Atak kamicy nerkowej. Latem zdarza się częściej

Poniedziałek, 27 lipca 2020 (01:03)

Problem kamicy jest powszechny. To, jak często występuje, zależy od czynników geograficznych, klimatycznych, etnicznych, dietetycznych i genetycznych. Jak zapobiegać tej chorobie? Podpowiada ekspert portalu „Twoje Zdrowie” – urolog dr Tomasz Wiatr ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Na świecie częstość występowania kamieni moczowych waha się od 1% do 20%. W krajach o wysokim standardzie życia, takich jak Szwecja, Kanada czy USA jest szczególnie wysoka (> 10%). W przypadku niektórych regionów, odnotowano wzrost o ponad 37% w ciągu ostatnich 20 lat.

Jakie są rodzaje kamicy?

Kamienie można podzielić na infekcyjne lub nieinfekcyjne, związane z zaburzeniami genetycznymi lub działaniem niepożądanym leków.

Jak zapobiegać nawrotowi kamicy?

Udowodniono zależność między wysokim spożyciem płynów, a ryzykiem tworzeniem się kamieni. W przypadku soków owocowych czynnikiem decydującym nawrotu kamicy jest obecność cytrynianów lub wodorowęglanów. Przyjmuje się, że dobowa i równomierna podaż płynów powinna wynosić  2,5 - 3 l/dobę i najlepiej przyjmować płyny o neutralnym pH.

Czy możemy zmienić coś w diecie?

Ból jak podczas porodu. Jak leczyć kamicę nerkową?

Szacuje się, że aż 10 proc. Polaków cierpi z jej powodu. Typowym objawem tej choroby jest kolka nerkowa. To nagły, ostry ból, przez kobiety często opisywany jako znacznie silniejszy niż bóle porodowe. czytaj więcej

Należy mieć zdroworozsądkowe podejście do diety, czyli powinna być zbalansowana z udziałem wszystkich składników pokarmowych. Należy zachęcać do spożycia owoców i warzyw ze względu na korzystne działanie błonnika, chociaż jego rola w zapobieganiu nawrotom kamicy  jest dyskusyjna. Alkaliczna zawartość diety wegetariańskiej zwiększa pH moczu o czym należy pamiętać.

Na co należy jeszcze zwrócić uwagę?

Powinniśmy ograniczyć lub unikać nadmiernego spożycia produktów bogatych w szczawiany. Powinniśmy również pamiętać o witaminie C, będącej prekursorem szczawianu, a której rola jako czynnika ryzyka w tworzeniu się kamieni szczawianu wapnia pozostaje kontrowersyjna. Wydaje się jednak rozsądne, aby osobom narażonym na ryzyko powstania  kamicy szczawianowo wapniowej zalecić unikanie jej nadmiernego spożycia. Z kolei białko zwierzęce nie powinno być spożywane w nadmiarze i ograniczone do 0,8-1,0 g / kg masy ciała.

Dużo pij i nie jedz słonego. Sposoby na kamicę nerkową

10 proc. Polaków cierpi na choroby nerek. To, statycznie, co dziesiąty z nas. Schorzenia mogą pozostać niezauważone przez wiele lat, gdyż nie dają wyraźnych objawów. Jedną z najczęściej spotykanych chorób jest kamica nerkowa. To powstawanie kamieni w nerkach lub drogach moczowych, przez... czytaj więcej

Powinniśmy ograniczyć wapń, ze względu na odwrotną zależność między wapniem w diecie a powstawaniem kamieni. Dzienne zapotrzebowanie na wapń wynosi od 1000 do 1200 mg, dlatego suplementy wapnia nie są zalecane. Starsi dorośli, którzy nie mieli kamicy nerkowej w wywiadzie, ale przyjmują suplementy wapnia, powinni zapewnić odpowiednią podaż płynów, ponieważ może to zapobiec wzrostowi stężenia wapnia w moczu, a tym samym zmniejszyć lub wyeliminować wszelkie zwiększone ryzyko tworzenia się kamieni nerkowych związane z suplementacją wapnia.

Jaki jest wpływ witaminy D na rozwój kamicy moczowej?

Istnieją kontrowersje co do roli suplementacji witaminy D i tworzenia  się kamieni nerkowych. Badania kliniczne porównujące suplementację wapnia i witaminy D z placebo u kobiet po menopauzie, wykazało 17% zwiększoną częstość występowania kamieni zgłaszanych przez pacjentów w grupie otrzymującej wapń i witaminę D, ale w tym badaniu witamina D była stosowana jako suplement, a nie w celu uzupełnienia niskiego poziomu witaminy D.

Artykuł pochodzi z kategorii: Układ moczowo-płciowy

Marcin Czarnobilski

Tomasz Wiatr