Chrapanie to powszechna i często bagatelizowana przypadłość wielu z nas. Współczesna medycyna zna jednak skuteczne sposoby walki z chrapaniem. Najnowsze metody leczenia to radiochirurgia oraz laseroterapia. Na czym polegają te zabiegi? Przeczytaj artykuł naszego eksperta.

zdj. ilustracyjne /Pixabay

Chrapanie jest objawem utrudnionego przepływu powietrza przez drogi oddechowe i gardło. Zwykle wiąże się z negatywnymi skutkami dla zdrowia, jednak staje się niebezpieczne, gdy towarzyszy mu tzw. bezdech, czyli brak przepływu powietrza przez krtań.

Leczenie chrapania za pomocą radiochirurgii

Radiochirurgia wykorzystuje niską temperaturę oraz fale radiowe o wysokiej częstotliwości do zmiany kształtu podniebienia lub języczka.

Zabieg polega na wykonaniu niewielkich i precyzyjnych nacięć podniebienia izolowanym drucikiem składającym się z cienkich mikrowłókien. Przewodzi on fale radiowe, które oddziałują wyłącznie na tkanki miękkie przylegające bezpośrednio do wprowadzanej elektrody.

Zastosowanie radiochirurgii zapewnia doskonałe i trwałe efekty zabiegu. Sporadycznie zdarzają się uszkodzenia tkanki miękkiej, obrzęk lub bliznowacenie.

Laserowe zabiegi na chrapanie

Laserowe leczenie chrapania to jeden z niewielu zabiegów, zwalczających uciążliwe chrapanie, bez konieczności stosowania znieczulenia miejscowego i długotrwałej rekonwalescencji.

Zabieg jest szybki i nie wymaga szczególnego przygotowania ze strony pacjenta, który po jego zakończeniu, może natychmiast wrócić do domu i codziennych czynności.

Laserowe zabiegi na chrapanie polegają na przegrzaniu - za pomocą wiązki lasera - struktur podniebienia miękkiego, języczka, łuków podniebiennych oraz bocznych części języka.

Zabieg jest wykonywany w celu obkurczenia oraz intensywnej stymulacji namnażania włókien kolagenowych. Leczone podniebienie zyskuje więcej jędrności, sprężystości oraz niezbędnej sztywności. Nowe właściwości podniebienia zapobiegają jego opadaniu i wiotkości podczas snu.