Jest szansa na lepszą opiekę nad chorymi na łuszczycę

Niedziela, 17 marca 2019 (11:02)

Lepszą opiekę nad chorującymi na łuszczycę zakłada propozycja nowego świadczenia przygotowana przez dermatologów. Chodzi o projekt koordynowanej opieki nad pacjentami, który trafił do Ministerstwa Zdrowia. W całej Polsce z łuszczycą zmaga się ponad milion osób.

Pomysł zakłada, że w całej Polsce wyznaczonych zostałoby ponad 40 ośrodków, w których dermatolog konsultowałby się w sprawie leczenia konkretnego pacjenta z lekarzami innych specjalizacji. Tak aby zapobiec innym problemom, które często towarzyszą łuszczycy - takim jak cukrzyca czy choroby serca.

Mówimy o kardiologach, diabetologach, endokrynologach, ale również psychiatrach, psychologach i dietetykach, bo kwestie związane z jedzeniem to też duży problem dla pacjentów z łuszczycą - tłumaczy w rozmowie z RMF FM jedna z autorek projektu, profesor Joanna Narbutt, krajowa konsultant w dziedzinie diabetologii i wenerologii. 

Lekarze przewidują, że pilotaż takiej opieki może wystartować jeszcze w tym roku. Skorzystaliby z niej przede wszystkim pacjenci z ciężką postacią łuszczycy, czyli w całym kraju kilkadziesiąt tysięcy chorych.

Przewodniczący Grupy Ekspertów ds. Modelu koordynowanej opieki zdrowotnej dla chorych na łuszczycę plackowatą (KOS-PSO) profesor Witold Owczarek z Wojskowego Instytutu Medycznego przekonuje, że nowe świadczenie ma pomóc pacjentom przede wszystkim w uzyskaniu remisji klinicznej dzięki stosowaniu terapii zgodnie z rekomendacjami PTD.

Pacjenci będą mogli powrócić do pracy. Zmniejszy się również liczba hospitalizacji. Przede wszystkim jednak powstanie sieć wysokospecjalistycznych ośrodków zajmujących się długoterminową opieką nad pacjentami chorymi na łuszczycę plackowatą. Beneficjentami nowego rozwiązania koordynowanej opieki KOS-PSO obok świadczeniodawców NFZ, ZUS i Ministerstwa Zdrowia mają być głównie pacjenci i ich bliskie otoczenie - czytamy w uzasadnieniu nowego projektu.

Krótsze oczekiwanie na wizytę

Czas oczekiwania na pierwszą wizytę w ośrodku zintegrowanej opieki nie powinien przekraczać 8 tygodni od momentu wystawienia skierowania przez lekarza specjalistę POZ pacjentowi z rozpoznaniem łuszczycy plackowatej o przebiegu umiarkowanym i ciężkim zaś w przypadku znacznego zaostrzenia pacjent powinien być przyjęty w trybie pilnym.

Czekamy na lepszą opiekę i szersze spojrzenie na nasz problem - przyznają w rozmowie z RMF FM Dominika i Łukasz, pacjenci chorujący na łuszczycę. Często jest tak, że pacjenci trafiają do nieodpowiedniego dermatologa, który nie jest wyspecjalizowany w łuszczycy. Taki lekarz nie potrafi we właściwy sposób poprowadzić chorego, pacjenci przez to załamują się. W ośrodku byłaby opieka całościowa, która jest potrzebna - przekonują.

Pomysł nie zakłada tworzenia nowych ośrodków takich jak przychodnie czy poradnie, tylko wyznaczenie ośrodków referencyjnych na bazie już istniejących.

Specjaliści mieliby tam koncentrować się nie tylko na leczeniu łuszczycy, ale też łuszczycowego zapalenia stawów, które dotyczy około 30 procent chorych na łuszczycę.

Artykuł pochodzi z kategorii: Twoje Zdrowie

Michał Dobrołowicz

Magdalena Opyd