Twoje dziecko zostało objęte kwarantanną? Dowiedz się jak postępować

Środa, 18 listopada 2020 (10:45)

Jeżeli Twoje dziecko miało bliski kontakt z osobą zarażoną – zostaje objęte kwarantanną. Jeśli natomiast ma pozytywny wynik testu i jest chore – nałożona jest na niego izolacja. W obydwu przypadkach przysługuje Ci prawo do zasiłku i wolne w pracy z tytułu opieki nad dzieckiem.

Teleporada z lekarzem POZ

Dzieci należą do tej grupy osób, która na ogół przechodzi zakażenie koronawirusem lekko, czasem wręcz bezobjawowo. Pamiętaj jednak, że zarażenie koronawirusem jest możliwe. Nie bagatelizuj objawów takich jak:

  • kaszel
  • katar
  • gorączka
  • utrata węchu i smaku
  • biegunka
  • a także przekrwienie błony śluzowej nosa i bóle głowy.



Skontaktuj się z lekarzem rodzinnym, jeśli zauważysz objawy infekcji u swojego dziecka. Według zaleceń dla pediatrów i lekarzy rodzinnych każde gorączkujące dziecko wymaga konsultacji, a następnie zbadania przez lekarza poradni. Objawy mogą być skutkiem innych chorób wirusowych - podczas teleporady lekarz podejmie decyzję o dalszych działaniach np. skieruje dziecko na test.

Internetowe Konto Pacjenta - sprawdź, czy Twoje dziecko jest skierowane na kwarantannę

Internetowe Konto Pacjenta (IKP) to bezpłatna aplikacja Ministerstwa Zdrowia, dzięki której pacjent może szybko i bezpiecznie sprawdzić informacje o zdrowiu: swoim, swoich dzieci lub osoby, która go do tego upoważniła.

W czasie pandemii troska o zdrowie - nasze własne i naszych dzieci jest silniejsza niż kiedykolwiek dotąd. Zachowujemy dystans społeczny, chodzimy w maseczkach, ale przecież nikt nie wie, kiedy i gdzie może się zarazić. Dopóki nie zostanie wynaleziona skuteczna szczepionka lub lek na koronawirusa... czytaj więcej

Jeśli Twoje dziecko posiada numer PESEL ma również Internetowe Konto Pacjenta. Dostęp do niego ma rodzic, który zgłosił dziecko do ubezpieczenia w ZUS. Kiedy zalogujesz się na swoje Internetowe Konto Pacjenta, w zakładce dzieci (widocznej po kliknięciu na głównej stronie IKP w prawą, górną zakładkę pt. "Uprawnienia") pojawia się profil dziecka.

Począwszy od 16. roku życia nastolatek może się logować na swoje IKP, czytać swoje dane, ale nie ma pełnych uprawnień, np. nie może wyrażać zgody na operacje i zabiegi, nie może upoważniać innych osób do odczytywania jego danych. To nadal może robić tylko rodzic.

Kiedy nastolatek kończy 18 lat, automatycznie jego IKP staje się kontem osoby dorosłej, a rodzic traci uprawnienia.

Dziecko na kwarantannie i w izolacji

Gdy dziecko jest skierowane na kwarantannę lub izolację (przez inspekcję sanitarną lub lekarza podstawowej opieki zdrowotnej) jest ono chore - w myśl przepisów ustawy zasiłkowej. W związku z tym rodzic może ubiegać się o zasiłek opiekuńczy.

Z jednej strony otoczeni są z każdej strony tragicznymi doniesieniami o pandemii, a z drugiej nie mogą spotykać się z rówieśnikami w szkole. Jak obecna sytuacja wpływa na najmłodszych? W jaki sposób mają odnaleźć się w nowej rzeczywistości? A może są też jej dobre strony. „Pamiętajmy, że dzieci... czytaj więcej

W przypadku gdy ubezpieczony dobrowolnie powstrzyma się od pracy i nie otrzyma zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego niezdolność do pracy z tytułu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem ani decyzji inspektora sanitarnego o poddaniu członków rodziny kwarantannie, nie przysługuje mu prawo do świadczeń pieniężnych w razie choroby.

Jak uzyskać zasiłek opiekuńczy?

Rodzic może wystąpić o zasiłek opiekuńczy, jeśli opiekuje się przebywającym na kwarantannie lub objętym izolacją w warunkach domowych:

  • dzieckiem do lat 14,
  • dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji do ukończenia 18 lat,
  • innym członkiem rodziny.

Wypełnij oświadczenie dla swojego pracodawcy

Podstawą do wypłaty zasiłku opiekuńczego jest oświadczenie ubezpieczonego o konieczności opieki nad dzieckiem lub członkiem rodziny przebywającym na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.

Coraz więcej przedszkoli wznawia działalność. Muszą przy tym stosować się do wytycznych Ministra Zdrowia oraz GIS. Tymczasem jak alarmują portal “Twoje Zdrowie” pracownicy tych placówek, nie wszyscy rodzice pozwalają swoim dzieciom mierzyć temperaturę. czytaj więcej

Oświadczenie powinno zawierać:

  • imię i nazwisko ubezpieczonego,
  • numer PESEL ubezpieczonego, jeśli go posiada,
  • dane dziecka lub innego członka rodziny pod opieką, który odbywa obowiązkową kwarantannę albo izolację w warunkach domowych: imię i nazwisko, numer PESEL, jeśli go posiada,
  • dzień rozpoczęcia odbywania obowiązkowej kwarantanny albo izolacji w warunkach domowych i dzień jej zakończenia,
  • podpis ubezpieczonego.


Wzór oświadczenia o sprawowaniu opieki nad dzieckiem lub członkiem rodziny na kwarantannie lub w izolacji domowej

TUTAJ POBIERZESZ DOKUMENT

Pracodawca albo ZUS Pracodawca albo ZUS może wystąpić do organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej o potwierdzenie informacji zawartych w oświadczeniu.

Źródło: gov.pl / mp.pl

Artykuł pochodzi z kategorii: Koronawirus

Marcin Czarnobilski