Kto może być mniej narażony na ciężki przebieg Covid-19? Wyniki badań

Sobota, 7 listopada 2020 (11:23)

Osoby z chorobami jelit będące w trakcie leczenia mogą być mniej narażone na ciężki przebieg zakażenia koronawirusem. To zaskakujący wniosek z badań prowadzonych przez Polskie Towarzystwo Gastroenterologii. Potwierdzają one wcześniejsze ustalenia naukowców z Chin i Włoch.

Według naukowców, skuteczną ochroną przed ciężką postacią Covid-19 mogą być leki przeciwzapalne. W czasie badań zauważyliśmy, że bezobjawowi pacjenci mieli bardzo wysokie poziomy przeciwciał, pięć razy częściej niż pracownicy szpitala. Rola ochronna leków przeciwzapalnych może pojawiać się nie w samym zakażeniu, ale w zmniejszeniu objawów - tłumaczy gastroenterolog profesor Grażyna Rydzewska ze Szpitala MSWiA w Warszawie.

Ostrożność i spokój. "Ryzyko ciężkiego przebiegu nie jest wysokie"

Specjaliści cały czas radzą, aby osoby z chorobami przewlekłymi, w tym właśnie z chorobami jelit były szczególnie ostrożne, bo mają obniżoną odporność. Jednocześnie uspokajają przy tym, że ryzyko ciężkiego przejścia infekcji w tej ostatniej grupie na szczęście nie jest wysokie.

Dalej rekomendujemy jak najmniejszy kontakt i wszystkie zasady postępowania, które są w pandemii. Nam wydaje się, że właśnie ci pacjenci, z chorobami jelit, którzy są w trakcie leczenia, rzadziej chorują objawowo - dodaje profesor Grażyna Rydzewska. 

Podobne wnioski wykazały badania w populacjach chińskich i włoskich. Kohorta włoska pokazała już ochronny wpływ leków. W Polsce badanie przeprowadziliśmy na ponad pięciuset pacjentach z Warszawy, Krakowa i Łodzi - dodaje w rozmowie z RMF FM profesor Grażyna Rydzewska.

Artykuł pochodzi z kategorii: Aktualności

Michał Dobrołowicz

Marcin Czarnobilski