​Jak latem uniknąć przebarwień skóry? Czy wakacje to dobry moment na medycynę estetyczną?

Piątek, 31 lipca 2020

Nadmierne opalanie może doprowadzić do przebarwień na naszej skórze - ostrzegają w rozmowie z RMF FM lekarze medycyny estetycznej. Sprawdzamy, jak uniknąć takiego problemu i kto jest najbardziej narażony na przebarwienia.

Przebarwienie - jak tłumaczą lekarze medycyny estetycznej - to miejscowe i długotrwałe nagromadzenie nadmiaru barwnika, będące rezultatem samoobrony organizmu przed promieniowaniem słonecznym. Samo słońce nie wywołuje trudnych przebarwień. Jednak w połączeniu z innymi czynnikami, jak hormony, leki lub urazy prowadzi do powstawania nadmiaru barwnika. Przebarwienia - według specjalistów - to jeden z najtrudniejszych do skorygowania defektów. Co prawda istnieją przebarwienia bardzo proste do usunięcia, ale większości z nich, szczególnie u kobiet, pozbyć się jest bardzo trudno. 

Jeśli weźmiemy trzy czynniki: płeć - kobiety, bo jest to kwestia hormonów, wiek pomiędzy 30. a 55. rokiem życia i słońce, to gwarantuję, że pojawią się przebarwienia. Jak nie po roku, to po trzech latach problem wystąpi. Te przebarwienia latem ciemnieją i potem jest wielki problem, bo są tak zwane "kontynenty", czyli plamy jasne i ciemne rozmieszczone na całej twarzy. To najczęściej zaczyna się od czoła. Ryzyko zmniejszają filtry, ale nie te najmocniejsze. Filtr 30 w zupełności wystarczy, to nie musi być najmocniejszy filtr 50 - podkreśla doktor Marek Wasiluk. Specjaliści medycyny estetycznej zaznaczają, że to twarz jest najbardziej narażona na powstawanie przebarwień. Po niej w dalszej kolejności należy uważać na szyję, dłonie i dekolt. 

Jak usuwać przebarwienia?

Specjaliści wskazują dwie metody gabinetowe usuwania przebarwień. To peelingi chemiczne i laseroterapia.

Botoks na lato? Ekspert podpowiada, kiedy zabieg przyniesie najlepsze efekty

Botoks w medycynie estetycznej jest tematem, o którym powiedziano już niemalże wszystko. Zabiegi wykorzystujące działanie toksyny botulinowej są najstarsze, jeśli chodzi o tę dziedzinę medycyny. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak bardzo zabiegi z ich wykorzystaniem są popularne w kontekście właśnie... czytaj więcej

Jeśli chodzi o peelingi to w przypadku trudnych przebarwień są one mało skuteczne, radzą sobie wyłącznie z pewnymi typami problemu. Jeśli za pomocą peelingów spróbowalibyśmy usunąć głębsze, bardziej skomplikowane przebarwienie, to najprawdopodobniej w wyniku reakcji obronnej organizmu odtworzyłoby się ono w ciągu kilku tygodni, jeszcze ciemniejsze i większe. Mogłoby też powstać odbarwienie lub blizna, gdy zadziałalibyśmy peelingiem zbyt agresywnym - zaznacza doktor Marek Wasiluk. 

Jeśli natomiast chodzi o laseroterapię, to według mnie jest to najlepsza z możliwych metod leczenia przebarwień, również tych najtrudniejszych. Zalety laserów są takie, że działają one selektywnie,  a więc są w stanie bezpiecznie i skutecznie zadziałać nawet na głęboko umiejscowione zmiany - dokładnie w miejscu, w którym akurat występuje nagromadzona melanina, omijając pozostałe struktury skóry. Wspomniana zaleta jest też jednak pewnym utrudnieniem - w przypadku tego problemu nie istnieje jedno uniwersalne urządzenie. Na każdą zmianę stosuje się bowiem inny typ lasera, o innych parametrach - tłumaczy.

Czy lato to dobry czas na zabieg medycyny estetycznej?

Ekspert przyznaje, że latem należy umiejętnie dobierać i wykonywać zabiegi z zakresu medycyny estetycznej.

O tej porze roku występuje największe promieniowanie słoneczne, którego oddziaływanie na podrażnioną skórę po niektórych, bardziej inwazyjnych zabiegach, stwarza ryzyko wywołania przebarwień. Jednak, aby one powstały trzeba tę partię ciała rzeczywiście eksponować na słońce. Jeśli więc zrobimy w lipcu laser frakcyjny ablacyjny na bliznę na brzuchu czy dekolcie i nie będziemy tej części odsłaniać, to nie musimy obawiać się o przebarwienia. W takim wypadku, zachowując wszelkie zasady bezpieczeństwa można wykonywać latem nawet zabiegi, które mocno podrażniają skórę. Jeśli jednak problem tkwi w wyglądzie twarzy, którą trudno jest osłonić w pełni w wakacje przed promieniowaniem UV, to odradzam stosowanie tego typu metod o tej porze roku - wyjaśnia.

Na jakie zabiegi należy uważać?

Według lekarzy medycyny estetycznej, latem szczególnie uważać należy na wszelkie zabiegi uszkadzające i mocno podrażniające skórę, czyli mocne peelingi chemiczne i mechaniczne takie jak dermabrazja, ale też IPL, czy niektóre zabiegi laserowe.

Niektóre ponieważ lasery to grupa urządzeń oddziałująca za pomocą wiązki fali świetlnej o określonej długości, ale nie zawsze powoduje ona podrażnienie skóry. Są lasery, które działają bardzo delikatnie, biostymulująco i zabiegi nimi można wykonywać latem w dowolnej ilości. Ale już ablacyjny laser frakcyjny, lasery na rumień czy lasery do epilacji działają o wiele bardziej inwazyjnie - przekonuje doktor Marek Wasiluk.

Specjaliści podkreślają, że najbardziej niebezpiecznymi są te zabiegi, które uszkadzają całą powierzchnię skóry, czyli bardzo mocne peelingi chemiczne i mechaniczne. W dalszej kolejności narażają nas na powikłania zabiegi fotoodmładzania z użyciem IPL albo lasera frakcyjnego ablacyjnego, jeśli operujemy na dużych powierzchniach.

Laser frakcyjny choć bardzo mocny to działa na 30-40 proc. powierzchni skóry, dlatego jest wbrew pozorom bezpieczniejszy niż pozostałe metody - dodaje doktor Wasiluk.

Artykuł pochodzi z kategorii: Medycyna estetyczna

Michał Dobrołowicz

Justyna Lasota-Krawczyk