Na ile stopni ustawiać klimatyzator w aucie, żeby sobie nie zaszkodzić?

Środa, 1 lipca 2020

Termometry w całej Polsce oscylującą wokół 30 stopni. Organizm trzeba chronić przed takim upałem nie tylko podczas spacerów. Nie wolno dopuszczać do nagrzania mieszkania. Okna od strony południowej przez cały dzień powinny być zamknięte i zasłonięte roletami, czy kotarami. Z kolei w samochodzie nie może być dużej różnicy w temperaturze: „Nie może być tak, że na dworze mamy plus 30, 35, a w aucie 20 stopni. Wtedy łatwo nabawić się zapalenia płuc, bądź innych chorób” – przestrzega Agnieszka Trywiańska z inowrocławskiego sanepidu.

Marcin Glapiak, RMF MAXXX: Jak skutecznie chronić się przed upałem?

Agnieszka Trywiańska z inowrocławskiego sanepidu: Unikajmy przebywania na otwartym słońcu no i odpowiednio się ubierajmy. Jeżeli już musimy wyjść na zewnątrz w upalne dni, załóżmy na siebie przewiewne, bawełniane, jasne stroje. Nie zapominajmy o nakryciu głowy. Skórę zabezpieczmy kremami z wysokim filtrem. I nie mówię tu o filtrze 10, czy 15, ale co najmniej od 30-stu w górę. I trzeba pić dużo wody.

Nie każdy jednak lubi pić wodę w takiej czystej postaci...

Można przecież do niej dodać cytryny, mięty, jakiś owoców. Woda zapewnia nam odpowiednią ilość minerałów, które wypacamy podczas gorących dni.

Gazowana też może być?

Jak najbardziej, gdyż zawiera ona sporą dawkę dwutlenku węgla, który hamuje rozwój bakterii - w przeciwieństwie do zwykłej wody mineralnej wystawionej na działanie wysokich temperatur.

Jak wypoczywać na świeżym powietrzu, by upały nam nie zaszkodziły?

Przede wszystkim w cieniu. Zadbajmy zwłaszcza o ochronę dzieci i seniorów. Osoby z chorobami przewlekłymi muszą szczególnie uważać na to, żeby nie przegrzać organizmu, tym bardziej jeżeli mają zaburzenia krążenia i problemy z sercem.


Co jeść?

Głównie potrawy lekkostrawne. Jeżeli mamy ochotę na desery - na pewno muszą być chłodne, np. galaretki i lody. Absolutny zakaz spożywania alkoholu podczas upałów, ewentualnie wieczorem, gdy już się ochłodzi, możemy sobie pozwolić na lampkę wina, ale nie więcej.

Żyjemy w takiej strefie klimatycznej, że klimatyzator w mieszkaniu nie jest standardem. Jak chronić się przed upałem w domu?

Ważne jest, żeby nie nagrzewać mieszkań. Okna od strony południowej przez cały dzień powinny być zamknięte i zasłonięte roletami, czy kotarami. Pomieszczenia możemy wietrzyć późnym wieczorem i w nocy, kiedy temperatura jest najniższa. Na drugi dzień, zanim wzrośnie do 20-stu stopni - ponownie powinniśmy zamknąć okna.

W samochodzie łatwiej się ochłodzić, gdyż teraz klimatyzacja często jest już na wyposażeniu...

Owszem, ale zadbajmy o to, by nie było zbyt dużej różnicy temperatury pomiędzy wnętrzem samochodu, a tym jaka panuje na zewnątrz. Zalecaną różnicą jest 6, 7 stopni, więc nie może być tak, że na dworze mamy plus 30, 35, a w aucie 20 stopni. Wtedy łatwo nabawić się zapalenia płuc, bądź innych chorób.

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady

Marcin Czarnobilski