Eksperci ostrzegają: Podczas upałów unikajmy słońca

Wtorek, 11 czerwca 2019 (09:20)
Aktualizacja: Wtorek, 11 czerwca 2019 (09:49)

Na najbliższe dni na terenie Polski IMGW przewiduje wysokie temperatury. W związku z tym eksperci zalecają spożywanie dużej ilości płynów i unikanie słońca, szczególnie ok godz. 11-15:00. Naukowcy uważają, że gorących dni w skali roku przybywa.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydaje ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami dla całego kraju. W dzień temperatura maksymalna może wynieść do 33 stopni, natomiast w nocy - do 20 stopni.

Ekspertka odradziła spacery i długie przebywanie na słońcu, zwłaszcza w godzinach od 11 do 15. W razie potrzeby wyjścia, warto ubrać się w strój przewiewny, ale pokrywający całe ciało, by chronić skórę przed słońcem. Lekarz przypomina o nakryciu głowy - obszaru ciała, z którego najszybciej paruje woda.

Pamiętajmy również o kremach. Kremy ochronne to te z wysokim filtrem, powyżej 30. Dzieci nawet zaleca się smarować filtrem 50, bo mają bardzo delikatną skórę - zaznacza Janicka.

Należy pić dużo wody i zachowywać odpowiednią dietę

Ekspertka zaleca też picie dużej ilości wody - najlepiej mineralizowanej, zawierającej elektrolity - a nie zwykłej, przegotowanej.

Zobacz również:

W czasie upałów ważna jest dieta. Należy jeść częściej, ale mniej - zaleca Janicka. Dobrze jest sięgać po warzywa, owoce, ewentualnie trochę nabiału i pieczywa. Mięso czy ciężkie i obfite drugie dania są niewskazane.

Według lekarki nawet w upalnie dni można być aktywnym i uprawiać sport, choć należy to robić w sposób umiarkowany, najlepiej - wcześnie rano lub wieczorem, by w godzinach największego nasłonecznienia nie wystawiać się na promienie słoneczne.

Niebezpieczeństwo udaru

W czasie upałów istnieje niebezpieczeństwo udaru słonecznego, który objawia się silnym bólem głowy, mroczkami w oczach lub "pływającym" obrazem. Mogą wystąpić też problemy z układem krwionośnym powodujące omdlenia. W takim przypadku eksperci zalecają picie dużej ilości płynów, przebywanie w chłodzie (poza zasięgiem słońca) i schłodzenie organizmu wodą lub nawet wzięcie kąpieli.

W razie omdlenia należy wezwać pogotowie.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca, by w związku z upałami ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić - jeśli nie ma takiej potrzeby - z domu oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm.

O czym pamiętać w upalne dni?

Zdaniem lekarze należy pamiętać o nakryciu głowy - czapce, chustce lub kapeluszu; nawadnianiu organizmu; lekkiej diecie; jasnych i przewiewnych ubraniach; okularach przeciwsłonecznych i kremach z filtrem.

Chrońmy ciało, unikajmy przegrzania i nie zapominajmy o regularnym nawadnianiu organizmu - ostrzega  prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia Bożena Janicka.

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady

Sara Bounaoui