Krzywa przegroda nosowa. Jakie są objawy i kiedy trzeba operować?

Piątek, 11 grudnia 2020 (10:14)

Wiele osób odczuwa wiele nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak na przykład suchość gardła i nosa, a także częste problemy z zatokami. Problemem jest także nocne chrapanie, które nie pozwala na dobry sen - ani osobie chrapiącej ani pozostałym domownikom. Przyczyną takich kłopotów może być skrzywiona przegroda nosowa. Co ciekawe, jest to wada, która pojawia się u wielu osób, niewiele jednak decyduje się na jej zniwelowanie. Jest to złą decyzją, ponieważ skutkiem nie zrobienie niczego z krzywą przegrodą nosową, będzie nasilanie się wywoływanych przez nią dolegliwości, a w efekcie - po latach - mogą pojawić się groźne dla zdrowia powikłania.

Przegroda jest częścią nosa wewnętrznego i jak sama nazwa wskazuje - dzieli go na dwie połowy, to znaczy prawy i lewy przewód nosowy. Przegroda składa się z części kostnej oraz chrzęstnej i to na styku tych części pojawia się skrzywienie. Kiedy nie jest ono duże, to powodowane przez nie dolegliwości są niemal niedostrzegalne.

Kiedy jednak w przegrodzie występuje dość duże skrzywienie, to może ono powodować niemal zupełną niedrożność nosa. Warto wiedzieć o tym, że taka przypadłość jest dość częsta i może być to wada wrodzona, ale też nabyta (np. po urazie nosa). O tym, że cierpi się na skrzywienie przegrody nosowej świadczy przynajmniej kilka objawów - które związane są z niedrożnością nosa i mogą mieć różne nasilenie. Są to:

1) Upośledzenie powonienia - w jednym albo obu przewodach nosowych.

2) Zaburzenie oddychania przez nos i częste oddychanie przez usta. W efekcie: wysuszenie śluzówki.

3) Krwawienia z nosa.

4) Nawracające zapalenie zatok.

5) Potrzeba częstego opróżniania nosa oraz odkrztuszanie wydzieliny (która spływa po tylnej ścianie gardła).

6) Przewlekłe (wysiękowe) zapalenie ucha wywołane niedrożnością trąbek słuchowych.

Krzywa przegroda powoduje także bóle głowy, nocne chrapanie i poranną chrypę oraz przewlekły katar.

Skutki nieleczenia schorzenia mogą być poważne

Wymienione powyżej objawy wraz z upływem lat nasilają się, powodując naprawdę uporczywe i przykre dolegliwości. Wynika to z mechanicznego uszkadzania śluzówki nosa, która pęka, grubieje i jeszcze bardziej zaburza drożność nosa.

Takie nieleczone dolegliwości, wynikające z tak długo trwającej niedrożności nosa, mogą zaś doprowadzić do nieodwracalnych powikłań. Można do nich zaliczyć:

- przewlekłe zapalenie: zatok przynosowych, migdałków podniebiennych, krtani (nieustanna chrypka), oskrzeli

- przewlekłe zanikowe zapalnie błony śluzowej gardła

- niedosłuch i nadciśnienie tętnicze (będące efektem niedotlenienia organizmu i chrapania).

Kiedy zauważy się więc u siebie objawy niedrożności nosa (co może być skutkiem posiadania skrzywionej przegrody nosowej), należy udać się do otolaryngologa.

Mniejsze ryzyko wystąpienia powikłań będzie wtedy, kiedy drożność nosa zostanie poprawiona najszybciej jak się da. Przypadłość skrzywienia przegrody nosowej najczęściej wymaga interwencji chirurga, a rodzaj i zakres zabiegu zależny jest od charakteru wady oraz dolegliwości albo powikłań konkretnego pacjenta.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zmysły

Marcin Czarnobilski

Piotr Łach