​Mieszkanie nagrzane jak piekarnik? Są sposoby na walkę z upałem!

Piątek, 26 lipca 2019

Za oknem upał. Przebywanie na zewnątrz bywa niebezpieczne, a w mieszkaniu - nie do wytrzymania. Co zrobić, żeby we własnym kącie nie czuć się jak w nagrzanym piekarniku? Oto kilka sposobów na schłodzenie powietrza w miejscach, gdzie nie ma klimatyzacji.

Zasłoń okna

"Upał męczy, bo ludzki organizm wkłada wszystkie siły na utrzymanie stałej temperatury ciała. Osłabienie, które zniechęca nas do wysiłku fizycznego, chroni przed dodatkowym podwyższeniem temperatury krwi i oszczędza cenne mikroelementy" - mówi fizjolog prof. Krystyna Koziec. czytaj więcej

Bardzo dużo ciepła dostaje się do mieszkania przez okna. Często wydaje nam się, że uchylenie okien w środku dnia sprawi, że wywietrzymy mieszkanie. Tak nie jest! Gorące powietrze wpada do środka i sprawia, że temperatura szybko rośnie. Dlatego trzeba ograniczyć do minimum obecność słońca w domu. To ważne szczególnie wtedy, gdy nasze okna są od strony południowej.

Należy zasłonić okna - dobrze sprawdzają się żaluzje czy rolety, które często posiadają powłokę odbijającą promienie słoneczne. Pomogą nawet zasłony, ale warto pamiętać, by były gęsto tkane - w ten sposób materiał ograniczy przedostawanie się promieni do pomieszczenia. Najskuteczniejsze są jednak rolety zewnętrzne, które wręcz blokują dostęp promieni słonecznych i gorącego powietrza do wnętrza mieszkania.

Okna otwierajmy późnym wieczorem, w nocy lub wczesnym rankiem, gdy temperatura na zewnątrz jest niższa niż w naszym mieszkaniu. Schłodzone powietrze, które wpadnie do środka i "odświeży" mury sprawi, że dłużej będziemy cieszyć się przyjemną temperaturą w domu.

Jeśli jednak takich nie macie, polecamy wykorzystanie samochodowych mat przeciwsłonecznych.

Odłącz z gniazdka nieużywany sprzęt

Sporo ciepła wytwarzają także urządzenia elektryczne stojące w mieszkaniu. Najwięcej wytwarza go... m.in. lodówka. Problem w tym, że należy ona do sprzętów, które powinny pracować niemal bez przerwy. Z gniazdka warto zatem odłączyć przewody od telewizora, kuchenki mikrofalowej, ekspresu do kawy, czajnika elektrycznego, ładowarki do telefonu czy lampy, z której nie korzystamy - żarówka wytwarza mnóstwo ciepła. Pamiętajmy, że przejście urządzenia w tryb stand-by (tryb czuwania) nie wystarczy.

Sprawdźmy oświetlenie. Zwykłe żarówki wytwarzają mnóstwo ciepła, dlatego można je wymienić na energooszczędne lub oświetlenie typu LED. W ten sposób ograniczymy wytwarzanie nadmiernego ciepła.

Jeśli masz w domu wannę - napełnij ją zimną, wręcz lodowatą wodą, i zostaw otwarte drzwi do łazienki. Woda pochłania ciepło i skutecznie chłodzi powietrze.

Uruchom wentylator

Upał nie odpuszcza. Dietetycy przypominają, że przy wysokich temperaturach powinniśmy spożywać co najmniej dwa litry płynów. „Ważne, aby sięgać po wodę mineralną, a nie po słodkie napoje gazowane” – mówi RMF MAXXX dietetyk Magdalena Białkowska. W rozmowie z Przemysławem Mzykiem radzi, by unikać... czytaj więcej

Jednym z najpopularniejszych sposobów na walkę z upałem w mieszkaniu jest uruchomienie wentylatora. I choć nie chłodzi on powietrza, to wprawia je w ruch, tworząc w ten sposób tzw. kontrolowany przeciąg. Nie wolno jednak przesiadywać przy wentylatorze, bo możemy się szybko nabawić zapalenia ucha, gardła lub innych dolegliwości.

Można też stworzyć swój "klimatyzator" - pod wentylatorem postawmy miskę wypełnioną po brzegi kostkami lodu. Po chwili poczujemy chłodny podmuch!

Upałom zwykle towarzyszy suche powietrze. Z tym także można sobie poradzić! Wystarczy... zrobić pranie i rozwiesić je na suszarce postawionej w jednym z pomieszczeń. Dzięki parowaniu szybko schłodzimy i nawilżymy powietrze.

Co ciekawe, nawet mycie rąk w ciepłej wodzie sprawia, że temperatura w pomieszczeniu może wzrosnąć. Dlatego róbmy to korzystając z zimnej wody!

Jak najmniej gotuj

Aby czuć się lepiej, możemy też ograniczyć gotowanie. Jeśli termometr za oknem wskazuje ponad 30 kresek powyżej zera, spędzanie czasu w kuchni jest nie lada wyzwaniem. Możemy przygotować sałatkę lub inne danie, które nie wymaga uruchamiania kuchenki lub piekarnika.

Pamiętajmy też o właściwym nawodnieniu organizmu! Pijmy dużo wody bogatej w minerały. Dobrze sprawdzają się także świeże soki z wyciśniętych owoców i warzyw. Unikajmy kawy i herbaty.

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady