5 prostych badań, które warto wykonać w styczniu

Piątek, 17 stycznia 2020 (12:13)

Styczeń to tradycyjnie już czas podsumowań i robienia noworocznych postanowień. Schudnę, nauczę się nowego języka, zmienię pracę - oto, jak najczęściej widzimy siebie w nowym roku. Zmianę nawyków warto jednak zacząć od gruntownego przeglądu organizmu.

Dlaczego właśnie teraz? Z badań wynika, że większość postanowień noworocznych kończy się fiaskiem, już końcem stycznia zapominamy o większości z nich. Oto pięć prostych badań, które warto zrobić jeszcze w tym miesiącu, większość z nich może uratować ci życie! 

1. Pełna morfologia

Morfologia krwi to badanie pozwalające na ocenę składników krwi obwodowej człowieka, dające pełen obraz ogólnego stanu organizmu. Badanie należy wykonać na czczo, dzień wcześniej można zjeść małą, lekkostrawną kolację. Przed pobraniem krwi warto wypić kilka łyków przegotowanej wody. 
W badaniu krwi ocenie podlegają krwinki białe i czerwone oraz płytki krwi. Morfologia ma szczególne znaczenie w diagnostyce takich schorzeń jak anemia, niedobór odporności, stany zapalne oraz infekcje. Należy wykonywać ją regularnie, raz w roku. 

2. Badanie moczu

Ogólne badanie moczu to, zaraz po morfologii, najczęściej zlecane pacjentom badanie. Nic dziwnego, jest bardzo tanie, a może sporo powiedzieć o ogólnym stanie organizmu. Badanie moczu pozwala zdiagnozować choroby nerek, układu moczowego, wątroby, cukrzycę, żółtaczkę oraz choroby trzustki

Przed wykonaniem badania nie należy spożywać alkoholu, większych ilości kawy oraz herbaty i... żuć gumy. Żucie gumy powoduje obkurczanie pęcherzyka żółciowego, zwiększa ilość gazów i wydzielanie soków żołądkowych. Niewskazane jest również spożywanie przed badaniem jagód, buraków i większych ilości marchewki - mogą spowodować zmianę zabarwienia moczu. 

3. Badanie tarczycy

W ostatnich latach obserwujemy coraz większą zapadalność na choroby tarczycy, wielu lekarzy mówi wręcz o poważnym problemie społecznym, z którym, póki co, nie umiemy sobie poradzić. Niedoczynność oraz nadczynność tarczycy, guzki oraz nowotwory przez lata nie dają żadnych objawów - profilaktyka i szybka diagnostyka ma więc w ich przypadku szczególne znaczenie. 

Badania diagnostyczne mogą uratować życie

Anemia, choroby układu sercowo-naczyniowego, cukrzyca, choroby wątroby, tarczycy, nerek i innych narządów mają swoje odzwierciedlenie w wynikach badań laboratoryjnych krwi czy moczu. Badania te są bardzo bogatym źródłem wiedzy o stanie zdrowia każdego człowieka. W Polsce diagnostyka laboratoryjna... czytaj więcej

Pierwszym krokiem do zdiagnozowania chorób tarczycy jest wykonanie badania TSH - kobiety powinny wykonywać je raz w roku. TSH to badanie z krwi, do którego przystępujemy na czczo, wynik otrzymujemy najczęściej już po 24 godzinach. Pacjentkom, u których podejrzewa się choroby tarczycy często zleca się również badanie FT3 i  FT4 (tzw. wolne hormony tarczycy) oraz przeciwciała tarczycowe anty-TPO, anty-TPG, a w poważniejszych przypadkach USG tarczycy, a nawet biopsję. 

4. Cytologia i USG piersi

Cytologia to badanie, które pozwala rozpoznać nowotwór szyki macicy - chorobę, na którą umiera w Polsce 1,5 tysiąca kobiet rocznie! To skuteczne, bezbolesne i całkowicie bezpieczne badanie, które pozwala wykryć stany przednowotworowe i nowotworowe w momencie, kiedy nie dają jeszcze żadnych objawów. Na cytologię najlepiej zgłosić się nie wcześniej, niż cztery dni od ostatniej miesiączki i nie później, niż cztery dni przed rozpoczęciem kolejnej. 

Jeśli skończyłaś trzydziestkę, raz w roku powinnaś również wykonać USG piersi. To nieinwazyjna metoda z użyciem fal ultradźwiękowych, pozwalająca wykryć pierwsze zmiany chorobowe piersi. Badanie najlepiej wykonać w pierwszej połowie cyklu, po tym okresie zwiększająca się ilość wody w piersiach może zafałszować wyniki. Przed badaniem warto również zrezygnować z dezodorantu!  

5. Przegląd stomatologiczny

Regularne wizyty u dentysty to podstawa zdrowego uzębienia. Taki przegląd powinnyśmy fundować sobie co najmniej raz w roku. Warto pamiętać, że wczesne wykrycie ubytków pozwala uniknąć bolesnego, długiego i często drogiego leczenia. Podczas przeglądu stomatologicznego dentysta nie podejmuje zazwyczaj żadnych działań - przeprowadza wywiad, sprawdza stan uzębienia, a jeśli zajdzie taka potrzeba, wykonuje zdjęcie RTG. Przed przeglądem zadbaj o higienę jamy ustnej i miej przy sobie szczoteczkę i pastę do zębów. 

Nieleczone zęby mogą być źródłem poważnych problemów zdrowotnych. Bóle zatok, powracająca angina, choroby trzustki, serca, a nawet cukrzyca - choć trudno w to uwierzyć za te choroby często odpowiada...zepsuty ząb. 

Artykuł pochodzi z kategorii: Twoje Zdrowie