Jak prawidłowo czyścić zęby?

Środa, 20 maja 2020 (00:41)

Dbaj o higienę jamy ustnej i regularnie odwiedzaj dentystę! Takie apele słyszymy od dawna. O ile z tym drugim przez koronawirusa może być problem to codzienna pielęgnacja zębów w domu nie powinna przychodzić nam z trudem. Jakich kroków nie można pominąć myjąc zęby – przypomina prof. Iwona Tomaszewska - stomatolog z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Odpowiednie szczotkowanie zębów nie tylko zapobiega rozwojowi próchnicy pierwotnej, lecz również próchnicy wtórnej (próchnicy występującej wokół wypełnień, koron, mostów itp.), stanów zapalnych przyzębia i tkanek okołowszczepowych. W prostym tłumaczeniu oznacza to, że po zakończeniu jakiegokolwiek leczenia, czy to zachowawczego, protetycznego, implantologicznego, czy jakiegokolwiek innego, poziom utrzymywanej higieny ma decydujący wpływ na stan zębów i uzupełnień.

„Najważniejsze w dbaniu o zdrowie naszych zębów jest właściwa higiena” – przekonuje stomatolog, dr hab. n. med. Iwona Tomaszewska. O tym, jak dbać o zęby mówiliśmy w tym tygodniu w cyklu „Twoje Zdrowie w Faktach RMF FM”. Jaka higiena jamy ustnej jest właściwa dla dziecka? Co powoduje próchnicę i... czytaj więcej

Z tego powodu stomatolodzy tak bardzo podkreślają konieczność utrzymania idealnej higieny jamy ustnej, regularnych wizyt kontrolnych oraz regularnego oczyszczania zębów z nalotów w gabinecie stomatologicznym.

W celu utrzymania optymalnej higieny jamy ustnej zaleca się szczotkowanie zębów dwa razy dziennie: rano - dla urody (tzn. żeby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust, który niestety towarzyszy nam po przebudzeniu) i wieczorem - dla zdrowia.

Wieczorne mycie zębów powinno się składać ze szczotkowania zębów i języka, nitkowania i na koniec płukania jamy ustnej odpowiednim płynem (np. znoszącym nadwrażliwość, zmniejszającym ryzyko próchnicy, zapobiegającym zapaleniu dziąseł itp.). W przypadku porannego mycia zębów można pominąć nitkowanie zębów.

Szczoteczka do zębów

Jeśli lekarz nie zaleci inaczej to dla większości pacjentów zalecana jest szczoteczka o średniej twardości włosia.

Pasta do zębów

Pacjenci często pytają mnie, jaką pastę do zębów powinni wybrać. Moja odpowiedź jest jedna: jakąkolwiek o zawartości fluoru na poziomie 1450 - 1500ppm

Zasady szczotkowania zębów

  • Należy szczotkować wszystkie zęby, nie pomijając żadnego zęba ani żadnej jego powierzchni.
  • Szczotkowanie powinno trwać około 2 minut bez względu na to, czy szczoteczka jest manualna czy elektryczna.
  • Po około 2 miesiącach prawidłowego użytkowania szczoteczka powinna mieć powyginane pęczki włosia, co będzie świadczyć o konieczności jej wymiany.


 ZOBACZ FILM INSTRUKTAŻOWY

źródło: Medycyna Praktyczna / realizacja: Maciej Sarna /

higiena jamy ustnej /


Jak szczotkować zęby

Jeśli nie występują poważne stany zapalne tkanek przyzębia, najbardziej polecaną metodą szczotkowania zębów u dorosłych pacjentów jest metoda roll. Jest to dosyć wymagająca metoda, ale według mnie dająca najlepsze rezultaty.

Szczotkowanie należy rozpocząć od przyłożenia szczoteczki do zębów pod kątem 45° do dziąsła, tak aby włosie szczoteczki było skierowane do góry w łuku górnym i w dół w łuku dolnym, a uchwyt szczoteczki równolegle do łuku zębowego.

W tym momencie wykonujemy ruch przypominający rolowanie szczoteczki w palcach, trzymając ją mocno przyciśniętą do dziąseł i zębów, tak aby w każdej fazie ruchu była do nich przyciśnięta całą powierzchnią włosia.

Dzięki temu wszystkie resztki są wymiatane zarówno z dziąsła, jak i z zębów. W następnej fazie należy odsunąć szczoteczkę od zęba i ponownie ułożyć ją pod kątem 45° na dziąśle. Zaleca się wykonanie 4-6 takich ruchów na każde 2-3 zęby, które obejmuje szczoteczka. Następnie należy się przesunąć na kolejne 2-3 zęby.

Przez epidemię nie wszystkie gabinety stomatologiczne są otwarte. Nasz ekspert stomatolog przygotował poradnik, jak sobie pomóc w domowych warunkach, gdy boli nas ząb, wyleciało nam z niego wypełnienie lub mamy stan zapalny dziąsła. czytaj więcej

Te same ruchy należy wykonać w obrębie wszystkich zębów najpierw na stronie wargowej/policzkowej, a następnie na stronie podniebiennej/językowej. Na koniec należy wyszczotkować powierzchnie żujące (czyli te, które bezpośrednio gryzą pokarm) zębów ruchem przód-tył. W szczególnych wypadkach lekarz zaleci rozpoczęcie szczotkowania od powierzchni żującej.

Metoda roll to tak zwana metoda "dziąsło-ząb" co oznacza, że ruch powinien zawsze być wykonywany z dziąsła na ząb, a nigdy z zęba na dziąsło. Wykonanie ruchu odwrotnego spowodowałoby wciśnięcie resztek pokarmowych pomiędzy ząb i dziąsło, co doprowadziłoby do powstania stanu zapalnego dziąsła i próchnicy w okolicy szyjki zęba.

WAŻNE! Jeśli podczas szczotkowania zębów występuje krwawienie z dziąseł, oznacza to, że są one w stanie zapalnym. Wielu pacjentów uważa, że powinno w takim wypadku unikać szczotkowania zębów, żeby nie wywołać większego krwawienia. Nic bardziej mylnego. Należy wtedy zintensyfikować higienę jamy ustnej.

Jeśli po 1-2 tygodniach bardziej intensywnego szczotkowania zębów krwawienie się nie zmniejszy, sugeruję wizytę u stomatologa. Dentysta oceni stan zębów i dziąseł i w zależności od potrzeb wyczyści zęby z kamienia i nalotów, zaleci stosowanie innej metody szczotkowania zębów lub specjalnej pasty albo płynu zmniejszających stan zapalny dziąseł. W skrajnych przypadkach stomatolog przepisze antybiotyk.

O czym nie wolno zapominać

Szczotkowanie języka, nitkowanie zębów i płukanie jamy ustnej płynem to kolejne etapy higieny jamy ustnej.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zęby

Marcin Czarnobilski

Iwona Tomaszewska