W czasie e-wizyty lekarz może wystawić pacjentowi L4, o ile zadecyduje, że jest to zasadne medycznie i ma podstawy prawne. Jak należy się jednak przygotować na e-konsultację i czym ona się różni od konsultacji stacjonarnej z lekarzem? Jak wygląda L4 wystawiane pacjentom przez internet? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Zwolnienia lekarskie elektroniczne przez internet - czy to legalne?

L4 elektroniczne w Polsce obowiązuje już od dłuższego czasu jako podstawowa forma wystawiania zwolnień lekarskich, więc wiele osób miało z nim już do czynienia. Jak wygląda zwolnienie lekarskie elektroniczne? Jest to dokument cyfrowy, który zawiera wszystkie informacje, które widniały również na papierowych wersjach zwolnień lekarskich. To między innymi kod choroby pacjenta, wskazania lekarskie, czas trwania zwolnienia itd.

Wprowadzenie zwolnień elektronicznych ułatwiło ich wystawianie oraz jednocześnie usprawniło obieg dokumentacji na linii lekarz-pacjent-pracodawca-ZUS. E-ZLA można otrzymać od lekarza również przez internet, w ramach telemedycyny, kiedy z jakiegoś powodu pacjent nie może stawić się w placówce stacjonarnej. L4 przez internet jest również opcją dopuszczalną w wyjątkowych sytuacjach. Można je otrzymać, jeśli pacjent spełni poniższe warunki:

●     kwalifikuje się prawnie do L4 (posiada przez ustawowy czas ubezpieczenie chorobowe oraz niewykorzystany limit L4 w roku kalendarzowym);

●     lekarz uzna, że kwalifikuje się do L4 medycznie (niezdolność do pracy z przyczyn zdrowotnych lub konieczności opieki nad członkiem rodziny).       

L4 przez internet - kto wystawia?

Zdalne zwolnienia lekarskie elektronicznie wystawiane są obecnie na wielu portalach świadczących prywatne konsultacje z lekarzami przez internet. Przykładem strony, która umożliwia konsultacje zdalne z lekarzem z możliwością uzyskania L4 elektronicznie, jest L4 Online. W przypadku konsultacji z lekarzem na odległość wszystko odbywa się podobnie do konsultacji ze specjalistą stacjonarnie, z tą różnicą, że nie ma możliwości badania fizykalnego. Konsultacja medyczna zawiera jednak wszystko, co potrzebne do zwolnienia lekarskiego, czy też raczej decyzji o jego wystawieniu pacjentowi (bądź nie).

Jak wygląda e-wizyta i co potrzebne do zwolnienia lekarskiego online?

Zwolnienia lekarskie elektronicznie wystawiane są pacjentom jedynie w przypadku kwalifikowania się do L4, czyli spełnienia wyżej wymienionych warunków. Nie ma tu znaczenia forma konsultacji z lekarzem - legalnie wystawione L4 to takie, do którego pacjent kwalifikuje się prawnie i medycznie. Każdorazowo (zdalnie i stacjonarnie) lekarz jest zobowiązany do sprawdzenia stanu zdrowia pacjenta, a służy do tego m.in. wnikliwy wywiad lekarski. Ten w przypadku e-wizyty przeprowadzany jest najczęściej w postaci specjalnego formularza medycznego, o którego wypełnienie proszony jest pacjent.

Pacjent chcący otrzymać L4 przez internet wypełnia formularz medyczny, a następnie jest on analizowany przez dyżurującego lekarza. Dzięki odpowiednio dobranym w formularzu pytaniom lekarz może zapoznać się z aktualnymi dolegliwościami pacjenta oraz z jego historią medyczną. Zwykle jest to wystarczające, by podjąć decyzję o wystawieniu (lub nie) zwolnienia, jednak w niektórych przypadkach zasadne może być konieczne dodatkowej dokumentacji medycznej. Jeśli lekarz uzna, że pacjent kwalifikuje się do otrzymania L4, niezwłocznie taki dokument wystawi, a ten trafi do pacjenta, ZUS i pracodawcy (posiadającego PUE ZUS).