Jak prawidłowo płukać zatoki?

Środa, 5 grudnia 2018 (16:00)

Płukanie zatok, nazywane również irygacją, to zabieg udrażniający. Stosuje się go w przypadku zapaleń zatok, przeziębienia oraz chorób alergicznych, wywołujących tworzenie się nadmiernej ilości wydzieliny. Płukanie zatok może być wykonywane również profilaktycznie w domu zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Do przeprowadzenia irygacji wykorzystuje się roztwór chlorku sodu.

Wskazania do zabiegu

Płukanie zatok jest zabiegiem bezpiecznym, który można wykonać samodzielnie w domu. Irygację zatok zaleca się wykonywać w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych oraz w stanach przewlekłych i ostrych zapaleniach zatok.

Irygacja, wykonywana za pomocą roztworu chlorku sodu, pozwala oczyścić zatoki z gęstej wydzieliny, co sprzyja pozbywaniu się źródła chorobotwórczych patogenów.

Oczyszczenie i płukanie zatok przeprowadza się również jako zabieg profilaktyczny, czysto higieniczny, w celu udrożnienia dróg oddechowych. Płukanie zatok poleca się przede wszystkim na:

- ostre lub przewlekłe zapalenie zatok przynosowych,

- przewlekłe stosowanie leków donosowych,

- nieżyt nosa w przebiegu infekcji lub alergii,

- profilaktyczne utrzymanie higieny nosa i zatok.

Jak płukać zatoki?

  • Oczyszczanie zatok za pomocą irygatora nie jest skomplikowane. W pierwszym kroku należy pochylić się nad zlewem. Głowę przechylić tak, aby jedno ucho dotykało ramienia. W tej sytuacji jedna jama nosa skierowana jest do dołu, druga ku górze.

  • Specjalną butelkę do irygacji z roztworem należy wprowadzić do jamy nosa znajdującej się wyżej i rozpocząć delikatne wpuszczanie preparatu.

  • Podczas wprowadzania roztworu chlorku soli należy wstrzymać oddychanie przez nos, a oddychanie prowadzić tylko przez usta.

  • Prawidłowo prowadzone płukanie zatok powinno zakończyć się swobodnym przepłynięciem płynu przez nos i zatoki, następnie roztwór powinien wypłynąć drugą jamą nosową.

  • Podobnie należy wypłukać drugą jamę, a po zakończeniu procesu płukania, pozbyć się resztek płynu oraz zalegającej wydzieliny. Jeżeli odrobina płynu dostanie się do ust, nie należy jej połykać.

Płukanie zatok u dzieci

Płukanie zatok u małych dzieci jest nieco bardziej skomplikowane, a do jego wykonania polecana jest gruszka lub aspirator do nosa. W aptekach dostępne są zestawy do irygacji przeznaczone dla dzieci, lecz ich użycie należy każdorazowo skonsultować z pediatrą.

W przypadku małych pacjentów ilość wykorzystywanego roztworu oraz jego stężenie uzależnione jest od wieku. Dziecko, przechodzące zapalenie zatok czy ostre infekcje, powinno płukać zatoki dwa razy dziennie.

(mc)

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady

Piotr Łach