkretnie z niczym powiązać. 

Są opinie, że wirus może z czasem rozejść się po świecie i towarzyszyć nam trochę tak, jak wirus grypy. O takiej możliwości wspomina, cytowany przez portal "The Atlantic" epidemiolog z Uniwersytetu Harvarda Marc Lipsitch. 

Mogłeś zarazić się koronawirusem? SPRAWDŹ, CO POWINIENEŚ ZROBIĆ


Artykuł pochodzi z kategorii: Porady

Sara Bounaoui