Młodzi ludzie częściej eksperymentują w łóżku – do takich wniosków doszli brytyjscy naukowcy. Częściej niż starsi w swoim życiu próbowali różnych wariantów seksu. Badacze uważają też, że w społeczeństwie zwiększa się akceptacja dla różnych zachowań seksualnych.

Zdjęcie ilustracyjne /Unsplash.com /

Naukowcy analizowali odpowiedzi w ankiecie dotyczącej zachowań seksualnych Brytyjczyków.  Badanie jest przeprowadzane od lat 90.

Milenialsi to orientacyjnie młodzi ludzie, którzy urodzili się w Polsce od 1984 do 1997 roku, a w innych krajach to ci, którzy przyszli na świat podczas wyżu demograficznego na przełomie lat 80 i 90.

Więcej niż 10 proc. z nich potwierdziło, że próbowało seksu analnego już w wieku 18 lat. Młodzi między 22., a 24. rokiem życia już w 30 proc. próbowali tego rodzaju miłości.  To więcej niż nastolatkowie urodzeni wcześniej.

Eksperci spekulują, że ta zmiana może być spowodowana większą akceptacją społeczną dla eksperymentów seksualnych. Kaye Wellings, autorka badań z London Schill of Hygiene and Tropical Medicine uważa, że wyniki tych badań nie są wielkim zaskoczeniem: Zmiany w praktykach seksualnych są zgodne ze zmianami innych aspektów doświadczenia młodych ludzi. Może nie jest to zaskakujące. Takie wnioski mogą wynikać z tego, że jest coraz więcej czynników, które mają wpływ na seks - mówi Wellings.

Prof. Cynthia Graham uważa, że Internet i media odgrywają dużą rolę w przełamywaniu seksualnego tabu. Internet sprawia, że ludzie mogą łatwo zobaczyć rzeczy, których nie byliby w stanie zobaczyć w przeszłości (...). Seks analny dalej jest dosyć napiętnowany, ale wydaje się, że zmienia się nastawienie. Społeczeństwo coraz bardziej akceptuje taki rodzaj seksu, tak jak w przypadku seksu między osobami tej samej płci - uważa Graham.

Jak dodatkowo pokazują badania, seks klasyczny i oralny dalej są najczęstszą formą aktywności seksualnej między młodymi mężczyznami i kobietami. Co ciekawe, wbrew powszechnej opinii, wiek inicjacji seksualnej nie zmienił się znacząco w ostatnich dziesięcioleciach. W najnowszym badaniu jest to mniej więcej 16 lat.


źródło: BBC
(ag)