Jak starzeje się nasz wzrok?

Poniedziałek, 2 października 2017 (10:57)

Starzenie się dotyczy całego organizmu, także oczu. Wraz z wiekiem zaczynają być widoczne skutki wieloletniego narażania narządu wzroku na szkodliwe działanie różnych czynników.

Szacuje się , że nawet 25% starszych osób posiada zdolność widzenia określaną na 0,4  lub nawet mniej, co w efekcie czyni je niezdolnymi na przykład do prowadzenia samochodu, zgodnie z normami zdrowotnymi w większości krajów. Zaś z powodu nasilających się zmian około 5% "wiekowej" populacji nie może czytać. Na zwyrodnienie plamki związane z wiekiem choruje już 20 mln ludzi na świecie.

Wraz z wiekiem zmienia się wygląd oczu

 W miarę upływu czasu wiele okolic twarzy podlega zmianom, a szczególnie okolica okołooczodołowa, a jednym  z częstych objawów starzenia się jest pozorne zmniejszenie oczu. Utrata sprężystości skóry powiek i zanik tkanki w oczodole powodują, że oczy starzejącego się człowieka wyglądają na zapadnięte i jakby głębiej osadzone w oczodole.

U starszych ludzi częściej występuje także związane z wiekiem odwinięcie powieki dolnej, powodujące nasilone łzawienie i przewlekłe zapalenia spojówki czy podwinięcie powieki dolnej, skutkujące tarciem rzęs o powierzchnie rogówki i jej podrażnieniem. Na szczęście w dzisiejszych czasach urodę zawdzięczamy nie tylko genom, ale też najnowszym osiągnięciom medycyny estetycznej. Na oczach przede wszystkim skupiamy swoją uwagę w kontaktach międzyludzkich, dlatego stale wzrasta zapotrzebowanie na zabiegi odmładzania tej okolicy.

Zaburzona akomodacja

Problemem, który po 40-45. roku życia dotyczy praktycznie całej populacji jest konieczność wprowadzenia lub modyfikacji korekcji okularowej, szczególnie do widzenia bliży. Zjawisko to jest wynikiem związanego z wiekiem zmniejszenia zakresu akomodacji, czyli zdolności oka do ostrego widzenia z różnych odległości.

Akomodacja młodego oka jest możliwa dzięki zmianie kształtu soczewki oka na bardziej kulisty i tym samym wzrostu jej mocy  plusowej. Po 40. roku życia maleje zdolność soczewki do zmiany kształtu, a tym sam też możliwość ostrego widzenia z bliska. Pacjent odsuwa czytany tekst coraz dalej, żeby widzieć z bliska wymaga dobrego oświetlenia, często skarży się na bóle głowy i napięcie oczu przy dłuższym czytaniu.  Problem rozwiązuje korekcja okularowa soczewką plusową.

Suche oko

Z wiekiem zmniejsza się też wydzielanie gruczołów łzowych, powodując zjawisko wysychania oka. Na skutek niewydolności filmu łzowego dochodzi do rozwinięcia się objawów podrażnienia spojówki i rogówki. W ostatnich latach coraz częściej mówi się także o zespole suchego oka (ZSO) w przebiegu zaburzeń endokrynologicznych takich jak: cukrzyca, nadczynność tarczycy oraz niedobór estrogenów. Częstość występowania dolegliwości suchego oka rośnie z wiekiem, zwłaszcza u kobiet w okresie pomenopauzalnym , co ma związek z zaburzeniem równowagi androgenowo-estrogenowej organizmu. Istnieją opinie, że estrogeny mogą nasilać objawy ZSO, a androgeny mają działanie ochronne na tkanki powierzchni oka. Spośród leków upośledzających wydzielanie łez wymienia się także: diuretyki, leki psychotropowe  i leki beta-adrenolityczne.

Artykuł pochodzi z kategorii: Katarzyna Buczak-Gasińska

Katarzyna Buczak-Gasińska