Władze Poznania chcą, by szczepione dzieci miały łatwiejszy dostęp do przedszkola; miałyby otrzymywać dodatkowe punkty przy rekrutacji. Zwrócimy się z pisemnym wnioskiem do ministerstwa edukacji i ministerstwa polityki społecznej – podkreślił zastępca prezydenta Poznania.

Władze Poznania wskazały, że chcą wyjść naprzeciw rodzicom, zaniepokojonym doniesieniami o rosnącej liczbie zachorowań na choroby zakaźne, w tym m.in. odrę. Miasto chce, by zaszczepione dzieci otrzymywały dodatkowe punkty podczas rekrutacji do przedszkoli.

Jak tłumaczył zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski, "zwrócimy się z pisemnym wnioskiem odpowiednio do ministerstwa edukacji oraz ministerstwa polityki społecznej, aby umożliwić dodatkowe preferencje przy naborze do przedszkoli i żłobków dla dzieci, które są szczepione".

Oczywiście nie chcemy ograniczenia dostępu do tych placówek dzieciom, które nie zostały zaszczepione, ale ustalenia kryterium przy rekrutacji do przedszkola lub żłobka pozwalającego na uzyskanie dodatkowych punktów - dodał.

Dodatkowe punkty - jak wyjaśnia poznański magistrat - będzie można uzyskać na podstawie przedstawianych przez rodziców zaświadczeń potwierdzających, że dziecko było szczepione.

Już w lipcu 2017 r. lekarze zwrócili się do ministra zdrowia o podjęcie prac legislacyjnych. Miały one zmierzać do wprowadzenia obowiązku przedstawienia przed przyjęciem do żłobka, przedszkola i szkoły zaświadczania, potwierdzającego wykonanie u dziecka obowiązkowych szczepień - podkreślił Wiśniewski.

Władze Poznania - jak podkreślono w komunikacie - zdają sobie sprawę, że obowiązujące prawo nie pozwala ograniczać dostępu do publicznych szkół i przedszkoli dzieciom, zamieszkałym na terenie gminy. Dotyczy to także tych dzieci, które nie były szczepione.

Stąd propozycja, aby promować rodziców, którzy są świadomi, jakie zagrożenie niesie unikanie tego obowiązku. Posiadanie szczepień nie będzie warunkować przyjęcia dziecka do publicznego przedszkola, co mogłoby stanowić ograniczenie w dostępie do nauki, w sprzeczności z konstytucją. Celem jest jedynie ich premiowanie - wskazał magistrat.

Biuro prasowe poznańskiego urzędu miasta zaznaczyło, że z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że w ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na groźne choroby zakaźne, jak krztusiec, polio i odrę. Dwa lata temu na odrę w Europie zachorowało 5 tys. osób. W pierwszym półroczu tego roku aż 41 tys. osób, z czego 37 zmarło. Wciąż rośnie liczba rodziców, którzy nie szczepią swoich dzieci. Jak wynika z danych, w tym roku w Polsce odmówiło ich już ponad 34 tys. osób.

(ag)