Pierwszy w Polsce zabieg wszczepienia bioimplantu chrząstki rzepki, przeprowadzono w Szpitalu Specjalistycznym w Brzezinach w Łódzkiem. „Wszystkie metody rekonstrukcji chrząstki, które stosowaliśmy do tej pory wymagały długiego okresu ograniczenia chodzenia po schodach, siadania, czy wstawania. Teraz pacjent może być mobilny właściwie od pierwszego dnia po operacji.” – mówi RMF FM ortopeda, dr Grzegorz Sobieraj, który wykonywał zabieg.

"Pacjentka, którą kolano po złamaniu bolało przez 2 lata, dzięki operacji wróci do pełnej sprawności już po 6 tygodniach" /Agnieszka Wyderka /Grafika RMF FM

W kolanie pacjentki umieszczono rodzaj pinezki z bardzo twardego, specjalnego plastiku, który otoczony jest kwasem hialuronowym. Ta substancja sprawia, że implant staje się integralną częścią stawu.

To nowatorski i pierwszy taki zabieg w Polsce. Implant na rzepce, który zastosowaliśmy jest rewolucyjny. Wszystkie metody rekonstrukcji chrząstki, które stosowaliśmy do tej pory wymagały długiego okresu ograniczenia chodzenia po schodach, siadania, czy wstawania z obciążaniem kończyn. Teraz pacjent może być mobilny właściwie od pierwszego dnia po operacji - tłumaczy w rozmowie z dziennikarką RMF FM Agnieszką Wyderką, dr Grzegorz Sobieraj, ortopeda ze Szpitala Specjalistycznego w Brzezinach w Łódzkiem.

Pacjentka, którą kolano po złamaniu bolało przez 2 lata, dzięki operacji wróci do pełnej sprawności już po 6 tygodniach - zapewnia ortopeda.

(mc)