E-recepty wystawiono już dla 6,3 mln pacjentów. Najstarszy ma 111 lat

Środa, 20 listopada 2019 (15:40)

111 lat ma najstarszy pacjent, dla którego wystawiono e-receptę. Najmłodszy – 10 dni. Jak poinformował wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński, wystawiono już 33 mln elektronicznych recept dla ponad 6,3 mln pacjentów.

E-recepty - jak podaje MZ - wystawia ok. 37,5 tys. lekarzy w ponad 6,6 tys. placówek. Najstarszy lekarz wystawiający elektroniczne recepty ma 91 lat, zaś najmłodszy - 24.

Resort akcentuje, że e-recepta ma wiele zalet i oznacza korzyści zarówno dla pacjentów, jak i systemu. Elektroniczna recepta - jak przekonuje resort zdrowia - jest wygodna, może być wystawiona po konsultacji z lekarzem, bez wizyty w gabinecie. Pozwala oszczędzać czas, bo lekarz może ją wystawić na cały rok - pacjent wykupuje ją, gdy skończy mu się partia leków. Dzięki e-recepcie można kupić każdy lek w innej aptece zachowując refundację, bez konieczności odpisu recepty.

Sprawdź, jak skorzystać z e-recepty

Dawkowanie leków można sprawdzić w Internetowym Koncie Pacjenta

Żeby wykupić e-receptę wystarczy znać pesel pacjenta i czterocyfrowy kod z e-recepty. Od stycznia każda recepta jest dostępna w Internetowym Koncie Pacjenta, gdzie można sprawdzić dawkowanie leków. Dzięki IKP osoby chore przewlekle mogą pokazać lekarzowi listę przyjmowanych leków.

8 stycznia przyszłego roku wejdzie w życie obowiązek stosowania e-recept. Do momentu, kiedy będą obowiązkowe pozostało więc ok. siedem tygodni, a wiceminister Cieszyński podnosi, że postęp jeśli chodzi o ilość wystawianych elektronicznych recept w ostatnich tygodniach jest istotny.

Dziennie wystawia się ich obecnie ok. 800 tys.; większość w Podstawowej Opiece Zdrowotnej (POZ). Co trzecia e-recepta jest realizowana w ciągu pół godziny od wystawienia.

Przeczytaj również:


Artykuł pochodzi z kategorii: Aktualności

Sara Bounaoui