Leki przeciwbólowe, głównie ze względu na swoją ogólnodostępność, uważane są za zupełnie bezpieczne środki farmakologiczne. W niewielu przypadkach osoba pragnąca zmniejszyć dolegliwości bólowe zapoznaje się z treścią ulotki. Jest to podejście nie tylko niewłaściwe, ale również bardzo niebezpieczne.

Leki przeciwbólowe a dieta

Choć wydawać by się mogło, że leki przeciwbólowe są całkowicie bezpieczne i w żadnym stopniu nie zagrażają kondycji naszego organizmu, okazuje się, że ich nieprawidłowe stosowanie i łączenie z niewłaściwymi substancjami może niekorzystnie odbić się na naszym zdrowiu. Warto pamiętać o tym, że przyjęcie leku przeciwbólowego powinno być poprzedzone dokładnym zapoznaniem się z treścią ulotki. Znajdziemy tam m.in. informacje o tym, jakich połączeń należy unikać, m.in. odpowiedź na pytanie "Ketonal a alkohol" - jak organizm reaguje na trunek przy zażyciu tego środka?

Bez względu na treść ulotki istnieje natomiast kilka uniwersalnych zasad, których przestrzeganie może korzystnie wpłynąć zarówno na efektywność działania leku, jak i na nasze bezpieczeństwo. Przede wszystkim należy pamiętać o bezwzględnym zakazie łączenia leku z używkami. Trzeba być świadomym, że wywołanie w dowolnym organizmie takiej interakcji może zakończyć się poważnym naruszeniem wewnętrznych błon układu pokarmowego, trwałym uszkodzeniem niektórych organów, a także krwawieniem.

Oprócz tego należy pamiętać o właściwym popijaniu leków przeciwbólowych. Najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystywanie do tego chłodnej, niegazowanej wody lub mleka. Gorące napoje mogą osłabić działanie leków. Nie należy ich także popijać kawą ani herbatą, które mogą zaburzać ich prawidłowe wchłanianie oraz sokiem grejpfrutowym, który z kolei prowadzi do zaburzenia metabolizmu farmaceutyków.

Interakcje z innymi lekami

Równie ważne, biorąc pod uwagę bezpieczeństwo korzystania z leków przeciwbólowych, jest odpowiednie łączenie ich z innymi środkami farmakologicznymi. W tym wypadku również najlepszym rozwiązaniem jest zapoznanie się z treścią ulotki, a nawet - konsultacja z lekarzem. W ten sposób rozwiejesz wszelkie wątpliwości dotyczące łączenia ze sobą różnych leków i nabierzesz pewności, że robisz to bezpiecznie.

Samodzielnie możesz jednak sprawdzić, czy planowane do połączenia leki nie zawierają tej samej substancji czynnej. Często zdarza się bowiem, że konsumenci, bez uprzedniego sprawdzenia składu chemicznego, łączą ze sobą dwa leki o różnych nazwach, zawierające tę samą substancję. Wiąże się to z dostarczeniem do organizmu podwójnej dawki, a tym samym - z możliwością wystąpienia negatywnych skutków równoznacznych z przedawkowaniem środka przeciwbólowego.

Zażywając leki przeciwbólowe, należy pamiętać o tym, aby nie łączyć ich z substancjami mogącymi powodować potencjalne zagrożenie dla organizmu. Dzięki temu uniknie się wszelkich negatywnych konsekwencji i odpowiednio zadba się o swoje zdrowie.


W artykule wykorzystano materiały dostarczone przez firmę Sandoz Polska Sp. z o.o. producenta leku Ketonal Active i Ketonal Sprint. 

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Ketonal Active, 50 mg, kapsułki twarde/ Ketonal Sprint, 25 mg/50 mg, granulat do sporządzania roztworu doustnego, w saszetce. Skład: Ketonal Active: 1 kapsułka zawiera 50 mg ketoprofenu oraz 186,10 mg laktozy jednowodnej. Ketonal Sprint: 1 saszetka zawiera 25 mg ketoprofenu w postaci ketoprofenu z lizyną (40 mg)/1 saszetka zawiera 50 mg ketoprofenu w postaci ketoprofenu z lizyną (80 mg). Wskazania: Ketonal Active: Krótkotrwałe, objawowe leczenie lekkiego do umiarkowanego bólu różnego pochodzenia, np. bóle mięśniowe, kostno-stawowe, ból głowy. Ketonal Sprint: Lek jest wskazany u dorosłych i młodzieży w wieku od 16 lat w krótkotrwałym objawowym leczeniu ostrego bólu o lekkim lub umiarkowanym nasileniu, tj.: ból głowy, ból zębów, bolesne miesiączkowanie, ból spowodowany lekkimi nadwyrężeniami i zwichnięciami. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną, kwas acetylosalicylowy (ASA) lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), lub na którąkolwiek substancję pomocniczą (w tym występujące w przeszłości reakcje nadwrażliwości, tj. skurcz oskrzeli, napad astmy, zapalenie błony śluzowej nosa, pokrzywka lub inne reakcje alergiczne wywołane przez ketoprofen, ASA lub inne NLPZ. U takich pacjentów notowano ciężkie, rzadko zakończone zgonem przypadki reakcji anafilaktycznych. Astma w wywiadzie. Nadwrażliwość na którąkolwiek substancję pomocniczą leku. III trymestr ciąży. Ciężka niewydolność serca. Czynna choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy lub krwawienie z przewodu pokarmowego, owrzodzenie albo perforacja przewodu pokarmowego w wywiadzie. Choroba Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Skaza krwotoczna. Ciężka niewydolność nerek. Ciężka niewydolność wątroby. Ketoprofenu nie stosować u pacjentów ze zwiększonym ryzykiem zaburzeń żołądkowo-jelitowych, np. u osób w podeszłym wieku, pacjentów stosujących leki przeciwzakrzepowe, przeciwpłytkowe, kortykosteroidy, inne NLPZ i selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny. Podmiot odpowiedzialny: Sandoz GmbH, Biochemiestrasse 10, 6250 Kundl, Austria. Informacja o leku dostępna w Sandoz Polska Sp. z o.o., ul. Domaniewska 50C, 02-672 Warszawa, tel. 22 209 70 00, www.sandoz.pl.